• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Zemřel světově uznávaný fyzik Armin Delong

Ve čtvrtek 5. října 2017 zemřel ve věku 92 let světově proslulý fyzik a zakladatel elektronové mikroskopie u nás profesor Armin Delong. Jeho život byl velmi úzce spojený s historií VUT. Hned po válce začal studovat na tehdejší Českoskoslovenské Vysoké škole technické Eduarda Beneše. Následně zde působil jako pomocná vědecká síla a asistent profesora Aleše Bláhy. Jeho práce byla spojena s Ústavem teoretické a experimentální elektrotechniky FEKT VUT v Brně, zároveň působil jako dlouholetý ředitel Ústavu přístrojové techniky na Československé akademii věd. Mezi lety 1967 až 1971 pracoval coby externí vedoucí katedry fyziky pevné fáze na Přírodovědecké fakultě dnešní Masarykovy univerzity.

Po revoluci se Armin Delong stal místopředsedou vlády České a Slovenské federativní republiky pro vědeckotechnický rozvoj. Za svou celoživotní práci získal Delong v roce 2015 Medaili Za Zásluhy, o 10 let dříve získal i národní vědeckou cenu Česká hlava. VUT mu v minulosti udělilo čestný doktorát honoris causa.

Když se Armin Delong v roce 2015 setkal s bývalými kolegy a pamětníky na ÚTEE FEKT, zavzpomínal: „Při takových setkáních s mladými vždycky zdůrazňuji, že profesor na vysoké škole musí být badatel, který nemůže jen přednášet ze starých skript. Profesor Bláha pracoval v laboratoři a přizval mé kolegy Zobače, Drahoše a mne k vývoji elektronového mikroskopu. To mne ovlivnilo na celý život,“ uvedl Armin Delong. „Na Ústavu teoretické a experimentální elektrotechniky jsme dokázali uvést do chodu první elektronový mikroskop v Československu a zařadili se tak mezi několik zemí na světě, kde to také zvládli.“

Profesor Armin Delong zůstával i v pokročilém věku činný ve firmě, která nese jeho jméno – Delong Instruments. „Vychováte-li dobré žáky, pak snad můžete počítat s tím, že vás nechají i po vašem odchodu do důchodu být nablízku oboru, kterému jste věnovali celý život. Mně se to podařilo,“ vzpomínal před dvěma lety s úsměvem Armin Delong, podle kterého Brno i dnes hraje významnou roli ve světovém vývoji a výrobě elektronových mikroskopů.

Portrét Armina Delonga natočila před časem i Česká televize a je dostupný na tomto odkazu.


Publikováno: 07.10.2017 10:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d154630

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol