VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Výzkumníci z FIT pracují na nové platformě, která pomůže s analýzou vesmírných dat
Technologie vyvíjená na FIT VUT pomáhá Evropské vesmírné agentuře (ESA) při zpracování snímků planety Země v rámci projektu BLENDED. Ten propojuje vědce napříč Evropou ve snaze vytvořit revoluční platformu pro distribuované a především bezpečné zpracování dat pomocí umělé inteligence, která zpracovává a analyzuje vesmírná data.
Jak sdílet výsledky pozorování z vesmíru a zajistit integritu a důvěrnost těchto dat? S tím budou v následujícím roce pomáhat Evropské vesmírné agentuře výzkumníci z Ústavu informačních systémů Fakulty informačních technologií VUT v rámci mezinárodního projektu BLockchain Enabled Deep learning Data analysis (zkráceně BLENDED). Na něm se kromě FIT VUT podílí také belgická společnost SpaceApplications, ostravské národní superpočítačové centrum IT4Innovations a řečtí partneři Forth (výzkumné centrum Foundation for Research and Technology Hellas) a Geosystem Hellas (společnost zaměřující se na zpracování geodetických dat).
Společně budou řešit jeden z dlouhodobých vědeckých záměrů Evropské vesmírné agentury – vytvoření platformy, která bude využívat strojové učení pro analýzu vesmírných dat. ESA prostřednictvím satelitů za dobu své existence totiž nakumulovala nepřeberné množství dat a fotografií různých míst Země. Ta jsou pak volně k dispozici a univerzity a společnosti je následně analyzují, zpracovávají a z výsledků vyvozují zajímavé závěry – např. míru vysychání krajiny, postup urbanizace či úrodnost zemědělských oblastí.
Zpracovat tyto terabyty dat v reálném čase je náročný úkol, dnes v něm obvykle vypomáhá především umělá inteligence. Na tom, jak poté sdílet výsledky, např. normalizovaná data, extrahované fotometrické vrstvy či natrénované modely, a zajistit jejich integritu a důvěrnost, bude pracovat právě tým výzkumníků z Ústavu informačních systémů FIT VUT. Společně navrhli a nyní implementují platformu, pomocí které to bude možné. Základem jsou dvě vzájemně se doplňující technologie – InterPlanetary File System (IPFS) a Ethereum.
Na projektu spolupracuje výzkumná skupina NES@FIT – Vladimír Veselý, Dušan Kolář, Ondřej Lichtner, Michal Koutenský, Dominika Regéciová a Matúš Múčka. Tým s mnohaletými zkušenostmi s kryptoměnami, technologiemi blockchain či smart contract a obecně distribuovanými systémy společně vyvíjí platformu, která má podstatně širší potenciál, než jen ten požadovaný ESA v rámci projektu. Platforma totiž může tvořit podvozek pro libovolný systém, který je totálně distribuovaný (ve smyslu uložení dat, realizace výpočtu i řízení systému).
Publikováno: 17.07.2020 12:16
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d200798