- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Výzkumné centrum na Fakultě chemické VUT v Brně zahájilo plný provoz
Regionální výzkumné Centrum materiálového výzkumu (CMV) začleněné pod Fakultu chemickou Vysokého učení technického v Brně od 1. 1. 2014 naplno zahájilo výzkumnou činnost. Díky start-up projektu vzniklo špičkově vybavené výzkumné centrum úzce spolupracující s firmami v oblasti anorganických pojiv, pokročilých organických materiálů i biomateriálů.
Realizace projektu Centra materiálového výzkumu (reg.č. CZ.1.05/2.1.00/01.0012) byla zahájena 1. 4. 2010 a startovací fáze ukončena 31. 12. 2013. Na řešení projektu CMV byla pro tuto startovací fázi operačním programem Výzkum a vývoj pro inovace alokována celková podpora přesahující 200 milionů korun. Z evropské dotace bylo pořízeno více než 60 přístrojů, z nichž mnohé jsou unikátní nejen v tuzemsku, ale i ve střední a východní Evropě.
Odborníci CMV se zabývají výzkumem v oblasti anorganických materiálů, pokročilých organických materiálů a biomateriálů. „Předností Centra je interdisciplinární tým zahrnující pracovníky z oblasti chemické i strukturní analýzy, fyzikální chemie, biotechnologie a biochemie, fyziky, anorganické i organické syntézy“ shrnuje ředitel CMV prof. Miloslav Pekař.
Na konto projektu CMV si vědci připsali již několik velmi významných objevů a prací, CMV již dnes aktivně spolupracuje s více než 50 společnostmi v oblasti smluvního výzkumu. K prokazatelným úspěchům patří například práce týmu odborníků pod vedením doc. Ivany Márové, kteří přišli na to, jak efektivně využít odpadní olej a přetvořit jej na ekologický bioplast. Další z vědeckých týmů se orientují například na výzkum v oblasti pokročilých organických materiálů - svými pracemi v elektronice a fotonice byli výzkumníci kolem doc. Martina Weitera velmi úspěšní v realizaci rozsáhlého evropského projektu, na němž spolupracovali se společnostmi, jako jsou Merck, Phillips nebo Fiat.
Hlavním cílem CMV zůstává posílení spolupráce mezi univerzitním výzkumem a aplikační sférou formou smluvního výzkumu a společných výzkumných projektů a urychlit tak přenos poznatků a technologií do praxe.
Brno 06. 02. 2014
Publikováno: 07.02.2014 11:00
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19527/d87709
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305