VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Nový studijní program připraví kosmické inženýry
První studijní program v České republice zaměřený zcela na vesmírný průmysl – to je nový anglický obor Space Applications vyučovaný od příštího roku na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. Ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou a firmami z oboru se studenti naučí sestavit vlastní cubesat a podívají se do špičkových center vesmírného výzkumu.
„Člověk musí objevovat nové věci, ať už je to vesmír nebo oceány. Vezměte si třeba Elona Muska, který se snaží dostat lidstvo na Mars a zvýšit naše šance na přežití. Stále rychleji vznikají nové firmy a start-upy zaměřené na průzkum vesmíru. S tím logicky roste poptávka po systémových inženýrech s vědomostmi z oblasti kosmického průmyslu. A právě proto jsme se rozhodli založit nový studijní program Space Applications,“ vysvětluje garant programu Tomáš Götthans z elektrofakulty VUT.
Absolventi nového oboru najdou uplatnění právě jako systémoví inženýři mající přehled o nejrůznějších systémech vyskytujících se v satelitech či kosmických plavidlech. Program kombinuje poznatky z elektrotechniky s vědomostmi ze strojařiny, s čímž pomáhají pracovníci Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT.
Studijní novinka z brněnské techniky bude vyučována výhradně v angličtině. „Podle našeho názoru nemá smysl v tomto oboru zvažovat studium v jiném jazyce, než je angličtina, na které je vesmírný průmysl postavený. Budoucí absolventi tak snadno najdou uplatnění kdekoliv ve světě,“ vysvětluje Götthans, který program připravil s řadou partnerů. Na vzniku se kromě Evropské kosmické agentury (ESA) podílely také společnosti jako SAB Aerospace, OHB, Honeywell, brněnská hvězdárna, JIC, Brno Space Cluster, Výzkumný a zkušební letecký ústav a řada dalších.
„Součástí studia bude i exkurze do německého DLR, což je Německé středisko pro letectví a kosmonautiku, nebo do holandské centrály Evropské kosmické agentury. Díky našim kontaktům můžeme vzít studenty i na tato špičková zahraniční pracoviště,“ zmiňuje Götthans z Ústavu radioelektroniky FEKT.
Studenti se mohou těšit na předměty jako astrofyzika, kde proniknou do tajů pohybu kosmických těles, či předměty zkoumající elektromagnetické jevy, radiaci, fotoniku a mnoho dalšího. V rámci jednoho z kurzů si studenti ve skupinkách vyzkouší i vytvoření reálného cubesatu či menšího satelitu. „V dalším ročníku se přidá programování, návrhy antén a komunikačních zařízení nebo základy kryptografie, což je dnes velmi aktuální téma nejen v oblasti komunikace se satelity,“ láká garant programu.
Ačkoliv anglické studijní programy musí ze zákona zahrnovat školné, podařilo se prosadit snížení poplatku na minimální výši. Studenti Space Applications tak za rok studia zaplatí tisíc euro. Protože řadu studentů ale čeká placená stáž u některého z partnerů, mělo by se jim školné vykompenzovat už v průběhu studia. Program je nyní určen jako navazující magisterský pro absolventy bakalářského studia. Zájemci musí projít testem z elektrotechniky, matematiky, fyziky a informatiky spolu s krátkým pohovorem v angličtině.
„Dnes enormně roste počet malých satelitů ve vesmíru, protože se snížila jejich cena za jejich vynesení. Vidíme zde potenciál pro řadu firem, třeba i menších, které mohou pomáhat například se snímkováním Země, sledovat CO2 v atmosféře nebo třeba zajišťovat komunikaci chytrých zařízení z oblasti internetu věcí. Těch aplikací je celá řada. A právě jak roste počet firem, roste i poptávka po systémových inženýrech s vědomostmi z oblasti kosmického průmyslu,“ doplnil Götthans, který program vytvořil právě na základě poptávky průmyslových partnerů.
Přihlášky do prvního studijního programu pro kosmický průmysl je možné podávat do konce března 2022. Více informací o novém programu zde.
Publikováno: 26.01.2022 11:00
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19527/d221210