16.11.2015: Netřeba objevovat Ameriku
Svět je v dnešní době tak složitý, že není možné být renesančním člověkem a vědět všechno, a to ani v úzce vymezeném oboru, ve kterém působíme. Nestavíme na zelené louce a neustále sledujeme, kam se věda posouvá a co nového publikovali kolegové z jiných pracovišť po celém světě. Kdo by dnes zahájil výzkumnou práci a nezmapoval si předtím současný stav poznání, je amatér, který jen marní čas a peníze, i když může mít zrovna štěstí na dobrý nápad. Domnívám se, že ve vědě není nic smutnějšího, než objevovat Ameriku, tedy věnovat úsilí práci, kterou už udělal dříve někdo jiný. Pokrok ve vědě pak spočívá v tom, že ze známých výsledků čerpám inspiraci a navážu na ně originální prací.
Co je patentová rešerše
Rešerše v odborné literatuře je standardem, ostatně už studenti se učí číst materiály a řádně citovat použité informační zdroje. Vědci, kteří mají to štěstí, že mají kontakty v průmyslu, se dále orientují ve světě aplikovaného poznání, tedy jaké výrobky jsou dostupné na trhu. To, co řada výzkumníků stále opomíjí ke své vlastní škodě a škodě společnosti, je rešerše patentových informací. Řada nápadů totiž není popsaná v akademických článcích ani dostupná na trhu, nicméně pokojně odpočívá v databázích patentových úřadů po celém světě. Výzkumník s nimi buď může pracovat a využít jejich bohatství k získání nových znalostí, postupů a řešení, nebo být odsouzen k opakování výzkumu jiných. Pokud by takový neznalý výzkumník snad chtěl na takovou myšlenku získat patent nebo s ní dokonce komerčně prorazit, bude hořce zklamán, protože zveřejněné patentové přihlášky jsou stavem techniky a tvoří překážku získání patentové ochrany a často i komerčního využití (pokud jsou patenty ještě platné).
Proč rešerši dělat
Výzkumník rešerší získá:
- nové nápady a podněty pro další výzkum
- řešení technického problému, který ho právě trápí
- přehled o tom, kam směřují trendy v oboru (v patentových databázích lze najít informace o výrobcích, které se dostanou na trh teprve za několik let)
- mapu toho, které směry jsou už prozkoumané a kde ještě zůstávají v daném oboru možnosti pro výzkum
- pro projekty komerčního charakteru představu o tom, která řešení jsou chráněná konkurencí a kam tedy výzkumník nemá směřovat
- větší přesvědčivost svého projektového návrhu
Zvládnu to sám?
Každá rešerše je lepší než žádná rešerše. Výsledky se zlepšují úměrně zkušenostem rešeršéra a platí, že nejtěžší je začít. Udělat kvalitní rešerši je možné i ve volně dostupných informačních zdrojích zdarma. Pokud nechcete rešerši věnovat svůj čas nebo vám na spolehlivosti výsledků obzvlášť záleží, je možné jít cestou nákupu profesionálních služeb, které jsou na trhu volně dostupné. Vaše první rešerše? Jak na to, poradí Úřad průmyslového vlastnictví.
Publikováno: 16.11.2015 09:57
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/ott/f18972/d108394
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ
Antonínská 548/1
602 00 Brno
telefon: 541 145 238
e-mail: info@tt.vutbr.cz
http://www.tt.vutbr.cz