• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

VUT představilo zástupcům Ministerstva obrany aplikace bezpečnostního a obranného výzkumu

Na Vysoké učení technické v Brně zavítala 11. března delegace Ministerstva obrany ČR pod vedením ředitelky sekce průmyslové spolupráce Radky Konderlové. Během setkání s vedením univerzity proběhlo představení obranných a bezpečnostních technologií, které jsou na VUT vyvíjeny a testovány ve spolupráci s armádou nebo s výhledem na využití pro potřeby obrany státu.

Výzkumníci z CEITEC VUT diskutují se zástupci Ministerstva obrany u vzorků kompozitního pancíře. | Autor: Václav Koníček

Setkání navázalo na jednání generálního štábu Armády ČR se zástupci českých univerzit, které se odehrálo rovněž na VUT na konci února. AČR v jeho průběhu nabídla univerzitám spolupráci na projektech posilujících obranu státu a projevila zájem o podporu při zavádění nejmodernějších technologií do své praxe jak v oblasti vojenství, tak v rutinním fungování armády.

V této souvislosti představitelé AČR identifikovali důležité oblasti, v kterých plánují zavádět technologické inovace. Patří k nim například automatizace a zrychlení procesů v administrativě nebo v logistice, kryptografie a kybernetická bezpečnost, 3D tisk náhradních dílů, simulační a trenažérové technologie nebo vývoj experimentální robotické jednotky.

Delegaci Ministerstva obrany ČR na VUT vedla ředitelka sekce průmyslové spolupráce Radka Konderlová. | Autor: Václav Koníček

Navazující setkání s vrchní ředitelkou Radkou Konderlovou potvrdilo, že odborníci z VUT mají s vývojem uvedených technologií řadu zkušeností a mají obranným a bezpečnostním složkám státu co nabídnout.

„Chtěla bych poděkovat za prezentace jednotlivých fakult a za možnost blíže se seznámit se schopnostmi univerzity. Těší mě, že na VUT je řada iniciativ, které mají významný potenciál pro uplatnění v oblasti obrany a bezpečnosti České republiky. Úkolem naší sekce na Ministerstvu obrany je podobné aktivity monitorovat, propojovat je s relevantními zástupci armády či firem a pomáhat s jejich zaváděním do praxe,“ uvedla Radka Konderlová.

Setkání zástupců Ministerstva obrany a VUT. | Autor: Václav Koníček

“Spolupráce s obranným sektorem je pro nás velkou výzvou a máme co nabídnout jak k přímému využití, tak v oblasti výzkumu a vývoje prakticky ve všech oblastech armádou identifikovaných potřeb. V současné době se realizuje několik konkrétních projektů. Jedná se zejména o technologie tzv. dvojího užití, které nacházejí nebo mohou najít aplikaci v obranném sektoru. VUT v této oblasti tradičně pojí rovněž spolupráce s Univerzitou obrany. Oceňuji zájem a velmi otevřený a partnerský přístup Ministerstva obrany a Armády ČR, které nám pomohou nasměrovat naší nabídku v oblasti bezpečnostních technologií”, komentoval možnosti spolupráce Ladislav Janíček, rektor VUT.


Přehled technologií vyvíjených na VUT s potenciálem pro Armádu ČR

Oblast balistické ochrany

Výzkumníci z Fakulty chemické VUT (FCH) vyvíjí balistický panel, který má sloužit k ochraně kritické infrastruktury státu. Další balistický materiál nabízí vědci z CEITEC VUT, jejichž pancíře z kombinace hliníku a neporézní keramiky budou chránit vojenská vozidla nebo policisty před střelnými zbraněmi nebo výbušninami. Obě technologie si mohli zástupci ministerstva prohlédnout přímo na akci. Na CEITEC VUT také vyvíjejí flexibilní osobní pancíř pro části lidského těla nechráněné současnými vestami​ a odborníci z Fakulty stavební (FAST) se podílí na 3D tisku mobilních betonových zábran.

Představení balistického panelu z FCH. | Autor: Václav Koníček

Opravy bojových poškození, 3D tisk náhradních dílů, materiálové inženýrství

AČR má zájem i o zkušenosti s 3D tiskem ve strojírenství, zejména pro oblast náhradních dílů pro vojenskou techniku. V tom mohou pomoci specialisté z Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství (FSI). Jejich know-how se týká 3D tisku z práškových kovů. Díky optické digitalizaci a reverznímu inženýrství zvládají rovněž rychle rekonstruovat ztracená data pro 3D tisk.

Pancíř z CEITEC VUT pro vojenská vozidla nebo policisty. | Autor: Václav Koníček

3D tiskem pro udržitelné motory budoucnosti
se zabývají také na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT)

VUT je významným hráčem i v oblasti nanomateriálů. Jedinečný soubor přístrojů a technologií nabízí výzkumná infrastruktura CzechNanoLab na CEITEC VUT.


Další technologie pro oblast strojního konstruování

Ústav konstruování FSI může nabídnout i další zajímavé technologie pro bezpečnostní a armádní využití. Jedná se o oblast tlumení podvozků vozidel, dělostřeleckých zbraní nebo vibroizolaci citlivých nákladů a zaměřování. Na stejném ústavu probíhá také konstrukce nafukovacích modelů klamných cílů v podobě kopií těžké vojenské techniky.


Technologie pro letecký a kosmický průmysl, drony a roboti

Oblastí „aerospace“ se na VUT zabývá několik pracovišť. Patří k nim Letecký ústav na FSI, který pro účely profesionálního využívání dronů nabízí patentované padáky nebo létající nabíjecí stanice.

Robotický systém řízený algoritmy AI z CEITEC VUT a FEKT lze využít pro zpravodajské a průzkumné účely. | Autor: Václav Koníček

Dronům se věnuje i tým expertů z FEKT a CEITEC VUT. Ti přímo na akci hostům představili robotický systém řízený algoritmy umělé inteligence pro zpravodajské a průzkumné účely, který kombinuje roj bezpilotních dronů s mobilními pozemními roboty.

Na FEKT se věnují také oblasti „space“. Příkladem je spolupráce na vývoji nízkotlakého zdroje plazmatu pro pohon satelitů nebo návrhy elektroniky pro vesmírné aplikace. Na vývoji komunikačních systémů pro družicové aplikace spolupracuje fakultní Laboratoř experimentálních družic s ESA.

Vědci na Fakultě informačních technologií (FIT) v minulosti usnadnili pilotování lehkých letadel díky chytrému autopilotu. Na FIT se také věnují technologiím simulátorů pro leteckou techniku.

Kompozitní systém z FAST s autonomně řízeným vyhříváním s využitím například pro heliporty. | Autor: Václav Koníček

Souvislost s leteckou dopravou má také na FAST vyvíjený a na setkání odprezentovaný kompozitní systém, který je díky autonomně řízenému vyhřívání odolný námraze. Aktuálně probíhá spolupráce s Univerzitou obrany na využití této technologie pro heliporty.


Energetické aplikace

Velký zájem má armáda o oblast nových zdrojů energie pro udržitelnou armádní logistiku. I tady má VUT co nabídnout. Například Energetický ústav FSI se zaměřuje na vývoj zdrojů elektrické energie pro speciální aplikace, jako jsou autonomní zdroje v odlehlých nebo nepřístupných oblastech. Vývoj technologií pro oblast bateriových úložišť a vodíkových palivových článků se věnují na FEKT.


Kryptografie, kybernetická bezpečnost, využití AI

Úspěch nebo neúspěch v oblasti „cyber“ ovlivňuje nejen přípravu a vedení bojových operací, ale i každodenní život. Ochrana důležitých komunikačních kanálů nebo počítačových systémů je armádní prioritou.

Master of Science in Cybersecurity (proCyber), nový program profesního vzdělávání zaměřený na kybernetickou bezpečnost. | Autor: Václav Koníček

Na FEKT dokáží využít algoritmů postkvantové a kvantové kryptografie pro vývoj šifrovacího zařízení odolného útokům kvantovými počítači. K tomu napomáhá zdejší unikátní Laboratoř kvantové bezpečnosti. Stejná fakulta nabízí technickou platformu Kybernetická aréna BUTCA pro trénink a vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti. Projekt získal ocenění Ministerstva vnitra ČR.

Další vzdělávací iniciativou je Master of Science in Cybersecurity (proCyber), nový program profesního vzdělávání zaměřený na kybernetickou bezpečnost. Především uchazečům z praxe, kteří si potřebují doplnit v této oblasti vzdělání, jej aktuálně nabízí FEKT.

Ukázka deepfakes od výzkumníků z FIT. | Autor: Václav Koníček

Oblast výzkumu zpracování zvuků nebo řeči pomocí umělé inteligence je na VUT na světové úrovni díky FIT. Pokročilý výzkum probíhá na stejné fakultě také v příbuzné oblasti deepfakes. Jeho výsledky, podobně jako Kybernetickou arénu BUTCA představili výzkumníci z VUT hostům z Ministerstva obrany.

Na FIT a FEKT se zabývají i dalšími výzkumnými oblastmi s využitím umělé inteligence nebo strojového učení, například detekcí a rozpoznáváním objektů nebo identifikací osob podle chůze.


Další výzkumné oblasti a možnosti spolupráce: biometrie, evakuační plány, oceňování škod

K perspektivním výzkumným tématům, která lze využít pro bezpečnostní účely, a která řeší vědci z FEKT, patří také oblast zpracování a analýzy biologických signálů nebo využití chytrých zařízení pro monitorování zdraví a aktivity člověka.

Na FAST působí odborníci na pokročilé počítačové simulace pro evakuaci velkého počtu osob v nouzových i běžných situacích. Z pohledu krizového řízení mohou mít důležitost analýzy průjezdnosti silniční sítě pro těžkou techniku od odborníků ze stejné fakulty.

Prezentace Ústavu soudního inženýrství. | Autor: Václav Koníček

Ústav soudního inženýrství VUT (ÚSI) aktuálně spolupracuje s Ministerstvem obrany na projektu „Znalec“, který má připravit studii proveditelnosti zřízení znaleckého ústavu pro potřeby resortu obrany​ nebo znalecký standard pro oceňování vojenské techniky a materiálu​. ÚSI má také zkušenosti s oceňováním škod po katastrofách, jakou bylo tornádo na jižní Moravě a je schopen pro podobné situace nabídnout metodiku, školení a logistiku týmů pro posuzování škod.



Publikováno: 22.03.2024 18:01

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d255480

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol