• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Musíte mít povoleny cookies.

VUT otevírá nové studijní programy. Řešit budou aktuální průmyslové problémy

Vysoké učení technické v Brně se otevírá novým studujícím. V příštím akademickém roce univerzita spustí dvanáct nových studijních programů, které reagují na aktuální problémy v průmyslu a poptávku českého i zahraničního trhu. Do nabídky studijních programů přibude třeba Jaderná energetika, Automotive Electronics and Electromobility, Konstrukční inženýrství nebo Design.

Ilustrační foto - studenti Fakulty strojního inženýrství | Autor: Václav Široký

Univerzita rozšiřováním své studijní nabídky reaguje na nové společenské trendy i potřeby. Naprostá většina nově akreditovaných programů odpovídá na situaci na průmyslovém trhu, kde chybí odborníci s kvalitním vzděláním a dostatečnými praktickými zkušenostmi. Nové studijní příležitosti oceňují také uchazeči.

Kromě techniky se VUT věnuje také umělecké oblasti, čímž mezi ostatními univerzitami vyniká. Propojení oblastí techniky a umění vede studující k praktické a projektové výuce, kreativnímu myšlení i mezioborové spolupráci a přináší celou řadu výhod, díky kterým na univerzitě vznikají jedinečné projekty.

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií:

Program nabídne studujícím multioborový vhled do problematiky, odborné stáže v českých a slovenských firmách i novou laboratoř ionizujícího záření. Hlavním cílem je připravit absolventy pro praxi. Regionálních odborníků s potřebnými znalostmi je totiž málo.

Jaderná energetika se na VUT už dříve vyučovala, díky čemuž má univerzita v oblasti jádra historii a zkušenosti. „Dodnes v Dukovanech pracuje řada absolventů tohoto oboru,” řekl garant nového programu Karel Katovský z Ústavu elektroenergetiky na FEKT VUT a dodal, že o obnovení programu začali uvažovat právě kvůli dostavbě reaktorů v Jaderné elektrárně Dukovany.

Podávání přihlášek bude možné od 13. března 2024. Více o programu zde.

Program profesního vzdělávání proCyber je určený pro zaměstnance firem i jednotlivce, kteří se chtějí vzdělávat v oblasti kybernetické bezpečnosti. Zájemci se dozví novinky z oboru, doplní si odborné znalosti a získají takzvané mikrocertifikáty, jež budou moct uplatnit u svých zaměstnavatelů. Výuka bude především distanční a jediným požadavkem pro přijetí je úspěšně ukončené bakalářské studium.

Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost v Česku kybernetičtí odborníci chybí, nový program by mohl mezeru na trhu zaplnit. „Důvodů, proč jsme se rozhodli program otevřít, je víc. Jedním z nich je, že máme už bakalářský a magisterský program Informační bezpečnost, o který je dlouhodobě velký zájem. To nás motivovalo oblast bezpečnosti ještě více rozvíjet. Také vedení univerzity profesnímu vzdělávání fandí. A následně se k tomu přidal i zájem ze strany firem, které stále shání nové odborníky,” popsal garant nového programu Jan Hajný z FEKT VUT.

Doba pro podávání přihlášek končí 30. dubna 2024. Více o programu zde.

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií přijme další zájemce o kyberbezpečnost. | Autor: Nikola Číková

S ohledem na nové podněty z průmyslového prostředí inovuje fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií stávající studijní program. Upravený program Angličtina pro praxi v elektrotechnice a komunikačních technologiích kombinuje intenzivní studium angličtiny s lingvistikou a elektrotechnikou. Nově bude součástí výuky i workshop zásad psaní technické dokumentace a další prakticky zaměřené předměty.

„Studium mi pomohlo zdokonalit úroveň odborné angličtiny a získat všeobecný přehled napříč spektrem elektrotechnických a IT oborů,” sdělila absolventka původního oboru Karolína Čechová.

Doba pro podávání přihlášek končí 31. března 2024. Více o programu zde.

Jde o první program v Česku, který je zaměřený na komplexní a detailní znalost elektroniky vozidel. Studující se při výuce dostanou do laboratoří nebo získají možnost absolvovat placenou stáž. Program je vyučován v angličtině a přihlásit se tedy mohou i zahraniční uchazeči. Absolventi díky jedinečnosti studijního programu snadno najdou uplatnění ve firmách zabývajících se automobilovou elektronikou, a to v oblasti vývoje, výzkumu i řízení výroby.

Zájem firem o zaměstnance s kvalitním vzděláním neustále roste, proto univerzita reaguje spouštěním nových programů. Vzhledem k nadnárodnímu charakteru celého odvětví bude program vyučován zcela v angličtině. „Požadavek na znalost technické angličtiny byl jednoznačně potvrzen při všech jednáních se zástupci firem působících v oblasti automobilové elektroniky,” uvedl Aleš Prokeš z FEKT VUT, který obor připravoval ve spolupráci se zástupci z oboru.

Doba pro podávání přihlášek končí 31. března 2024. Více o programu zde.

Ilustrační foto – Automotive Electronics and Electromobility | Autor: Archiv FEKT


Fakulta strojního inženýrství:

Program nabídne studujícím projektovou výuku i práci v týmu. Studium propojí teorii s praxí a věnovat se bude i kreativitě nebo takzvaným soft skills, které jsou nezbytné pro komunikaci v týmu, řízení projektů nebo prezentaci výsledků. Absolventi zvládnou řešit inženýrské problémy, od prvotního konceptu produktu až po jeho výrobu.

„Významná část studia je postavena na řešení praktických problémů prostřednictvím projektových předmětů a práce ve FabLabu, kde studenti stráví každý semestr více než osmdesát hodin,“ přiblížil garant studijního programu David Nečas z Ústavu konstruování na FSI VUT.

Doba pro podávání přihlášek končí 31. března 2024. Více o programu zde.

Studujícím program poskytne znalost teorie, ale také možnost vyzkoušet si simulaci, modelování, konstrukci nebo diagnostiku motorových vozidel a pohonných jednotek. Absolventi se stanou experty na chytrou mobilitu a díky získaným dovednostem se snadno zařadí do práce v automobilového průmyslu.

„Program kombinuje strojírenství, elektromobilitu, mechatroniku, autonomní řízení a konektivitu. Je jediný svého druhu na VUT, spojuje síly více fakult a ústavů a nabízí unikátní příležitost k multioborovému studiu moderních technologií v automobilovém průmyslu,“ popsal garant programu Pavel Novotný z Ústavu automobilního a dopravního inženýrství na FSI VUT.

Doba pro podávání přihlášek končí 31. března 2024. Více o programu zde.

Anglický program nabídne praktické zkušenosti i studium v zahraničí. Jedná se totiž o double degree program, co znamená, že část studia se uskuteční na zahraniční partnerské škole v Norsku, a absolvent získá dva diplomy.

Studující budou mít velmi blízko k praxi. „Závěrečný rok na norské univerzitě přímo vybízí k napsání diplomové práce ve spolupráci s tamními firmami, které řeší logistické problémy s distribucí ropy a plynu, případně zásobování ropných plošin nebo další specifické druhy transportních úloh,“ řekl garant programu Petr Vašík z Ústavu matematiky na FSI VUT.

Doba pro podávání přihlášek končí 31. března 2024. Více o programu zde.


Fakulta výtvarných umění:

Program studujícím nabídne individuální výuku i prostor pro tvorbu svých vlastních projektů. Součástí studia bude také pravidelná ateliérová výuka, kde se studující potkají s vyučujícími i se spolužáky z různých ročníků. Přihlásit se mohou do ateliéru fotografie, videa, malířství nebo třeba prostorové tvorby.

„Studentstvo podpoříme v aktivním, sebeřízeném studiu, v řešení výzev i při práci na magisterském projektu,” přiblížila program proděkanka pro studium Katarína Hládeková z FaVU VUT.

Doba pro podávání přihlášek končí 14. března 2024. Více o programu zde.

Program nabídne příležitost pro rozvoj ve vybrané oblasti a spolupráci se zaměstnanci fakulty nebo s partnerskými firmami na jejich projektech. Součástí studia bude také pravidelná ateliérová výuka, kde se studující potkají s vyučujícími i se spolužáky z různých ročníků. Přihlásit se mohou do ateliéru grafického designu, herních médií nebo produktového designu.

„Studentstvo je motivováno ke vzájemné kooperaci a interdisciplinárnímu způsobu práce,” řekla proděkanka pro studium Katarína Hládeková z FaVU VUT.

Doba pro podávání přihlášek končí 14. března 2024. Více o programu zde.

Ateliéry Fakulty výtvarných umění VUT. | Autor: Jan Prokopius


Fakulta stavební:

Nový postgraduální program Master of Science in Civil Engineering je zaměřený na profesní nadstavbové vzdělání v oblasti stavebního inženýrství a kombinuje technické znalosti s těmi manažerskými. Nový program odpovídá na dlouhodobý trend nedostatku odborníků v oblasti stavebního inženýrství na českém i zahraničním trhu a silnou poptávku ze soukromého i veřejného sektoru.

Předběžná registrace je spuštěna.

Postgraduální studijní program Master of Science in Environmental Engineering nabídne profesní nadstavbové vzdělání v oblasti environmentálního inženýrství. Studium zahrnuje technické vzdělání a propojuje ho s životním prostředím, ekologií, cirkulární ekonomikou, ale také právem, ekonomikou nebo projektovým managementem.

Předběžná registrace je spuštěna.

Program nabídne studujícím teoretickou i praktickou výuku v laboratořích a na odborných praxích. Spojuje technické, přírodovědné a humanitní vzdělání a naučí studující reagovat na současné výzvy související s environmentálním stavebnictvím.

Doba pro podávání přihlášek končí 15. července 2024.


Autor: Lenka Hubáčková


Publikováno: 12.03.2024 15:04

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d254828

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol