• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

VUT na 65. strojírenském veletrhu sází na robotiku, čištění oceánů nebo baterie

Nejnovější výsledky univerzitního výzkumu a vývoje představí na 65. Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) Vysoké učení technické v Brně (VUT). Nabídne více než dvacet exponátů ze dvou fakult a jednoho ústavu. Budou zde například průmyslový robot AI.SCARA, procesní loď pro čištění hladin oceánů nebo modulární systém řízení baterií Volteek. Exponáty VUT najdou návštěvníci od 8. října v pavilonu A1 na brněnském výstavišti.

Expozice VUT na loňském Mezinárodním strojírenském veletrhu. | Autor: Václav Koníček

Průmyslový robot AI.SCARA
je výsledkem bakalářské práce, za kterou Tomáš Janoušek z Fakulty strojního inženýrství VUT (FSI) získal první cenu v soutěži Studentská tvůrčí a odborná činnost. „Tomáš robota vytvořil kompletně od návrhu, přes mechanickou konstrukci, sám řešil elektro i řídicí systém a také uživatelské rozhraní. Hotový výsledek je na pomezí edukačního a průmyslového řešení a za přijatelnou cenu“ uvedl vedoucí bakalářky Radomil Matoušek.

Procesní loď pro čištění hladin oceánů od plastového odpadu ukázala FSI již na posledním EXPO v Dubaji. | Autor: Archiv FSI VUT

Procesní loď pro čištění hladin oceánů
od plastového odpadu ukázala FSI již na posledním EXPO v Dubaji. Nyní má premiéru na MSV. „Cílem je přeměnit odpad na zdroj energie pro pohon lodi a další procesy, jako je třeba odsolování mořské vody, a tím jej nejen zlikvidovat, ale také maximálně energeticky využít,“ přiblížil projekt podpořený Technologickou agenturou ČR Petr Stehlík z Ústavu procesního inženýrství FSI.

Projekt Volteek nabízí robustní řešení pro ukládání energie pro průmyslové aplikace a prostředí s vysokými nároky, jako jsou bytové domy. | Autor: Václav Koníček

Projekt Volteek vznikl díky inspiraci při vývoji bateriového systému pro studentskou formuli VUT a nabízí robustní řešení pro ukládání energie pro průmyslové aplikace a prostředí s vysokými nároky, jako jsou bytové domy: „Systémy jsou vybaveny pokročilým monitorováním jednotlivých článků i prostředí, diagnostikou v reálném čase a vzdálenou údržbou pro zajištění spolehlivého provozu a nepřerušované dodávky energie,“ uvedl za Volteek Dominik Klement, který s kolegy z týmu také uspěl v soutěži Cena podnikavosti studenta VUT.

AI.FLUIDIK | Autor: Archiv FSI VUT

Expozice brněnské techniky nabídne také dva kandidáty na Zlaté medaile na 65. MSV – revoluční řešení AI.FLUIDIK, které bylo vyvinuto v rámci diplomové práce studenta FSI, jako náhrada vibračních stolů za účelem robotického přemisťování průmyslových součástek a dále technologii elektrochemického leštění povrchu aditivně vyráběných kovových dílů, na které spolupracovali vědci z FSI a CEITEC VUT.

S robotikou souvisí i dva exponáty z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT) – robotická buňka Fanuc na třídění součástek a robotický barman skládající se z výrobních buněk, které zajišťují skladování sklenic, výdej tekutin, míchání, výdej sody a ledu. Jedná se o příklad chytrého samoučícího prostředí Testbed 4.0, jehož účelem je simulace reálné průmyslové výroby.

Robotický barman z FEKT VUT jako příklad chytrého samoučícího prostředí Testbed 4.0, jehož účelem je simulace reálné průmyslové výroby. | Autor: Archiv FEKT VUT

Holografický projektor
z Laboratoře rentgenové počítačové tomografie (CTLAB) na CEITEC VUT umožní návštěvníkům veletrhu nahlédnout do nitra 3D objektů. Jde o příklad technologie rentgenové počítačové tomografie (CT), která slouží k nedestruktivní analýze výrobků. Tato metoda je jedinou možností, jak bez poškození kontrolovat vnitřní struktury výrobků, jejich netěsnosti, defekty či porozitu.

Holografický projektor z CEITEC VUT. | Autor: Jan Prokopius

Veletrh očima pamětníka: méně strojů a více myšlenek

Populární „strojírák“ patří k nejvýznamnějším průmyslovým výstavám ve střední Evropě. Potvrzuje to i 65. ročník, na kterém se má od 8. října představit 1 500 vystavovatelů z 50 zemí světa. VUT zde slavilo nejeden úspěch – loni si Zlatou medaili odneslo letadlo Sparker, v roce 2021 technologie CaviPlasma na čištění vody a rok 2018 byl úspěšný pro výzkumníka Františka Pochylého, který uspěl s vynálezem hybridního čerpacího systému.

Profesor František Pochylý z FSI je pamětníkem počátků strojírenského veletrhu. | Autor: Jan Prokopius

Profesor František Pochylý z FSI si dobře pamatuje na počátky veletrhu. Na výstaviště ho v padesátých letech dvacátého století brával jeho tatínek: „Byl to pro mě naprostý šok, viděl jsem tolik zařízení, že jsem byl jako v Jiříkově vidění. Tehdy jsem samozřejmě nic z toho nechápal, jenom jsem se tomu obdivoval. Ale mělo to nejspíš vliv na to, že jsem se začal o strojírenství zajímat,“ uvedl Pochylý a přidal úvahu o dnešní podobě MSV: „Veletrh dnes vypadá dost jinak, ubylo velkých strojů, trendem je digitalizace. Ale nedá se říct, že by to bylo horší, než dříve. Je tam méně strojů, ale zase více myšlenek.“

Vzpomínky profesora Františka Pochylého na počátky a rozvoj MSV najdete na: https://tinyurl.com/pametnik-msv

Článek vyšel jako tisková zpráva.


Publikováno: 07.10.2024 13:38

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d266387

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol