• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Veronika Grézlová získala jednu z Cen Wernera von Siemense

Absolventka Fakulty chemické Veronika Grézlová, která nyní pokračuje v doktorském studiu na CEITEC VUT, získala 3. místo v kategorii Nejlepší diplomová práce v soutěži Ceny Wernera von Siemense. Její práce Optimalizace antibakteriálních vlastností polymer-fosfátových kostních výplní získala cenu na letošním 21. ročníku soutěže, v rámci níž český Siemens ocenil projekty z oblasti technických a přírodovědných oborů. Slavnostní předání cen se uskutečnilo 28. února 2019 v Praze.

Veronika Grézlová se ve své diplomové práci zabývá nahrazováním antibiotik v injektovatelných kostních cementech nekovovými nanočásticemi selenu. Keramické kostní výplně na bázi hydroxyapatitu, podobající se chemickou strukturou kosti, se využívají v ortopedii, zubním lékařství nebo traumatologii. V okolí výplně mohou vznikat záněty kostí, které se řeší přidáním antibiotik do keramických materiálů. Nekovové nanočástice selenu jsou antibakteriální a specificky účinné, nejen proti zlatému stafylokoku, ale také proti jeho speciální formě rezistentní na antibiotikum methicillin. Selen je stopový prvek nacházející se v lidském organismu, tělo ho proto přijímá lépe než antibiotikum, které má nežádoucí vedlejší účinky. Přídavek selenu také pozitivně ovlivňuje mechanické vlastnosti cementu. Materiál je díky němu pevnější, rychleji vytvrzený a jednodušeji aplikovatelný injekční jehlou. Díky výše uvedeným vlastnostem může být nový antibakteriální kostní cement s přídavkem selenových nanočástic vhodný jako výplň pro léčbu kostní infekce (osteomyelitidy) nejčastěji vznikající kolem kloubních endoprotéz během jejich reoperací.
Veronika Grézlová pracuje dnes na CEITEC VUT ve skupině Pokročilé biomateriály | Autor: archiv společnosti Siemens ČR
Výsledky práce Veroniky Grézlové mohou být využity v rekonstrukční chirurgii, ortopedii, traumatologii a implantologii. Kostní cement se selenovými nanočásticemi může pomoci nahradit antibiotika a zabránit tak vzniku rezistence, případně alergie. Jelikož je účinek antibiotik při perorálním užívání systémový, musí být opakovaně podána vyšší dávka. Při aplikaci kostního cementu by však mohla vystačit pouze jedna dávka s pomalým uvolňováním antibakteriálního selenu. Nový antibakteriální kostní cement může být mini-invazivně injekčně aplikován k vyplnění kostních defektů, případně lepení implantátů nebo i tříštivých zlomenin.

Ceny Wernera von Siemense byly poprvé uděleny v roce 1998, od té doby bylo oceněno už 369 vítězů a na odměnách firma Siemens rozdělila téměř 12 milionů korun. Do letošního  ročníku soutěže se navíc přihlásilo rekordních 645 soutěžících.
"Chtěla bych se podílet na výrobě zdraví prospěšného produktu, který projde veškerými testy a prosadí se v praxi," uvádí doktorandka Grézlová | Autor: archiv společnosti Siemens ČR

Publikováno: 01.03.2019 10:29

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d183306

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol