• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

VUT uspělo v národní výzvě na Evropská centra pro digitální inovace se dvěma projekty

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo vítěze národní výzvy na Evropské digitální inovační huby, mezi nimi i dva projekty se zapojením Vysokého učení technického v Brně. Ty by měly spolu s evropskými partnery podporovat malé a střední podniky a veřejnou správu při širším zapojení digitálních technologií do výroby, obchodu a veřejných služeb.

Ilustrační foto | Autor: Pixabay
EDIH DIGIMAT je chystaný evropský digitální inovační hub mající za cíl pomáhat malým a středním firmám v oblasti, ve které působí, což je primárně výroba. Hub chce mimo jiné pomáhat s digitalizací, automatizací, využíváním robotiky a umělé inteligence. Členy jsou výzkumné a vývojové centrum INTEMAC, Vysoké učení technické v Brně, společnost SpoluWorks Perfecta a Jihomoravské inovační centrum, které je správcem regionálního inovačního ekosystému JMK. „Na CEITECu VUT se díky projektu RICAIP buduje testbed Průmyslu 4.0, což je demonstrační chytrá továrna a EDIH počítá s tím, že když si budou chtít malé a střední podniky vyzkoušet nějaký automatizovaný proces, budou moci testbed využít,“ vysvětluje Pavel Václavek, vedoucí výzkumného programu technické kybernetiky na CEITEC VUT. Kromě vědeckého centra CEITEC se zde z brněnské techniky zapojí i pracovníci z Fakulty strojního inženýrství, Fakulty informačních technologií a Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií.

„Spolu s partnery z konsorcia nyní budeme pracovat na přípravě projektového záměru ve větším detailu. Pokud uspějeme i v kole finálním, budeme mít možnost ještě více zapojit do podpory podniků i naši testovací infrastrukturu. Rádi bychom více rozvinuli oblast flexibilní automatizace a současně sdíleli zkušenosti a příležitosti napříč celou Evropou,“ komentuje Petr Minář, vedoucí týmu podpory digitalizace, centrum INTEMAC.

Druhým úspěšný projektem je CyberSecurity Innovation Hub, který vznikl ve spolupráci Vysokého učení technického v Brně, Českého vysokého učení technického a Masarykovy univerzity. Kromě posílení společných odborných aktivit se hub zaměřuje na podporu průmyslu a firem a evropskou certifikaci špičkových technologií v oblasti kyberbezpečnosti. Projekt navázal na společnou činnost svých zakladatelů v Národním centru kompetence pro kyberbezpečnost, kde spolupracují přední české výzkumné instituce a soukromé společnosti. "Jsme rádi, že se podařilo zformovat takové konsorcium. Jen účast v této výzvě je pro celý obor kybernetické bezpečnosti nesmírně důležitá – do budoucna by mohla přinést šanci prohloubit výzkum a vývoj v této oblasti,“ uvedl Pavel Zemčík, děkan Fakulty informačních technologií, která koordinuje účast VUT, kde kromě FIT působí i zástupci z elektrotechniky.

Evropská centra pro digitální inovace by měla vyvíjet a testovat produkty před finální výrobou a uvedením na trh, poskytovat služby a kapacity související s využíváním již existující digitální infrastruktury a obecně budou podporovat region v budování inovativního ekosystému a spolupráce.

Publikováno: 27.01.2021 14:13

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d207824

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol