VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
VUT v letním semestru přivítalo klíčové zástupce MŠMT
Na půdě Vysokého učení technického v Brně se v průběhu letního semestru organizovalo několik setkání se zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
“Považuji za důležité a symbolické, aby jednání o otázkách týkajících se rozvoje univerzity neprobíhala za zavřenými dveřmi v rektorské kanceláři, ale aby měli vedoucí pracovníci univerzity příležitost setkat se a napřímo oficiálně diskutovat s představiteli MŠMT, či vlády. Proto jsem zvolil formát jednání, na které byli pozváni kromě vedení univerzity rovněž děkani fakult a ředitelé vysokoškolských ústavů, jakož i zástupci univerzitní samosprávy reprezentované Akademickým senátem VUT,” uvedl rektor Ladislav Janíček.
V březnu navštívil VUT pan PhDr. Václav Velčovský, náměstek pro řízení sekce mezinárodních vztahů, EU a Evropských strukturálních a investičních fondů. Náměstek seznámil vedení univerzity, děkany fakult a ředitelé VŠ ústavů s harmonogramem schvalování a přípravy výzev operačního programu OP JAK. Podstatná část diskuse se věnovala představě MŠMT o pravidlech výzvy “Špičkový výzkum”, kterou má Program podpořit excelentní výzkumné týmy a posílit konkurenceschopnost české vědy. Současně se jednání zaměřilo na řešení aktuální situace na Ukrajině, kde doktor Velčovský, jako náměstek pro mezinárodní vztahy MŠMT, prezentoval a vysvětloval opatření MŠMT k zajištění podpory ukrajinským studentům, ať již stávajícím nebo potenciálně přicházejícím v souvislosti s válečným konfliktem a zodpověděl otázky přítomných.
V polovině dubna na VUT zavítal pan ministr Petr Gazdík, který s managementem univerzity řešil jednak témata spojená s technickým vzděláváním a jeho podporou, dále pak náměty na hodnocení aplikovaného výzkumu v rámci Metodiky 17+, které jsou typické právě pro technické VŠ a technický výzkum. Opět se témata diskuse zabývala válečným konfliktem na Ukrajině, přijímáním zahraničních studentů, a to nejen z Ukrajiny, jakož i přístupem k ruským a běloruským studentům na českých vysokých školách.
Začátkem května přijala pozvání na VUT paní profesorka Radka Wildová, náměstkyně ministra pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu na MŠMT. Paní náměstkyně přijela v doprovodu paní ředitelky Karolíny Gondkové, která má mimo jiné v gesci Program pro podporu strategického řízení VŠ. Na jednání se opět rozproudila diskuze na témata spojená s Ukrajinou, zejména s přijímacím řízením ke studiu ukrajinských, ale také ruských a běloruských studentů s ohledem na zavedené sankce EU v souvislosti s tzv. technickou pomocí. Současně byla diskutována témata týkající se zejména připravované novely Zákona o vysokých školách, reformy doktorského studia, uvažované novely pravidel financování vysokých škol a výhledu do dalších let a v neposlední řadě i financování tzv. velkých výzkumných infrastruktur v ČR. Část diskuse se věnovala úvahám o vývoji demografické křivky, zájmu o technické vzdělávání, či potřebě reformy vzdělávání exaktních předmětů na středních a základních školách jako předpokladu pro úspěšné zvládání studia na technických vysokých školách.
Koncem června navštívil VUT pan profesor Jaroslav Miller, náměstek ministra pro legislativu na MŠMT, který prezentoval připravovanou novelu Zákona o vysokých školách, nastavení reformy doktorských studií na VVŠ a zodpověděl související otázky členů vedení univerzity, kolegia rektora a zástupců AS VUT. Současně proběhla diskuse nad legislativními otázkami, které propojují agendu VaV na MŠMT s agendou VaV paní Heleny Langšádlové, ministryně pro vědu, výzkum a inovace, zejména pokud jde o novelu Zákona č. 130 o podpoře výzkumu a vývoje z veřejných prostředků. Rovněž se jednání zabývalo legislativními otázkami spojenými se Standardy pro akreditace ve vysokém školství.
“Ačkoliv jsme v posledních týdnech zaznamenali určité personální změny týkající se Ministerstva školství, agenda, která byla předmětem všech uvedených jednání je nezávislá na reprezentaci konkrétními osobami. Jsme velice rádi, že tato jednání měla konkrétní závěry, které považujeme za obecně platné a potřebné pro rozvoj vysokoškolského prostoru v České republice i naší univerzity a vytvořila symbolický prostor pro vzájemnou diskusi vedení naší univerzity s představiteli MŠMT,” doplnil závěrem rektor Janíček.
zdroj: sekretariát rektora
zdroj: sekretariát rektora
Publikováno: 29.06.2022 11:00
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d227861