• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

VUT představilo hostům z Ministerstva dopravy ČR svůj vesmírný program

Koncem srpna zavítal na VUT ředitel Odboru kosmických aktivit a nových technologií Václav Kobera a vedoucí Oddělení kosmických aktivit Ondřej Šváb. Cílem jejich návštěvy bylo představit oblast vesmírných aplikací na VUT, které zde mají dlouholetou tradici. Výzkum a vývoj v oblasti družic, stavba a navrhování nanosatelitů, a kosmických komunikačních systémů, stejně jako vývoj technických řešení a technologií pro vesmírné aplikace, patří mezi některé z představených aktivit kosmického programu VUT.

Zleva: vedoucí YSpace Dominik Klement, vedoucí Oddělení kosmických aktivit MD ČR Ondřej Šváb, ředitel Odboru kosmických aktivit a nových technologií MD ČR Václav Kobera, rektor VUT Ladislav Janíček a garant programu Space Applications Tomáš Götthans. | Autor: Václav Koníček

Kosmický program na VUT umožnil před několika lety rozvinout jedinečný magisterský studijní program Space Applications. VUT se díky tomuto programu, společně se studijním programem Letecká a kosmická technika, řadí k předním evropským univerzitám, které poskytují prestižní vysokoškolské vzdělání v oblasti vesmírných technologií.

V úvodní části setkání proběhla prezentace tvůrčích aktivit studentských týmů. Studentský tým YSpace představil svoje výsledky i záměry ve vývoji vlastních nanosatelitů. První český studentský satelit, který vzniká v laboratoři Yspace pod názvem KOSTKA, bude sloužit na testování různých technologií z VUT ve vesmíru. Další větší satelit s názvem CIMER vyvíjený ve spolupráci s MENDELU bude testovat technologii výroby kyslíku na orbitě cestou oživování určitých bakterií. Členové YSpace se od svého vzniku zúčastnili již 12 prestižních vzdělávacích programů ESA Academy v Belgii. V říjnu se YSpace bude s misí CIMER ucházet o členství v programu ESA Fly Your Satellite, který studentským týmům poskytuje spolupráci při vývoji a vypuštění satelitu do vesmíru. Studentský tým Brno Mars Rover, který připravuje funkční model autonomního Mars roveru na mezinárodní soutěž European Rover Challenge, zase prezentoval prototyp planetárního autonomního robotického vozítka. Všechny tyto studentské aktivity se vyznačují vysokou profesionalitou a kladou si mj. za cíl podnítit ve studentech i veřejnosti zájem o vesmírný průmysl a motivovat uchazeče o vysokoškolská studia technických a přírodovědných oborů.

Připravovaný model autonomního Mars roveru na mezinárodní soutěž European Rover Challenge. | Autor: Václav Koníček

Ve 12:06 úspěšně proběhlo působivé předvedení spojení s nanosatelitem BDSAT2, na jehož vývoji se podíleli vědci z FEKT a CEITEC VUT spolu se společnostmi BD SENSORS a Spacemanic, a který je na oběžné dráze Země od loňského ledna. Ze satelitu byla stažena data a bylo předvedeno povelování satelitu na oběžné dráze z pozemní stanice, kterou VUT provozuje. Po prohlídce budované čisté laboratoře pro stavbu družic následoval program prezentací výsledků realizovaných projektů výzkumu a vývoje vědců a odborníků z FSI, FEKT, CEITEC VUT a FIT. Projekty byly realizovány zejména ve spolupráci s ESA. Součástí bylo i představení nabídky studijních programů VUT orientovaných na vesmír a kosmický průmysl, primárně programů Space Applications a Letecká a kosmická technika.

Působivé předvedení spojení s nanosatelitem BDSAT2, na jehož vývoji se podíleli vědci z FEKT a CEITEC VUT. | Autor: Václav Koníček

„Snad každý člověk vzhlíží k vesmíru a alespoň někdy přemýšlí o jeho tajemstvích. Myslím si, že není přitažlivější oblasti, která by dokázala tolik inspirovat lidskou fantasii. VUT se v současné době podílí na realizaci celé řady projektů v oblasti vesmírných aplikací, včetně těch financovaných ESA, jejichž výsledkem jsou různá technologická řešení určená pro použití v kosmu. Z toho, o čem jsme před 50 lety pouze snili, se dnes mnohé stalo skutečností. Kdo by si tehdy představil, že budeme brzy schopni dosáhnout poměrně snadno na vyslání vlastního satelitu, řídit pak jeho let a komunikovat s ním na oběžné dráze? Ukazuje se ale také, jak náročné je do reality v reálném kosmickém prostoru uvést některá technická řešení. Jsem hrdý na naše akademické a výzkumné pracovníky, kteří dnes na VUT některá taková technická řešení vymýšlí, navrhují a daří se jim je také uplatňovat v reálných kosmických misích. Jsem také nesmírně hrdý na naše studenty v oboru kosmického inženýrství, kteří se v oblasti vesmírných aplikací již během studia stávají platnými odborníky a jsou schopni spolupracovat na reálných projektech s průmyslovými partnery a navrhovat profesionální technická řešení pro kosmická použití.“ zhodnotil návštěvu i prezentace Ladislav Janíček, rektor VUT v Brně a dodal: „Velmi také oceňuji projekt Česká cesta do vesmíru iniciovaný Ministerstvem dopravy a zejména jeho deklarované cíle, mezi které patří také inspirovat a motivovat mladé lidi ke studiu technických a přírodovědných oborů. Záměr ČR budovat ekonomiku s přidanou hodnotou postavenou na znalostech a inovacích se totiž neobejde bez kvalitních vysokoškolsky vzdělaných odborníků. Studia v oborech vesmírných aplikací či letecké a kosmické techniky jsou jedna z těch nejprestižnějších a jsem nesmírně rád tomu, že možnost takových studií je na VUT realitou.”

Vesmírný program VUT zaujal ředitele Odboru kosmických aktivit a nových technologií MD ČR Václava Koberu. | Autor: Václav Koníček

Návštěva pana ředitele Kobery, který je současně předsedou představenstva Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) se uskutečnila i v souvislosti s projektem Česká cesta do vesmíru, jenž byl zahájen koncem letošního června. „Kromě záměru vyslat po 45 letech do vesmíru českého astronauta si tento projekt klade za cíl podporovat rozvoj vesmírného průmyslu v ČR jako průmyslu s vysokou přidanou hodnotou, zapojovat české firmy do dodavatelských řetězců aerokosmického průmyslu, ale také využít inspirativní povahy vesmíru k podpoře zájmu o technické a přírodovědné vzdělávání nejen na vysokých školách. Dále také plánujeme prostřednictvím Vzdělávací kanceláře ESA v ČR (ESERO), zvyšovat povědomí a motivaci žáků ZŠ a studentů SŠ ke studiu a kariéře v oblasti technologií, inženýrských oborů, matematiky, fyziky a jiných technických oborů.“ uvedl Václav Kobera, ředitel Odboru kosmických aktivit a nových technologií Ministerstva dopravy.

K projektu “Česká cesta do vesmíru” proběhla následně 2. září na půdě Hvězdárny a planetária Brno další tisková konference, na které byly prezentovány aktivity na podporu vzdělávání nejmladší generace. Tyto aktivity na podporu vzdělávání a mladých vědců představili v prostorách Hvězdárny a planetária Brno kromě premiéra Petra Fialy, ministr dopravy Martin Kupka, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek, ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek a další hosté. Současně byl představen podzimní program v oblasti vesmírného průmyslu.

Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.



Publikováno: 03.09.2024 13:41

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d264079

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol