- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Zelená cesta Open Access
Definice Zelené cesty:
Model otevřeného přístupu založený na zpřístupňování vědeckých textů, především preprintů a postprintů, prostřednictvím jejich uložení v otevřeném repozitáři.Otevřený přístup zajišťuje autor, který si musí počínat tak, aby nebyla narušena práva k dílu případných třetích osob (nejčastěji vydavatele). [zdroj tdkiv]
Dnes již má mnoho vydavatelů svých smlouvách povoleno, aby autor své texty vložil do repozitáře (tzv. self-archiving, autoarchivace). Bývají to buď preprinty (text, který ještě neprošel recenzním řízením) nebo postprinty (text, který již prošel recenzním řízením, ale není graficky upraven dle normy časopisu).
Politiky vybraných nakladatelů:
- Elsevier (seznam embargo period)
- Springer (12 měsíců embargo)
- Wiley (12 měsíců embargo)
- Taylor & Francis (seznam embargo period)
- Sage (12 měsíců embargo)
- IEEE (bez embarga)
- IOP (12 měsíců embargo)
- AIP (postprint bez embarga, finální verze 12 měsíců embargo)
Občas vydavatel dává na autoarchivaci několikaměsíční embargo. Autor v tom případě může článek do repozitáře uložit a zveřejnit až po uplynutí embarga.
Zda vydavatel autoarchivaci umožňuje, je možné zjistit přímo ve smlouvě nebo na stránkách databáze SHERPA/RoMEO (http://www.sherpa.ac.uk/romeo/).
Repozitáře, kde můžete vložit svůj text, mohou být:
- oborové (např. arXiv http://arxiv.org/ nebo RePEc http://repec.org/)
- institucionální (např. Digitální knihovna VUT https://dspace.vutbr.cz/, další můžete najít v rozcestníku repozitářů http://www.opendoar.org/).
Vložte svůj článek do Digitální knihovny VUT!
Pokud byste měli zájem uveřejnit svůj článek v Digitální knihovně VUT, naši knihovníci pro vás zajistí veškerý servis včetně zjištění pravidel pro autoarchivaci u konkrétních případů. Vice informací a kontakty získáte na adrese https://vutbr.cz/uk/digitalni-knihovna/jak-zverejnit