• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

CEITEC zhodnotí zahraniční experti

TISKOVÁ ZPRÁVA, 12. června 2012

Dvacítka významných vědeckých expertů ze zahraničí v Brně hodnotí vědce z CEITECu

Do Brna přijelo přes 20 špičkových expertů z předních vědeckých institucí z celého světa, aby zhodnotili výsledky práce více než 400 vědců z CEITECu – Středoevropského technologického institutu. CEITEC organizuje hodnocení vědeckých pracovníků výhradně zahraničními experty bez účasti českých hodnotitelů, což zaručuje skutečně nezávislé a transparentní posouzení. Cílem je získat výsledky, na základě kterých se vyvodí konkrétní dopady pro jednotlivé výzkumné skupiny. Celá akce probíhá ve dnech 7. – 8. a 11. – 12. června.  

Zatímco u předních světových institucí je nezávislé posouzení výzkumných pracovníků po čtyřech až šesti letech standardem, v Česku hodnocení výhradně zahraniční komisí v tak rozsáhlém formátuběžněneprobíhá. CEITEC se inspiroval v zahraničí, především u belgického institutu VIB. Evaluace se týkala všech 64 výzkumných skupin, které v CEITECu fungují v rámci 7 výzkumných programů.„Pravidelná a výhradně odborná hodnocení jsou naprosto klíčová pro dlouhodobě úspěšné fungování našeho centra. Smyslem není dokázat všem okolo, jak skvělí jsme. Smyslem je získat nezkreslený obrázek o stávajícím stavu a získat i doporučení od kapacit v oboru. To nám umožní cíleně podporovat nejlepší vědce a zejména je ujistit, že hodnocení v CEITECu budou férová a budou vždy zohledňovat výhradně kvalitu výzkumu,“zhodnotil výkonný ředitel CEITECu Tomáš Hruda.

Nezávislá evaluace externími hodnotiteli je součástí dlouhodobé strategie řízení centra, stejně jako jeho mezinárodní nastavení a řízení. Jednotlivým hodnotícím komisím předsedají přímo členové Mezinárodní vědecké rady CEITECu, nejvyššího vědeckého poradního orgánu, který napomáhá určovat základní směr výzkumného zaměření centra. Všichni její členové jsou významnými odborníky působícími v předních světových institucích (složení Rady naleznete ZDE). V letošním roce probíhá první iniciační hodnocení, další se budou konat v letech 2014, 2016, 2020, poté dále ve čtyřletých intervalech.

 „V této chvíli ještě neznáme přesné výsledky, ale celkově první evaluace ukázala, že některé výzkumné skupiny se mohou již dnes zařadit mezi evropskou špičku. A většina výzkumníků, kteří byli do CEITECu vybráni, má rozhodně potenciál se do ní dostat. Pokud se podaří dodržet i ostatní principy stanovené v rámci mezinárodního řízení institutu, není důvod, proč by se CEITEC neměl v horizontu zhruba 5 až 10 let zařadit mezi přední evropská centra,“ konstatoval prof. Wolfgang Knoll, vědecký ředitel Rakouského technologického institutu ve Vídni (AIT Austrian Institute of Technology) a předseda Mezinárodní vědecké rady CEITECu.

Systém evaluace se skládá ze tří částí. Nejprve se hodnotily standardní výsledky vědecké práce, kvalita publikovaných výstupů, spolupráce s aplikační sférou a úspěšnost v získávání mezinárodních grantů. Posuzování je přísné, například publikace pod mediánem příslušného oboru nejsou do hodnocení vůbec zahrnuty, naopak publikacím v nejprestižnějších časopisech náleží řádově vyšší ohodnocení. Ve druhé části byly jednotlivé výzkumné skupiny porovnávány s odpovídajícími špičkovými týmy ve svém oboru na prestižních výzkumných institucích – konkrétně s londýnskou Imperial College, belgickým VIB (Vlaams Instituut voor Biotechnologie), EMBL (The European Molecular Biology Laboratory)  se sídlem v německém Heidelbergu a Hebrew University of Jerusalem v Izraeli. Ve třetí části proběhlo osobní interview vědců s hodnotiteli, kteří kromě celkové vize a cílů skupiny hodnotili také schopnost vedoucích skupin přesvědčit o tom, že v budoucnu dokážou dosáhnout skutečně špičkových výsledků a přiblížit vědu v CEITECu těm nejlepším výzkumným centrům. Zásadní je také schopnost a jasný plán vedoucích výzkumných skupin zajistit podporu a růst mladým talentům. Na závěr proběhlo shrnutí posudků ze všech částí, které podá kvantifikovatelnou odpověď, jak si daný výzkumný tým stojí, včetně velmi důležitého doporučení.

Částečné výsledky evaluace již dnes odpoledne projednají dva hlavní řídící orgány CEITECu – Koordinační rada a Mezinárodní vědecká rada. Předsedové všech komisí zde sdělí základní hodnocení a výsledky svého programu a upozorní na případné problémy a rizika, úplné výsledky se vědci dozví ještě do konce tohoto týdne. Během dneška také na Fakultě informačních technologií VUT v Brně probíhají veřejné přednášky jednotlivých expertů (program naleznete ZDE).

 

CEITEC – Středoevropský technologický institut

CEITEC je centrem vědecké excelence v oblasti věd o živé přírodě a pokročilých materiálů a technologií, jehož hlavním posláním je vybudování významného evropského centra vědy a vzdělanosti se špičkovým zázemím a podmínkami pro nejlepší vědecké pracovníky v Brně. CEITEC vznikl ze společného projektu 6 nejvýznamnějších brněnských univerzit a výzkumných institucí: Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně, Mendelovy univerzity v Brně, Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, Výzkumného ústavu veterinárního lékařství a Ústavu fyziky materiálů Akademie věd ČR. Celkový rozpočet centra je 5,246 miliard korun. Základní stavební jednotky centra tvoří 64 výzkumných skupin, které jsou soustředěny do 7 výzkumných programů:
1. Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie, 2. Pokročilé materiály, 3. Strukturní biologie, 4. Genomika a proteomika rostlinných systémů, 5. Molekulární medicína, 6. Výzkum mozku a lidské mysli, 7. Molekulární veterinární medicína.

Kontakt:  Mgr. Petra Věchtová, mluvčí CEITECu, GSM: 602 519 779, tel: 549 496 325, petra.vechtova@ceitec.cz.


Publikováno: 13.06.2012

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19527/d68810

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol