Začínáme s nástroji umělé inteligence

Přesná definice umělé inteligence (AI) stále není jednoznačná, nicméně ji lze všeobecně označit za program, který dokáže napodobit lidské myšlení a chování. Jedná se tedy o schopnost strojů vykonávat úkoly, které typicky vyžadují lidskou inteligenci (tj. např. analýza, učení, plánování, tvořivost).

Od konce roku 2022 se na vysokých školách a v akademických kruzích intenzivně diskutuje o využívání nástrojů AI při psaní studentských úkolů a závěrečných prací. Tato debata se rozšířila zejména kvůli masovému nárůstu dostupnosti AI chatovacích botů a dalších platforem. V září 2023 proto vydalo Vysoké učení technické v Brně oficiální prohlášení týkající se používání generativní AI, které je potřeba respektovat.

Nástroje umělé inteligence přinášejí značné výhody, např.:

  • Úspora času a zdrojů - lze urychlit výzkum automatizací zdlouhavých úkolů, navrhováním poznatků, identifikací vzorců a mezer ve znalostech, shrnutím zjištění a podobně.
  • Nové objevy - propojení mezioborových poznatků a odhalení nových hypotéz na základě schopnosti AI získávat a analyzovat velké množství dat.
  • Rozšíření kreativity - lze generovat nové nápady a perspektivy zkoumáním možností mimo běžné lidské myšlenkové pochody.
  • Reprodukovatelnost a sdílení - možné urychlení vědeckého pokroku na základě snadnější reprodukce a reprezentace

Na druhou stranu přichází i potenciální rizika jako je předpojatost, nerovnost nebo možná diskriminace, díky datům na kterých jsou systémy trénovány a nastavení jejich algoritmů.

AI tu už s námi zůstane - je tedy dobré se s ní naučit pracovat. Při práci s nástroji dbejte na tyto zásady:

  1. Zákonnost
    Nástroje AI lze využívat jen v souladu s právními předpisy a normami VUT.
  2. Odpovědnost a ověřování
    Uživatel nese odpovědnost za případné škody a musí ověřovat spolehlivost výstupů AI. Modely mohou generovat nepravdivé nebo nespolehlivé odpovědi bez transparentnosti zdrojů.
  3. Transparentnost
    Použití AI musí být uvedeno s odkazem na rozsah použití. Nesprávné uvedení může být porušením etických zásad.
  4. Rozvoj a inovace
    AI nástroje by měly podporovat inovace a zlepšování kvality života, respektujíc společenské hodnoty a zákony.
  5. Poučenost a ochrana autorských práv
    Uživatel musí dodržovat smluvní podmínky poskytovatelů AI a chránit autorská práva.
  6. Ochrana soukromí a obchodního tajemství
    Musí být dodržena ochrana osobních údajů a obchodního tajemství. Neveřejné informace nesmí být poskytnuty AI nástrojům (např. osobní a citlivé údaje, články stažené z předplacených databází).
  7. Etické použití
    AI musí být používána v souladu s etickými principy a kodexem VUT.
  8. Vzdělávání a školení
    Efektivní využívání AI vyžaduje školení uživatelů, aby se předešlo nežádoucím účinkům.

Nástroje:

Nástroje můžeme rozdělit do několika skupin dle jejich účelu, ale je dobré také brát zřetel na finanční stránku.

Existuje i mnoho nástrojů, které pomáhají vývojářům nebo při práci s daty. Pátrat můžete například v těchto dvou seznamech: Generative AI Product Tracker a EJ:AJ.

Práce s nástroji:

Pokud jste se rozhodli nějaký nástroj využít, nezapomínejte na tyto zásady:

  • Nežádejte po AI něco, co byste si případně nezvládli udělat sami (možnost kontroly)
  • Uchovávejte konverzaci (screenshoty)
  • Používat další zdroje informací (kontrola správnosti)
  • Myslete ekologicky (ne na všechno je AI potřeba a vhodná - pro představu, jeden prompt v ChatGPT spotřebuje 15x víc energie než jedno hledání na Googlu)

Citování AI

Než budete citovat obsah vytvořený AI ve své práci:

  • Ujistěte se, zda je takové použití pro daný úkol přijatelné.
  • Pokud citujete nějaký fakt nebo argument, neměli byste citovat informace generované AI. Nástroje AI mohou vytvářet nepřesné údaje a vymýšlet neexistující zdroje. Místo toho citujte spolehlivé zdroje informací, jako jsou např. recenzované články v časopisech.

Citace dle ČSN ISO 690
Citace dle APA
Citace dle Chicago
Citace dle IEEE

Rozšiřující zdroje:

Použité zdroje:

ChatGPT: and Artifical Intelligence on higher education. Online. In: El Instituto Internacional de la UNESCO. © 2023. Dostupné z: https://www.iesalc.unesco.org/wp-content/uploads/2023/04/ChatGPT-and-Artificial-Intelligence-in-higher-education-Quick-Start-guide_EN_FINAL.pdf. [cit. 2024-07-24].

LEFFER, Lauren. The AI Boom Could Use a Shocking Amount of Electricity. Online. In: SCIAM. © 2024. Dostupné z: https://www.scientificamerican.com/article/the-ai-boom-could-use-a-shocking-amount-of-electricity/. [cit. 2024-07-24].

Užívání generativní AI na Vysokém učení technickém v Brně. Online. In: Vysoké učení technické v Brně. © 2024. Dostupné z: https://www.vut.cz/uredni-deska/ai. [cit. 2024-07-24].

04.05.2025 07:54:06
php 0.04s, sql 0.00s
bulldog6, cdbx2