- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
VUT prohloubilo spolupráci s tchajwanskými univerzitami podpisem dvou memorand
V rámci prohlubování mezinárodní spolupráce navštívili v pátek 8. 11. Vysoké učení technické v Brně (VUT) zástupci z 12 tchajwanských univerzit tvořících alianci UAAT (University Academic Alliance in Taiwan). Delegace čítala 33 členů. Mezi VUT a National Sun-Yat Sen University a National Taipei University of Technology došlo k podpisu memoranda o spolupráci v oblastech vzdělávání, výzkumu a mobility studentů a pedagogů. Páteční návštěva prohloubila stávající spolupráci se zaměřením zejména na oblast polovodičových technologií, ve které jsou tchajwanské univerzity, výzkumné organizace, a především podniky světovými lídry.
Na Rektorátu VUT delegaci přivítala prorektorka pro internacionalizaci a vnější vztahy Iveta Šimberová, která vyzdvihla předchozí spolupráci VUT a tchajwanských univerzit. „Podepsali jsme už osm memorand o spolupráci, která dnes doplní další dvě. To nám dává prostor mluvit o konkrétních příležitostech a možnostech spolupráce, možnostech výměnných pobytů studentů a zaměstnanců a pracovat na přípravě dalších vzdělávacích, výzkumných a inovačních projektů.“ A pokračovala: „Vysoké učení technické v Brně je druhou největší brněnskou univerzitou a jednou z nejstarších univerzit v České republice. Brno je druhé největší město v ČR, kterému se přezdívá Silicon Valley Evropy. VUT je mezinárodní, výzkumnou, udržitelnou a digitální univerzitou, na co jsme mimo jiné ale opravdu hrdí, jsou naše dobré vztahy a spolupráce s univerzitami po celém světě. Naši partneři jsou nejen z Evropy, ale spolupracujeme také s univerzitami v USA nebo právě z Tchaj-wanu.“
Pokud je Brno Silicon Valley Evropy, tak VUT je jeho centrem. Brněnská technika je nedílnou součástí polovodičového hodnotového řetězce a koordinuje přípravu projektu Národního kompetenčního centra pro polovodiče a čipy, které má podporovat cíle „Chips for Europe“ a zapojí se do vznikající sítě evropských kompetenčních center. Diskuze, která následovala po zdvořilostním představení univerzit a členů delegace, tak byla zaměřená zejména na prohloubení vzájemné spolupráce v oblasti polovodičových technologií.
Výroba čipů, jedno z nejsložitějších průmyslových odvětví, dominuje tchajwanské ekonomice od 80. let 20. století, kdy se země začala zaměřovat na inovace. Význam tchajwanských čipů se projevil během pandemie, kdy narušení dodávek polovodičů zasáhlo globální průmysl. Evropská unie na krizi zareagovala Aktem o čipech (European Chips Act), který má za cíl posílit odolnost Evropy v této oblasti. Proto v posledních letech dochází ke zintenzivnění jednání mezi evropskými a tchajwanskými partnery – Evropa chce posílit svůj polovodičový průmysl, zatímco Tchaj-wan má know-how, ale hledá tisíce odborníků po celém světě.
Po podpisu dvou memorand o spolupráci Vysokého učení technického v Brně s National Sun-Yat Sen University a National Taipei University of Technology se skupina přesunula do Technologického parku, jehož je VUT vlastníkem. Technologický park má strategickou polohu a naskýtá se v něm ideální příležitost pro zasídlení rozvojových aktivit. Užší spolupráci s kolegy z Tchaj-wanu tak mohly navázat i přímo fakulty VUT. Delegace navštívila Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií, Fakultu strojního inženýrství a Středoevropský technologický institut CEITEC. Na Fakultě podnikatelské potom od půl třetí do půl páté proběhl Veletrh tchajwanských univerzit, na kterém se prezentovaly možnosti spolupráce v oblasti mobilit, vědy a výzkumu a stipendijní možnosti.
Publikováno: 18.11.2024 07:39
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d268985
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305