8.11.2019: BDM z Fakulty strojního inženýrství aktivní na konferenci SDEWES

14. ročník konference zaměřené na cirkulární ekonomiku, udržitelné hospodářství, chytré zdroje a chytré sítě proběhl od 01. 10. do 06. 10. 2019 v chorvatském Dubrovníku. Akce se účastnilo přes 500 aktivních přispěvatelů z více než čtyřiceti zemí světa. Hlavním tématem bylo dosažení cílů tzv. Pařížské dohody na snížení produkce skleníkových plynů.

Jedním z milníků Pařížské dohody je rok 2030, kde emise skleníkových plynů musí klesnout o nejméně 40 % ve srovnání s rokem 1990. Letos zaznívá napříč zeměmi EU snaha o ještě silnější omezení a to pro rok 2050, kdy by měla být produkce CO2 neutrální. Emise CO2 mají v posledních letech klesající tendenci, i když nastal nečekaný zlom mezi roky 2015 a 2016 v dopravě a bydlení. Právě průmysl má zásadní zastoupení v celkové produkci CO2. Je tedy nezbytné vytvářet nová „chytrá“ řešení zejména v oblasti energetiky a průmyslu.

Na splnění vytyčených cílů však musí být široká shoda jak na úrovni sociální a ekonomické, tak environmentální. Zde je jasné, že musí nastat jak změny v přístupu lidí k zachování přírody, tak musí být vytvořeny pokročilé technologie, které budou jak přátelské k životnímu prostředí, tak ekonomicky dosažitelné. Na druhou stranu bychom neměli opomenout fakt, že největšími znečišťovateli životního prostředí je Čína, která není členem Pařížské dohody, a potom USA, které od ní nedávno odstoupilo.

Snahou organizátorů konference je rovněž propojení výzkumných organizací s průmyslem, proto se každoročně akce účastní řada průmyslových partnerů a prezentují svoje inovativní řešení. Tento způsob spolupráce je jediný možný, pakliže chceme dostát všem ekologickým závazkům. Jak bylo vidět na některých prezentacích, je právě spolupráce univerzit a průmyslu významným tahounem ekoinovací.
Mezi partnery akce patří společnosti:
Julich, RPS – energy oil and gas, Adriacolde, Wise Power, Innover-east, Bentley-Advancing Infrastructure, DNV, Alstom.
Dále konferenci každoročně podporují evropské projekty Horizont:
C-Energy2020, Bin2grid, 4DH, FosterREG, Stratego, které mají své průmyslové partnery.

Vzhledem k faktu, že VUT má zájem o zapojení se do ekologických projektů a o rozvoj spolupráce s průmyslovými partnery, akce byla přínosná jak po odborné stránce, tak možností navázat osobní kontakty se zahraničními účastníky, získání části jejich know-how a sledování aktuálních trendů. VUT zastupoval na konferenci Business development manager pro FSI Ing. Tomáš Mauder, Ph.D., jako vedoucí sekce Energy systems analysis.
Vystoupení některých předních řečníků je možné shlédnout na stránkách konference Sustainable Development of Energy, Water and Environment Systems (SDEWES).

Účastníci se shodli, že tématy zaměřenými na „chytrá řešení“, „chytré sítě“, udržitelné zdroje a ekoinovace je nezbytné se z hlediska konkurenceschopnosti intenzivně zabývat.


Příští 15-tý ročník konference SDEWES 2020 proběhne v německém Kolíně nad Rýnem.


Publikováno: 08.11.2019 14:40

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/ott/f18972/d191910