25.7.2013: Přechod do druhé fáze realizace projektu v rámci OP VaVpI

Útvar transferu technologií VUT v Brně (ÚTT) řeší tři projekty výzvy 6.3 Pree-seed v rámci Operačního programu Vědy a výzkumu pro inovace v oblastech národních priorit: bezpečnost a obrana, energetické zdroje a materiálový výzkum. Nyní se projekty nachází v závěru první fáze „Proof of concept“. Vybrané individuální aktivity budou pokračovat ve druhé fázi „Příprava komercializace“ v říjnu 2013.

Výzva 6.3 pre-seed aktivit v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), oblasti podpory 3.1 - Komercializace výsledků výzkumných organizací a ochrana jejich duševního vlastnictví, podporuje komercializaci nadějných výsledků s vysokým aplikačním potenciálem, které vznikají zejména ve vysokých školách a veřejných výzkumných institucích. Pre-seed financování umožňuje doplňující výzkum nutný pro následné uvedení výrobku na trh, popř. i výrobu prototypu, modelu apod.

Výzva 6.3 OP VaVpI byla otevřena pro sedm národních priorit VaV: molekulární biologie a biotechnologie, energetické zdroje, strojírenství, bezpečnost a obrana, informační společnost, biologické aspekty udržitelného rozvoje a materiálový výzkum.

Každá výzkumná organizace mohla podat jeden projekt v rámci každé národní priority VaV, přičemž VUT v Brně prostřednictvím ÚTT předložilo celkem šest výzkumných projektů. Úspěšně byla podpořena polovina z nich a to v celkovém objemu 88 499 000 Kč.

ÚTT řídí a administrativně zastřešuje systémovou aktivitu jednotlivých projektů, které se skládají z individuálních aktivit dle konkrétního technologického zaměření. Za individuální odborné aktivity odpovídají odborní garanti jednotlivých fakult/institutů.

BEZPEČNOST A OBRANA

   

Řídící a systémová aktivita

Ing. Dagmar Vávrová

 ÚTT

Konstrukce zařízení pro snímání a rozpoznávání sítnice a duhovky oka

doc. Ing. Martin Drahanský, Ph.D.

 FIT

Nanokompozitní  pancíř

prof. RNDr. Josef Jančář, CSc.

 STI

 

ENERGETICKÉ ZDROJE

   

Řídící a systémová aktivita

Ing. Dagmar Vávrová

 ÚTT

Tepelné výměníky s dutými mikrovlákny

prof. Ing. Miroslav Raudenský, CSc.

 FSI

Experimentální multifunkční filtrační jednotka pro snižování polutantů z odpadního plynu

Ing. David Jecha, Ph.D.

 FSI

Kombinovaný olejo-plynový hořák

Ing. Pavel Skryja

 FSI

Sestava tepelně akumulačních modulů se systémem kapilárních rohoží pro stabilizaci tepelného mikroklimatu ve stavbách s lehkými obalovými konstrukcemi

doc. Ing. Milan Ostrý, Ph.D.

 FAST

Tepelně izolační modul pro omezení tepelného toku u tlakem namáhaných konstrukcí

Ing. Roman Brzoň, Ph.D.

 FAST

 

MATERIÁLOVÝ VÝZKUM

   

Řídící a systémová aktivita

Mgr. Lucie Šafarčíková

 STI

Vývoj mobilního zařízení pro dálkovou laserovou spektroskopii laserem buzeného plazmatu (Remote LIBS)

doc. Ing. Jozef Kaiser, Ph.D.

 STI

“Smart” makromolekuly pro funkční povrchové úpravy  konstrukcí a odlehčené díly dopravních prostředků včetně leteckého a automobilového průmyslu a funkční povrchové úpravy konstrukcí

prof. RNDr. Josef Jančář, CSc.

 STI

Využití hydrokavitace pro přípravu magneticky vodivých nanoprášků

Ing. Ladislav Čelko, Ph.D.

 STI

 

V současné době se blíží konec první fáze realizace projektu, tzv. Proof  of Concept, jenž představuje přípravnou fázi pro realizaci tržního potenciálu výzkumných výsledků. Proof of Concept potvrzuje technickou proveditelnost (vytvoření prototypu/funkčního vzorku, ověření prototypu/funkčního vzorku nebo testuje výsledky výzkum a navrhuje plán komercializace). Ověření technické proveditelnosti je nezbytným předpokladem pro vstup do fáze komercializace. První fáze projektu taktéž ověřuje komerční stránku, obsahující aktualizovaný plán komercializace, návrh způsobu ochrany duševního vlastnictví (užitný/průmyslový vzor, patent) a přípravné komercializační práce a jejich předběžné výstupy a návrhy v oblastech komercializace (smluvní výzkumná spolupráce, licence, založení spin-off společnosti).

Do druhé fáze realizace projektu (fáze Přípravy komercializace) může postoupit pouze polovina odborných aktivit z první části realizace projektu. Návrhy, které konkrétní aktivity budou v realizaci pokračovat, podá Rada pro komercializaci (RpK), jejíž zasedání proběhne dne 12. září 2013. RpK slouží jako poradní orgán rektora, působí ve věcech komercializace poznatků VaV vzniklých na VUT v Brně a odborně a nestranně posuzuje komerční potenciál poznatku a vhodné strategie jeho nabízení a uplatnění. Po rozhodnutí RpK se Fáze přípravy komercializace rozběhne 1. října 2013.

Na úspěch z první výzvy navázalo ÚTT zpracováním a podáním dvou projektů v rámci druhé výzvy, označené 7.3. I zde projekt s názvem VUT Molekulární biotechnologie získal podporu v celkovém objemu téměř 30 mil. Kč. Zahájení realizace projektu je naplánováno na 1. ledna 2014.

MOLEKULÁRNÍ BIOTECHNOLOGIE

Řídící a systémová aktivita

Ing. Dagmar Vávrová

 ÚTT

Flurescenční mikroskop s vysokým rozlišením pro molekulární biologii a medicínu

prof. RNDr. Radim Chmelík, Ph.D.

 STI

Nanopotenciostat jako progresivní biotechnologie pro medicínu

doc. Ing. Jiří Háze, Ph.D.

 STI

Program pro pokročilou analýzu medicínských obrazů a obrazových sekvencí

Ing. Radim Číž, Ph.D.

 FEKT


Publikováno: 25.07.2013 09:31

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/ott/f18972/d81488