- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Absolventům VUT v Brně opět rostly nástupní platy
V průměru na 22 021 korun si přijdou čerství absolventi navazujícího magisterského studia na Vysokém učení technickém v Brně z let 2011 a 2012. Již rok až dva po absolutoriu však jejich mzda vzroste v průměru o 26 procent, na současných 27 712 korun. Nadprůměrné nástupní platy mají již tradičně absolventi Fakulty informačních technologií (28 206 korun), Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (23 946 korun) a Fakulty strojního inženýrství (23 712 korun).
Na výši nástupního platu a zejména pak rychlost najití zaměstnání má velký vliv fakt, zda absolventi pracovali kvalifikovaně již během studia; zaměstnavatelé ocení i občasné zaměstnání formou brigády. Pracovní zkušenost v oboru má přitom dokonce 60 procent čerstvých absolventů VUT v Brně. Při hledání prvního zaměstnání jim pomáhají také aktivity ze strany VUT v Brně i jednotlivých fakult, ať už se jedná o spolupráci studentů s potenciálními zaměstnavateli na projektech nebo diplomových pracích, tak také například o prezentace společností a jejich pracovních nabídek na akcích typu Den chemie nebo Den firem na FSI. I díky těmto kontaktům má 49 procent absolventů zajištěnou práci ještě před absolvováním studia, jejich nadprůměrný podíl je mezi absolventy Fakulty strojního inženýrství (56 procent) a Fakulty informačních technologií (53 procent). Naopak nezaměstnaných jsou mezi absolventy VUT v Brně jen 2,7 procenta.
Přestože nadpoloviční většina absolventů stále míří do průmyslu, za posledních 10 let, co VUT v Brně svoje bývalé studenty dotazuje, se zdvojnásobil podíl absolventů pracujících ve výzkumu a vývoji na současných 16 procent. Tato oblast je tradičně doménou především absolventů Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (26 procent), Fakulty chemické (29 procent) a Fakulty informačních technologií (35 procent), roste v něm však také podíl absolventů Fakulty strojního inženýrství, kterých nyní ve výzkumu a vývoji pracuje 22 procent.
„Vzhledem k závazkům výzkumných center na VUT v Brně, kde máme za úkol vytvořit a obsadit cca 500 míst pro mladé vědce a výzkumníky, chceme získat nejlepší absolventy magisterského studia pro práci v těchto centrech. Budeme se snažit jim vytvořit srovnatelné podmínky, které mají v případě, že po škole nastoupí do zaměstnání. Přitom chceme využívat nejen vědeckovýzkumné projekty našich zaměstnanců, stipendia z MŠMT, ale i prostředky získané z aplikační sféry, jejíž zadání budou/jsou v rámci výzkumu na jednotlivých pracovištích řešená,“ uvedl rektor VUT v Brně Petr Štěpánek.
Nejvyšší platy měli v době dotazování absolventi Fakulty informačních technologií (37 068 korun), Fakulty strojního inženýrství (29 523 korun) a Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (29 134 korun). Výrazně (v průměru o 36 procent) si od nástupu polepšili absolventi Fakulty architektury. Na výši mzdy má kromě vystudované fakulty, případně konkrétního oboru, vliv také to, v jakém kraji a v jaké společnosti absolventi pracují – nejštědřejší jsou zahraniční společnosti, nejvyšší mzdu najdou na výplatní pásce (kromě těch pracujících v zahraničí) absolventi, kteří pracovně působí v Praze (32 006 korun). Již rok až dva po absolutoriu je 30 procent absolventů na některé vedoucí pozici, 4 procenta pak pracují dokonce ve vrcholovém managementu. V řídících pozicích nejčastěji najdou uplatnění absolventi Fakulty podnikatelské.
Výzkum také ukázal, že 9 z 10 absolventů je se svým místem spokojeno, stejný počet by šel v případě opakované volby znovu studovat na VUT v Brně. Téměř dvě třetiny absolventů také zvažují další možnosti vzdělávání na VUT v Brně prostřednictvím jednorázových kurzů nebo z nabídky celoživotního vzdělávání. Právě účast na vzdělávacích akcích je nejpreferovanější formou, jakou si absolventi přejí zůstat s vystudovanou univerzitou v kontaktu. Uvádějí však také zájem o absolventská setkávání.
VUT v Brně uplatnění svých absolventů sleduje dlouhodobě, jednalo se tak již o šesté šetření v řadě. Sběr dat proběhl v období října až prosince 2013. Další průzkum by měl navázat opět na podzim roku 2015.
Brno 27. 3. 2014
Publikováno: 27.03.2014 15:00
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19527/d89827
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305