• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Zástupci VUT jednali na severu Evropy s rektory partnerských univerzit aliance EULiST

V prvním říjnovém týdnu proběhla dvě dvoustranná jednání zástupců partnerských univerzit evropské univerzitní aliance EULiST. Členové vedení Vysokého učení technického v Brně, rektor Ladislav Janíček a prorektorka Iveta Šimberová zavítali na Jönköping University ve Švédsku, kde se setkal s rektorem Måns Svenssonem, poté na Lappeenranta-Lahti University of Technology ve Finsku, kde proběhlo setkání s rektorem Juha-Matti Saksem a prorektorem Jari Hämäläinenem.

Rektor a prorektorka VUT na Lappeenranta-Lahti University of Technology, kde proběhlo setkání s prorektorem Jari Hämäläinenem (druhý zleva) a rektorem Juha-Matti Saksem (první zprava). | Autor: Archiv VUT

Obě setkání vyplynula z účasti rektora VUT na 2024 European University Association Funding Forum v Helsinkách, kde přednášel o mechanismech a politikách financování českého vysokého školství. „Je vždy obohacující setkávat se face-to-face s partnery z naší aliance EULiST na půdě jejich univerzit, vnímat kontext, nechat se inspirovat názory a zkušenostmi i místem při plánování spolupráce. Stojíme u zrodu nového způsobu mezinárodní spolupráce postaveného na úzkém partnerství evropských univerzit stejného nebo podobného zaměření. Aby byl tento koncept úspěšný, je třeba, aby co nejlépe odrážel témata doby i společenské potřeby, které řešíme v různých kontextech a podmínkách. Těšíme se na další společné rozvíjení naší aliance díky spolupráci, která posílí naše univerzity a v synergii nám umožní nacházet inovativní řešení reflektující potřeby moderní společnosti. Je jen na nás, jak využijeme příležitosti, které nám toto univerzitní spojenectví přináší,“ komentoval návštěvu rektor Ladislav Janíček, současný předseda Správní rady Aliance EULiST.

V souvislosti s převzetím předsednictví Aliance EULiST vyvstává řada otázek souvisejících s dalším strategickým směřováním uskupení. Aliance dosáhla prvního milníku, když se stala registrovanou Evropskou univerzitou složenou z deseti univerzit. Je však třeba pokračovat dál a zaměřit se na nastavení spolupráce mezi partnerskými univerzitami tak, aby toto unikátní spojení evropských, vesměs ryze technických univerzit mělo skutečný přínos pro každou z nich. „Je potřebné sdílet dobré praxe, identifikovat silné stránky a kvality každé z partnerských univerzit, a to jak ve smyslu profesních kompetencí, tak infrastruktury. S finskými a švédskými partnery jsme se shodli na tom, že budeme usilovat o účelné, efektivní a synergické propojování našich univerzit prostřednictvím plánovaných aktivit a také sdílet a využívat excelentní praxe a zkušenosti k dosahování mezinárodně konkurenceschopných výsledků. Je důležité poznávat názory a přístupy jednotlivých partnerů týkající se studia i výzkumu, ze kterých nakonec nepřekvapivě vyplyne celá řada podobností,“ přiblížil rektor VUT.

Setkání zástupců VUT na Jönköping University s rektorem Måns Svenssonem (druhý zprava). | Autor: Archiv VUT

„V zemích, které na těchto cestách poznáváme, je určitá množina naprosto stejných či podobných témat a každý z partnerů nachází jejich různá řešení v kontextu svých národních specifik. Jedním z jednotících témat je například hledání cest k řešení všeobecného poklesu zájmu o technické a přírodovědné vzdělávání, ke kterému dochází navzdory volání průmyslu po technicky kvalifikované pracovní síle. Další společnou výzvou je zaměřenost na internacionalizaci studia a získávání studentů ze zahraničí. V tomto ohledu se ukazuje, že každá kvalitní evropská univerzita, která chce být konkurenceschopná, musí směřovat k jazykově duální vzdělávací nabídce a vytvářet podmínky pro zpřístupnění studia zájemcům ze zahraničí,“ uvedl Ladislav Janíček.

„Konkurenceschopnost je dnes jednoznačně nutné vnímat v mezinárodním kontextu. Úzké propojení technických univerzit s aplikační sférou, zejména sepětí s průmyslem, je jejím významným atributem. Kritickým faktorem mezinárodního úspěchu se stává interdisciplinarita studií i výzkumu. V oblasti výzkumu jsou pro moderní univerzity výzvou kvalitní mezinárodní granty, jejichž získávání vyžaduje sdružovat excelentní kompetence akademických institucí do silných konsorcií, pro které dává Aliance EULiST skvělou příležitost. Na zásadním významu nabývá aktivní mobilita studentů, ale také akademických a výzkumných pracovníků včetně doktorských a postdoktorských pobytů. Mobility vytvářejí příležitost pro rozvoj jak internacionálních kompetencí, tak internacionální kultury našich univerzit. Díky tomu lze mezinárodní spolupráci a mobilitu považovat za běžnou součást pracovních a studijních povinností. Mezinárodní mobilita přispívá nejen k osobnostnímu a profesnímu rozvoji našich studentů, akademiků a výzkumníků, ale přináší cenné podněty pro rozvoj samotných univerzit. Inspiruje a dává nový rozměr institucionálnímu obrazu a vnímání našich univerzit jako mezinárodních korporací,“ přiblížil rektor další témata z jednání se zástupci severských univerzit.

Setkání na Jönköping University s rektorem Måns Svenssonem. | Autor: Archiv VUT

Téma mezinárodních mobilit dále rozvedla prorektorka pro internacionalizaci a vnější vztahy VUT Iveta Šimberová. „Je skvělé, že jsme se v rámci společných setkání shodli, že jednou z předností naši spolupráce je právě zajištění mobility studentů, akademických, vědeckých, ale i administrativních pracovníků. Díky široké síti partnerských univerzit mohou všichni získat cenné mezinárodní zkušenosti, naučit se poznávat různé přístupy, systémy a specifika organizačních kultur univerzit v různých zemích. Pro akademické pracovníky a vědce představuje spolupráce příležitost k výměně znalostí a zkušeností, sdílení zdrojů a infrastruktury. Mobilita studentů v rámci partnerských institucí evropské univerzitní aliance přináší řadu významných výhod. Kromě toho, že obohacuje jejích osobní a profesní život, zlepšuje jazykové schopnosti, rozšiřuje znalosti a dovednosti v oboru, vytváří cenné kontakty prospěšné pro budoucí kariérní příležitosti, učí je samostatnosti, adaptabilnosti a mezikulturním kompetencím. Partnerské univerzity mohou efektivněji využívat laboratoře, knihovny a další zařízení, což zvyšuje kvalitu výzkumu pracovníků a vzdělávání studentů. Společné projekty a výzkumné iniciativy umožňují propojování různých oborů a disciplín, což vede k inovativním řešením a novým perspektivám. Tento multidisciplinární přístup je nezbytný pro řešení komplexních problémů, kterým naše společnosti čelí. Tím se také zvyšuje konkurenceschopnost evropských institucí na globální úrovni,“ uvedla po návštěvě severských partnerů EULiSTu prorektorka.

Z jednání představitelů partnerských univerzit vyplývá jednoznačně přesvědčení o potřebě budovat Alianci tak, aby mohla být zdrojem inspirace, zkušenosti, modelem účinné spolupráce, referencí dobrých praxí, přijímaných standardů i dohod, o které je možné adekvátně opírat argumentaci a rozhodování uvnitř univerzit i v rámci jednání nebo vyjednávání s partnery na národní úrovní. „Spolupráce by měla obohacovat a přispívat k rozvoji jednotlivých partnerských organizací a neměla by být formální zátěží. Proto je klíčové nastavit uvnitř Aliance pragmatickou a transparentní organizační strukturu, jasné řízení a operativní komunikační mechanismy. “ řekl na závěr rektor Ladislav Janíček.


Publikováno: 08.10.2024 20:02

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d266522

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol