Pokročilé oceňování strojů a zařízení

Popis a náplň kurzu:

Kurz se zaměřuje na problematiku oceňování movitých věcí (zejména strojů a zařízení) a na řešení praktických problémů s ním spojených. Cílem kurzu je prohloubení teoretických znalostí frekventantů v oblasti práce s aktuálními cenovými předpisy (cenové právo) a mezinárodními oceňovacími standardy, a osvojení si praktických postupů při oceňování (zejména získávání dat, volba metody řešení, interpretace výsledků).

Tematicky je kurz rozdělen na následující bloky:

  1. Zásady pro oceňování věcí movitých, základní požadavky českých cenových předpisů a mezinárodních oceňovacích standardů
  2. Členění movitých věcí pro oceňování, posuzování mezních stavů při oceňování a přístupy k výběru amortizační stupnice
  3. Způsob výpočtu zbytkové užitnosti (hodnocení technického stavu, morálního zastarání a vnějších ekonomických faktorů)
  4. Stanovení výchozí hodnoty, koeficientu technické úrovně, časové hodnoty
  5. Principy tržního porovnání, stanovení koeficientu prodejnosti, hodnoty tržní, příp. ceny obvyklé

Celkový rozsah kurzu činí 26 hodin. Z toho rozsah přímé výuky činí 16 hodin (12 hodin přednášek, 4 hodiny případové studie), samostatná práce účastníků ve formě zpracování projektu činí 8 hodin, konzultace, obhajoba projektu a závěrečný test činí 2 hodiny.

Prerekvizity:

Základní znalosti z oblastí: znalecké právo, zásady výkonu znalecké činnosti, požadavky na znalecký posudek, teorie oceňování majetku, principy nákladového a tržního ocenění, české cenové právo, konstrukce strojů a zařízení a posuzování jejich technického stavu.

Garant: Ing. et Ing. Bc. Martin Bilík, Ph.D.

Termín konání: 28. a 29. listopadu 2024 od 9:00 do 17:00 hodin prezenčně na Ústavu soudního inženýrství VUT, Purkyňova 464/118, 612 00 Brno.

Přihlášky do kurzu se přijímají elektronicky do 26. listopadu 2024 prostřednictvím e-přihlášky. Kurz je realizován pro účastníky zdarma, maximální počet účastníků jednoho kurzu je 20. Kurz bude zahájen pouze v případě, že bude přihlášeno minimálně 10 uchazečů.

Úspěšné ukončení kurzu je podmíněno absolvováním písemného závěrečného testu (výběr z možností), vypracování a obhájení vypracovaného projektu (cvičného znaleckého nebo expertního posudku) s důrazem na odůvodnění použitého postupu a metod. Podmínkou absolvování testu je správné zodpovězení alespoň 50 % testových otázek.

Kurz dokladovaný mikrocertifikátem
Micro-credential (-s pl.) neboli mikrocertifikát – je elektronický záznam – osvědčení – o absolvování jednotky učení malého rozsahu vyjádřeného ECTS kredity a dosažení jasně definovaných a ucelených výsledků učení, tedy souboru znalostí, dovedností a postojů, které tvoří způsobilosti (kompetence). Tyto jednotky učení jsou zařazeny do Evropského rámce kvalifikací (EQF), podléhají systému standardizovaných procesů zajištění kvality a jsou posuzovány podle transparentních a jasně vymezených kritérií. Jednotkou učení může být například program CŽV ve smyslu § 60 odst. 1 zákona č. 111/1998 Sb., zákona o vysokých školách, případně jejich soubor (několik souběžných nebo návazných programů CŽV).

Kurz je realizován v rámci projektu:
Transformace formy a obsahu vzdělávání na Vysokém učení technickém v Brně, NPO_VUT_MSMT-16609/2022.

Odpovědnost: Ing. Michal Belák, Ph.D.