• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Na VUT vznikají dezinfekce, ochranné štíty, roušky. Týmy odborníků pomáhají s vývojem léku na COVID-19

Chemici míchají dezinfekci Anti-COVID | Autor: Andrea Němcová

Fakulta chemická VUT může nově díky získanému
povolení míchat dezinfekci Anti-COVID podle oficiální receptury WHO. K její přípravě jsou potřeba čtyři základní ingredience: denaturovaný líh, 3% peroxid vodíku, 98% glycerol a voda. „Fakulta získala povolení vyrábět dezinfekci pro potřeby univerzity, organizačních složek státu, kraje, měst, obcí a jejich příspěvkových organizací. Jedny z prvních várek byly předány Městské policii Brno a hasičům brněnské městské části Žebětín,“ uvedl tajemník fakulty Roman Hladík. „V rámci našich možností se budeme snažit směrovat naši pomoc především přímo v oblasti města Brna, kde je stále množství organizací, které ji naléhavě potřebují.“

Do pomoci s poznáním viru a vývojem účinné látky se prostřednictvím projektu Folding@home zapojila Fakulta strojního inženýrství, Fakulta stavební a Studentská komora Akademického senátu VUT. Instalací programu uživatel umožní vědcům použít výpočetní výkon procesoru nebo grafické karty. Tisíce uživatelů tím své stroje spojují do jakéhosi superpočítače. Tým Fakulty stavební VUT s názvem folding@fast.vut a číslem 246110 nyní patří mezi 5 % nejlepších týmů na světě a dál se posouvá. ”Nyní téměř všichni dobrovolníci zapojují kapacity svých pracovních i domácích počítačů do závodu s časem a podílejí se na simulaci chování proteinů virových částic COVID-19. Výpočetní kapacita sítě v posledních dnech rychle stoupá a už několikanásobně překročila výkon nejlepšího superpočítače na světě Summit,” vysvětluje důležitost zapojení jednotlivců Tomáš Apeltauer z Fakulty stavební.

Pozadu nezůstávají ani zaměstnanci Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství. Ti využili neaktivní stroje k výrobě jednoduchých jednovrstvých roušek z bavlněného plátna. Několik desítek jich rozdali kolegům a také jednotlivcům, kteří se jim ozvali. “Roušku EasyOn vyřeže laserový ploter za 15 vteřin a k dokončení je potřeba drobné šití. Roušku PiggyNOSE lze naopak složit i bez šití pomocí tří pevnějších nití. Oba typy nasadíte rovnou na uši bez vázací šňůrky,” popsal princip jednoduchých roušek David Škaroupka. Soubory pro laser, návody a další potřebné podklady poskytl tým zdarma, aby jejich know-how mohl v této složité době využít každý zájemce. Jedny z prvních vyřezaných roušek putovaly na Oddělení mikrobiologie vyškovské nemocnice.

Stejně tak se jeho tým zapojil do iniciativy “3D tiskem proti COVID-19”, který s využitím 3D tiskáren vyrábí plastové součástky do ochranných štítů, převážně pro zdravotníky. Díky veřejně poskytnutým tiskovým datům se může zapojit každý, kdo 3D tiskárnu vlastní. V dílně strojLAB na Fakultě strojního inženýrství pracuje šest tiskáren, které dokážou za den vytvořit několik hlavových a bradových dílů, které se následně kompletují s plexisklem. Štít je zatím doporučený jako jednorázový a jde o prostředek osobní ochrany při práci ve ztížených podmínkách. „Naše dlouholetá partnerská firma Filamentum nám zdarma poskytla materiál pro tisk. Přes noc u nás jede šest 3D tiskáren, které vyrábí držáky na ochranné štíty. Vytištěné části budeme předávat do FabLabu JIC, kde budou štíty kompletovat,“ doplňuje Škaroupka.

Ochranný štít s vytištěnými 3D prvky | Autor: Prusa Research
Na výrobu dílů pro ochranné štíty dohlíží také dobrovolníci v digitální dílně FabLab, kde shromažďují 3D tiskárny od veřejnosti. Čtyři tiskárny do dílny zapůjčil také Luděk Žalud, který je zaměstnancem Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií a CEITEC VUT. Na třech dalších tiskárnách bude součástky tisknou u sebe v laboratoři. Jak popisuje Tomáš Mejzlík, absolvent FEKT VUT a koordinátor dílny, FabLab se stal v oblasti 3D tisku ochranných štítů centrálou nejen pro Brno, ale i pro Jihomoravský kraj. “V současnosti tu máme 25 tiskáren a za den jsme schopni vyrobit až 200 štítů. Máme tu i speciální ozónový generátor, takže štíty poté zabalíme a můžeme je rovnou odeslat těm, kdo je potřebují. První zásilka zamíří jihomoravským záchranářům,” vysvětluje a zároveň vyzývá Tomáš Mejzlík ty, kteří mají nevyužité 3D tiskárny. Pomocí webového formuláře se můžou do projektu zapojit buď doma, nebo své stroje zapůjčit právě do FabLabu.

Publikováno: 24.03.2020 15:09

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19527/d197431

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol