VUTIUM je univerzitní nakladatelství s tradicí
Historie a současnost
Univerzitní nakladatelství VUTIUM vzniklo z nutnosti vyřešit vydávání tiskovin na Vysokém učení technickém v Brně po listopadu 1989. V prvních letech se na skriptech vydávaných na VUT objevoval nápis Nakladatelství VUT v Brně. Na několik dalších let bylo pro potřeby univerzity pronajato nakladatelství s dobře vybavenou tiskárnou společnosti PC DIR a v 90. letech vzniklo Akademické nakladatelství CERM, které s VUT po léta úzce spolupracovalo. Až konečně v roce 1996 začalo Nakladatelství VUTIUM fungovat pod svým současným názvem a stalo se ústředním vydavatelem pro celou univerzitu. Jednotlivé fakulty a součásti souběžně vydávají svá skripta a jednodušší publikace, zatímco VUTIUM se orientuje na finančně i organizačně náročnější publikace a spravuje přidělenou číselnou řadu ISBN pro celé VUT. Od roku 1991 na VUT vychází celouniverzitní časopis Události na VUT, který má vlastní redakční radu a je dostupný v tištěné i online verzi; jednou do roka vychází anglické vydání. Vydávání časopisu dnes spadá do gesce Nakladatelství VUTIUM.
O vznik nakladatelství se zasloužila PhDr. Alena Mizerová, která zastávala funkci ředitelky až do roku 2007. Podařilo se jí mimo jiné založit edici překladových učebnic a učinila tak z VUTIA nakladatelství, jehož základ tvoří velké vysokoškolské učebnice. Vedle těchto rozsáhlých publikací vychází v nakladatelství řada titulů s různým impaktem, některé z nich ve spolupráci s jinými nakladateli. V letech 2007–2020 vedl nakladatelství PhDr. Karel Blažek, od prosince 2020 stojí v jeho čele Mgr. Jana Kořínková, Ph.D.
Ocenění
Těžištěm ediční činnosti nakladatelství je kromě vysokoškolských učebnic také technická literatura a knihy o umění a architektuře. Knižní produkci Nakladatelství VUTIUM se v minulosti dostalo uznání za obsah i grafické řešení. Výčet ocenení naleznete zde.
Ediční plán
Ediční plán Nakladatelství VUTIUM projednává Ediční rada VUT a podléhá schválení rektorem. Ediční rada je poradním orgánem rektora VUT a je zakotvena Statutem VUT a Směrnicí č. 7/2020 Postup při vydávání publikací v Nakladatelství VUTIUM. Její jednací řád je upraven Směrnicí č. 5/2021 Poradní sbory a pracovní skupiny zřizované v souladu se Statutem VUT. Ediční radu VUT jmenuje a odvolává rektor. Jejím předsedou je jmenovaný prorektor.
Distribuce
K hlavním distributorům Nakladatelství VUTIUM v České republice patří nakladatelský dům EUROMEDIA GROUP, a.s. a knižní velkoobchod PEMIC BOOKS a.s. Na Slovensku distribuci zajišťuje PARTNER TECHNIC, spol. s.r.o.
Členství v odborných asociacích
Nakladatelství VUTIUM je dlouholetým členem Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN), který byl založen v roce 1879 z podnětu významných osobností, jako byli J. R. Vilímek, J. Otto a F. Topič, za účelem šíření českých knih a dodržování profesní etiky. SČKN je registrován jako zapsaný spolek a jeho členy jsou nakladatelé, knihkupci, distributoři a další subjekty s vydavatelskými útvary (VŠ, knihovny, ústavy). Své služby (např. právní poradnu) poskytuje členům zdarma nebo za zvýhodněných podmínek. SČKN je organizátorem největšího knižního veletrhu v České republice Světa knihy. SČKN je členem Federace evropských nakladatelů (FEP) a členem Federace evropských knihkupců (EIBF). Spolupracuje také s Mezinárodním sdružením nakladatelů (IPA).
VUTIUM je od května 2024 řádným členem sítě evropských univerzitních nakladatelství Association of European University Presses (AEUP). Cílem této organizace je zvýšení viditelnosti akademických vydavatelství v odborné komunitě i na trhu, podpora vzájemné komunikace a sdílení dobré praxe v oblasti vědeckého publikování. V rámci členství je možné využívat otevřenou publikační platformu ScienceOpen.