- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
VUT v Brně slaví 115 let
U příležitosti zakončení akademického roku 2013/2014 pozval ve středu 25. června 2014 rektor VUT v Brně Petr Štěpánek vedení univerzity a jednotlivých fakult na letní slavnost na zahradu rektorátu VUT v Brně. Setkání s rektorem bylo první událostí nadcházejících oslav 115. výročí založení Vysokého učení technického v Brně, které je nejstarší brněnskou vysokou školou. Při této příležitosti pořádá univerzita několik akcí jak pro akademickou obec, tak pro veřejnost.
Součástí oslav bylo již 17. června znovuotevření Muzea výpočetní techniky na Fakultě informačních technologií. Pro veřejnost pak škola otevře své laboratoře a poodkryje pokličku vědeckého bádání v rámci Noci vědců 26. září. Letošního ročníku, nesoucího motto Buňky pro vědu, se kromě tradičně zapojené Fakulty chemické a Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií zúčastní i Fakulta strojního inženýrství, Fakulta stavební a Fakulta podnikatelská. Návštěvníky čeká mimořádně nabitý program, zajímavé pokusy, prezentace vědeckých přístrojů přímo v provozu a další doprovodné akce na fakultách VUT v Brně.
Studenti se mohou do oslav zapojit v rámci soutěže 8 z VUT, kterou pořádá univerzita společně s ČSOB. Čerství bakaláři budou obhajovat své závěrečné práce vybrané vedením jednotlivých fakult 13. listopadu před odbornou i laickou veřejností v pražském Era světě.
Čestný doktorát doctor honoris causa významné vědecké osobnosti udělí rektor 26. listopadu v aule rektorátu VUT v Brně. Tentýž den oslaví akademická obec výročí univerzity na Akademickém shromáždění, jehož slavnostní ráz podtrhne netradiční místo konání – Městské divadlo v Brně. V adventním čase pak oslavy zakončí vánoční koncert smíšeného pěveckého sboru VOX Iuvenalis, který je provozován pod záštitou VUT v Brně. Přehled všech akcí, které budou průběžně aktualizovány, najdete na http://www.vutbr.cz/115.
Pojďme si připomenout alespoň základní data a okolnosti zrodu brněnské techniky. Rakouský císař a uherský král František Josef I. podepsal dekret o založení české vysoké školy technické v Brně 19. září 1899. Panovník současně jmenoval první čtyři profesory; rektorem se stal prof. PhDr. Karel Zahradník, tehdejší profesor univerzity v Záhřebu. Noví učitelé dorazili do Brna 2. října 1899. Ke studiu se zapsalo 47 posluchačů, 33 řádných a 14 mimořádných, v průběhu roku se jejich počet zvýšil dokonce na 55; všichni se věnovali stavebnímu inženýrství. Omezený výukový program, nevyhovující podmínky prostorové, nedostatečný počet profesorů stejně jako malý počet posluchačů neuspokojovaly nikoho. Proto se vedení školy snažilo zjednat nápravu a postupně se to dařilo. Dokázalo získat souhlas se zavedením nových studijních oborů, počet profesorů se zvolna zvyšoval, a díky tomu mohl růst i počet studentů.
Škole se podařilo přečkat těžká období v letech obou světových válek a následně v době socialistického Československa. Destrukce totalitního systému v letech 1989 a 1990 otevřela Vysokému učení technickému v Brně dokořán dveře k zásadní proměně v moderní vzdělávací instituci, která snese srovnání s nejvyspělejšími školami stejného typu kdekoli na světě. V současné době má VUT v Brně 8 fakult a 3 vysokoškolské ústavy a pravidelně se umisťuje ve světových žebříčcích univerzit (např. QS World University Rankings).
Podrobnější informace o historii VUT v Brně najdete na http://www.vutbr.cz/zivot-na-vut/fakta-o-vut/historie-vut.
Publikováno: 15.07.2014 14:00
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d92474
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305