• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Zájem o brněnskou techniku vzrostl. Nejvíce u uchazečů bodovalo podnikání, strojařina a stavařina. Rostou přihlášky do studijních programů v angličtině.

Uchazeči o studium na Vysokém učení technickém v Brně si letos mohli vybírat z nabídky 45 bakalářských a 73 navazujících magisterských studijních programů v českém jazyce. Výsledkem bylo celkem 14,5 tisíce přihlášek do studia v akademickém roce 2024/2025, z toho 11041 přihlášek do bakalářských studijních programů a 3459 do navazujících magisterských. Meziročně došlo k nárůstu v počtu přihlášek o 8,1 % v bakalářské kategorii a o 1,6 % v magisterské. V absolutních číslech byl největší zájem o studium na Fakultě podnikatelské. O 39 % stoupl počet podaných přihlášek do placených bakalářských programů v anglickém jazyce.

V náborové kampani Tady můžeš něco změnit hráli hlavní roli současní studující VUT a jejich nápady – na snímku vývojář satelitů Adam Hláčik ze studentského spolku YSpace na FEKT. | Autor: Václav Koníček

Studentský satelit ve vesmíru, město budoucnosti nebo netradiční desková hra. To jsou příklady nápadů, které spolu s jejich autory z řad studujících dostaly hlavní roli v deseti půlminutových videoklipech online náborové kampaně Tady můžeš něco změnit. Ta přibližuje VUT jako místo, kde se lze nejen naučit skvělé věci, ale také realizovat nápady, které mají potenciál zlepšovat okolní svět.

Další vystupující v kampani Tady můžeš něco změnit – Natálie Sodomková z FaVU – navrhla deskovku, která kombinuje gotické a vesmírné prvky. | Autor: Václav Koníček

„Kampaň měla úspěch na sociálních sítích, kde se nám více než dříve dařilo oslovovat maturanty. Povedlo se nám překročit cíle kampaně jak v počtu zhlédnutí, tak zejména v klíčovém ukazateli počtu prokliků na e-přihlášku, což se nakonec projevilo i v nárůstu počtu podaných přihlášek,“ zhodnotila výsledky kampaně Markéta Soukupová, vedoucí Oddělení marketingu VUT.

Důležitou roli v náborové kampani VUT tradičně hrají také veletrhy pomaturitního vzdělávání Gaudeamus. Na největším z nich, Gaudeamus Brno, kterým na podzim 2023 prošlo celkem 28 343 uchazečů, nabídlo VUT největší expozici s pestrou nabídkou exponátů. Univerzita se prezentovala také v dalších městech, kde se Gaudeamus zastavil – Praze, Bratislavě, Košicích a Nitře. Uchazeči si také mohli vybírat ze široké nabídky Dnů otevřených dveří na fakultách a ústavech VUT.

Na brněnském veletrhu Gaudeamus nabídlo VUT největší expozici s pestrou nabídkou exponátů. | Autor: Václav Koníček

„Vážíme si zvýšeného zájmu o univerzitu a vnímáme jej jako příslib toho, že kroky, které na VUT podnikáme ve zviditelňování technických oborů a jejich klíčové role pro konkurenceschopnost České republiky přinášejí první plody. Chtěla bych poděkovat všem zaměstnancům a členům akademické obce, kteří k letošním výsledkům přispěli,“ uvedla Iveta Šimberová, prorektorka VUT pro internacionalizaci a vnější vztahy.

„Současně si uvědomujeme, že okno příležitosti, které přichází se slibným demografickým vývojem je omezené. Proto plánujeme společně s vládními a průmyslovými partnery naše aktivity zintenzivnit. Společně s dvacítkou partnerů z Jihomoravského kraje jsme podepsali memorandum, které má do pěti let zvýšit počet studentů tzv. STEM oborů. V říjnu, jako součást programu 125. výročí založení univerzity, organizujeme Evropskou konferenci k technickému vzdělávání. Také se chystáme dále rozvíjet letošní úspěšnou uchazečkou kampaň Tady můžeš něco změnit, která brněnskou techniku představuje nejen jako školu vhodnou pro rozvíjení profesního potenciálu, ale také komunikuje studium na VUT jako možnost, jak realizovat své sny ve světě technologií, podnikání a v kreativních uměleckých oborech,“ dodává Šimberová.

Rektorát VUT hostil podpis memoranda, které spojilo dvacítku jihomoravských partnerů. Do pěti let chtějí zvýšit počet studentů tzv. STEM oborů. | Autor: Václav Koníček


Bakalářské studijní programy v českém jazyce

Do 45 bakalářských studijních programů si letos uchazeči podali o 825 přihlášek více než loni. Zájem o studium těchto programů na VUT tak meziročně vzrostl o 8,1 %. Zároveň uchazeči uhradili téměř 93 % všech podaných přihlášek do bakalářských studijních programů VUT, což představuje růst o 11,8 % v tomto ukazateli oproti loňskému roku.

Největší zájem v absolutních číslech byl o studium na Fakultě podnikatelské (FP, 2154 přihlášek). „Za poslední tři roky se jedná o největší zájem uchazečů o FP. Růst zájmu jsme zaznamenali již na dnech otevřených dveří, ale i v průběhu marketingových kampaní. Věříme, že výsledek odráží nejen vyšší poptávku po ekonomicko-manažerském vzdělání, ale i kvalitu našich studijních programů, včetně těch mezioborových, ať už akademicky nebo profesně zaměřených. Jednou ze silných stránek studia na FP je právě výrazné zaměření na praxi ve spolupráci s komerční sférou, což absolventům poskytuje velkou výhodu při uplatnění na trhu práce,“ uvádí Pavel Mráček, proděkan pro vnější vztahy Fakulty podnikatelské VUT.

Den otevřených dveří na Fakultě podnikatelské VUT. Nejvíce láká program Ekonomika podniku. | Autor: Jan Prokopius

V pořadí oblíbenosti následovaly Fakulta strojního inženýrství (FSI, 1863 přihlášek), Fakulta stavební (FAST, 1822) a Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT, 1671).

„Přijímací řízení na FSI je prvním krokem k získání kvalitního technického vzdělání. Pro uchazeče jde v tu chvíli o volbu své budoucnosti, tedy o otevření cesty pro dobré pracovní vyhlídky. Z průzkumů víme, že 98 % našich absolventů pracuje nebo podniká do půl roku od ukončení studia, dvě třetiny mají dokonce práci zajištěnou ještě před dokončením studia. Na trhu práce je právě o naše absolventy jednoznačně velký zájem. Ne nadarmo je Fakulta strojního inženýrství už sedm let v řadě držitelem titulu Škola doporučená zaměstnavateli,“ říká Jana Hoderová, proděkanka FSI pro bakalářské studium.

Den otevřených dveří na Fakultě strojního inženýrství VUT. Jednou z atraktivních nabídek pro uchazeče bakalářského studia je program Základy strojního inženýrství. | Autor: Jan Prokopius

Z pohledu meziročního srovnání výsledků vykazuje nejvyšší nárůst zájemců o bakalářské studium z jednotlivých fakult VUT Fakulta architektury (FA, 22,1 %) následovaná FP (18,5 %) a Fakultou chemickou (FCH, 12,5 %). Dvouciferný růst zájmu zaznamenala ještě FEKT (11,1 %).

Nejvíce přihlášek podali uchazeči do bakalářského studijního programu Informační technologie, který nabízí Fakulta informačních technologií (FIT). Následovaly Ekonomika podniku (FP), Stavební inženýrství (FAST), Strojírenství (FSI), Architektura a urbanismus (FA). a Základy strojního inženýrství (FSI).


Navazující magisterské studijní programy v českém jazyce

Do 73 českých navazujících magisterských studijních programů na VUT přišlo celkem 3459 přihlášek, což je o 55 přihlášek (1,6 %) více než loni. V absolutních číslech je největší zájem o navazující magisterské studium na FSI, FP, FEKT a FAST. V meziročním srovnání nejvyšší nárůst zaznamenaly Fakulta výtvarných umění (FaVU), Ústav soudního inženýrství (ÚSI), FA a FAST.

FSI láká zájemce o navazující magisterské studium na moderní multidisciplinární obor Mechatronika. | Autor: Václav Koníček

Mezi navazujícími magisterskými studijními programy byl největší zájem o program Informační technologie a umělá inteligence, který nabízí FIT, následovaný programy Strategický rozvoj podniku (FP), Stavební inženýrství – pozemní stavby (FAST) a Automobilní a dopravní inženýrství (FSI).

Uchazeči projevili zájem i o několik nových českých magisterských programů na VUT, které reagují na poptávku průmyslu. Jde o programy Jaderná energetika (FEKT), Pokročilé automobilové inženýrství (FSI) a dva nové programy na FaVU – Volné umění a Design.


Zájem slovenských a ukrajinských uchazečů

Letošní ročník také potvrdil, že VUT zůstává oblíbeným cílem slovenských uchazečů, kteří si do bakalářských studijních programů podali 2323 přihlášek, což představuje 21 % z celkového počtu přijatých přihlášek. Z pohledu fakult měli největší zájem o studium na FIT, FAST a FEKT. Slovenští studenti na brněnské technice dlouhodobě tvoří přibližně 20 % z celkového počtu studentů univerzity v prezenční a kombinované formě studia.

O významné roli slovenských studujících VUT se přijela na brněnskou techniku přesvědčit slovenská velvyslankyně v České republice Ingrid Brocková. | Autor: Václav Koníček

Sledovaným tématem jsou také ukrajinští uchazeči, kteří si letos podali 555 přihlášek pro studium v českých bakalářských a 65 v navazujících magisterských studijních programech. Největší zájem mají uchazeči z Ukrajiny o studium na FIT, FP a FEKT. V českých studijních programech na VUT studuje v současnosti 375 ukrajinských studujících.


Studijní programy v anglickém jazyce

Jde o programy, jejichž studium si studující hradí. Pro akademický rok 2024/2025 otevřelo VUT přihlášky do 5 bakalářských a 21 magisterských anglických studijních programů, do kterých uchazeči podali 2039 přihlášek. Jedná se o téměř stejný výsledek jako v roce 2023. Na 49 % vzrostl oproti loňsku podíl zaplacených přihlášek z celkově podaných, což je nejvíce za posledních 6 let. Meziročně se počet v této kategorii zvýšil o 11 % na 1000 zaplacených přihlášek.

Na meziročním nárůstu počtu přihlášek se podíleli zejména uchazeči bakalářských anglických programů (+39 % podaných a +49 % zaplacených), zatímco počty přihlášek do magisterských anglických programů meziročně klesly (podané -16 %, zaplacené -8 %).

Nejúspěšnější fakultou v počtu podaných i zaplacených přihlášek je FEKT, nárůsty v obou parametrech vykazují dále FA, FIT, FSI a FAST. Nejúspěšnějším studijním programem z hlediska počtu zaplacených přihlášek (147) a jejich meziročního nárůstu v absolutní hodnotě (+60) je bakalářský program Electrical engineering na FEKT.

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT má úspěch u zahraničních uchazečů. Na snímku její kampus. | Autor: Janoušek

Z pohledu státní příslušnosti přijalo VUT zaplacené přihlášky od uchazečů z 82 zemí ze všech kontinentů. Z hlediska počtu zaplacených přihlášek v TOP 10 figurují ČR, Nigérie, Pakistán, Indie, Bangladéš, SR, Turecko, Ázerbájdžán, Egypt a Ghana.

Zajímavostí je, že meziročně vzrostl podíl zaplacených přihlášek do anglických studijních programů od uchazečů z ČR a SR na 26 % ze všech zaplacených přihlášek. Téměř tři čtvrtiny z těchto přihlášek směřují do bakalářského programu Enterpreneurship and Small Business Development na FP.



Publikováno: 14.06.2024 10:54

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d260534

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol