Inovace z VUT pomáhají praxi

VUT v Brně a Masarykova univerzita spojili své síly: ve spolupráci týmu vědců Fakulty strojního inženýrství VUT a Přírodovědecké fakulty MU vznikl vynález, které budí zájem na trhu měřících přístrojů. „Naši vědci dělají výzkum na světové úrovni a je radost vidět, když jsou jejich výsledky využívané. Právě o tom je transfer technologií a naší rolí je výsledkům do praxe pomáhat.“ říká Ing. Dagmar Vávrová, vedoucí Útvaru transferu technologií VUT v Brně.


Vyvinuté zařízení slouží k rovnoměrnému rozdělení proudu tekutiny do více kanálů. V každém kanálu pak může být tekutina analyzována na určitý parametr. Nový způsob, jakým je tekutina rozdělena na shodné proudy rovnoměrně omývající měřicí detektory, především princip sběrné komory, VUT a MU společně přihlásili k patentové ochraně u Úřadu průmyslového vlastnictví. „Velkou výhodou technického řešení děliče toku je jeho jednoduchost, z této vlastnosti pak plynou další přednosti jako robustnost, spolehlivost a snadná modifikovatelnost pro různé druhy senzorů“ popisuje přínosy inovace Ing. Jiří Vondál, jeden z původců technologie.


Technologická inovace univerzitního týmu přesvědčila Ing. Milana Jílka, který na toto řešení koupil pro svou firmu licenci. Firma dlouhodobě působí jako zavedený výrobce biosenzorů a věří, že licencovaný poznatek uspoří čas a peníze, které by musela investovat do vývoje a testování vlastního řešení.

   
„Zisk, který jsme získali prodejem licence, se rozdělí mezi původce Ing. Vondála a Ústav procesního a ekologického inženýrství VUT, na kterém poznatek vznikl. Část doplní patentový fond Útvaru transferu technologií, ze kterého financujeme patentování poznatků a jejich komercializaci.“ vysvětluje Ing. Vávrová z ÚTT VUT.


Publikováno: 31.01.2012 08:41

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/ott/f18972/d60962