- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Vědci z VUT se podílí na polovodičové strategii nejen města Brna
Magistrát města Brna na svém prosincovém zasedání podpořil projekt „Polovodičová kompetence Brna“ spolku Czech National Semiconductor Cluster (CNSC). Na zmiňovaný projekt poputuje dotace od města ve výši 2 milionů korun a spočívá v posilování pozice a kompetencí ČR v oblasti polovodičového hodnotového řetězce, což zahrnuje komplexní činnosti a strategie. CNSC sdružuje odborníky, společnosti i instituce v oblasti českého výrobního řetězce polovodičových technologií. Mezi zakládající členy klastru patří i Vysoké učení technické v Brně (VUT), které na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) vychovává budoucí generaci inženýrů v této oblasti.
„Tento rok bude velmi důležitý z hlediska dalšího rozvoje polovodičových technologií, protože se v Brně otevře nové návrhové, ale i vzdělávací centrum pro čipy, a to ve spolupráci s taiwanskými partnery,“ říká Jiří Háze, vedoucí Ústavu mikroelektroniky na FEKT VUT, který je v současnosti také místopředsedou představenstva za oblast vzdělávání a výzkumu v Czech National Semiconductor Cluster (CNSC). Pro vědce a studenty z VUT tak představuje propojení s polovodičovým klastrem CNSC obrovskou příležitost. VUT se stalo spolutvůrcem budoucí podoby českého polovodičového průmyslu a to i díky faktu, že CNSC je součástí Silicon Europe, Evropské klastrové aliance pro inovativní elektronické a softwarové technologie, která představuje na tomto poli v Evropě nejvyšší možnou platformu.
Už nyní je běžná spolupráce s experty z průmyslu na teoretické i praktické výuce mikroelektroniky na FEKT VUT. Součástí studia je také práce v moderně vybavených laboratořích tzv. čistých prostor CEITEC VUT, kde si každý student vyrobí i vlastní čip. „Studenti tak kromě teorie získají i praktické zkušenosti v práci s polovodiči, což je velmi vítáno ze strany průmyslových partnerů. Ve špičkových výzkumných prostorách se naučí pracovat se zařízeními, které umožňují po jednotlivých krocích výrobu kompletního polovodičového čipu. Jedná se o velmi individuální a finančně nákladný vzdělávací proces, který je ale pro naše absolventy velmi důležitý z hlediska získání reálných zkušeností do budoucího zaměstnání. Proto také aktuálně chystáme rozsáhlou aktualizaci současných studijních programů. Měl by vzniknout nový studijní program s názvem Návrh čipů a moderní polovodičové technologie, který bude orientovaný do praxe tak, abychom ještě lépe zachytili současné i budoucí trendy v oblasti polovodičů, a ještě více přizpůsobili výuku aktuálním požadavkům z průmyslu,“ vypočítává Jiří Háze.
O unikátních laboratořích na CEITEC i aktuální výuce čtěte také v dřívějším článku na zVUT.cz.
Ústav mikroelektroniky není aktivním hráčem pouze na národní úrovni. Vědecký tým pod vedením Jířího Házeho je v současnosti zapojen do 3 mezinárodních projektů, jejichž cílem je zvýšení evropské soběstačnosti v oblasti polovodičových technologií a aplikací. Práce ústavu tak jde ruku v ruce s implementací Evropského aktu o čipech. Skvělou zprávou ze začátku tohoto roku je i skutečnost, že se na FEKT podařilo do rodiny polovodičových projektů získat další. Jedná o projekt Chips of Europe ve spolupráci s pěti evropskými univerzitami. Projekt je zaměřen na zvyšování odborných kompetencí v oblasti inovace studijních programů a podpoří třeba i mikrocertifikáty. Ty jsou určené jednak pro studenty, kteří absolvováním předmětu získají mikrocertifikát, za který dostanou na domovské univerzitě kredity, ale vzdělávat se mohou i firemní zaměstnanci. Díky projektu bude také možné cílit více na práci se středními a základními školami. Smyslem je přiblížit vědu dětem, vzbudit tak větší zájem o studium technických oborů a případně pomoci dovzdělat samotné učitele.
Publikováno: 08.02.2024 10:51
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d252868
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305