Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Vysoké učení technické v Brně (VUT) prohlubuje své mezinárodní vztahy díky nové spolupráci s Case Western Reserve University (CWRU) v Clevelandu, která se pyšní více než dvaceti nositeli Nobelových cen. Impulzem k intenzivní spolupráci byla výzkumná stáž Víta Chlebovského z Fakulty podnikatelské na CWRU v rámci Fulbrightova stipendia. Chlebovský se během ní zaměřil na výzkum podpory podnikavosti na univerzitách v USA, což otevřelo dveře k dalším společným projektům mezi oběma univerzitami.
CWRU je v podpoře podnikavosti špičkou nejen v rámci USA, ale celosvětově. Jejich Veale Institute for Entrepreneurship a Sears think[box] vytváří skvělé zázemí pro univerzitní podporu podnikavosti.
Michael Goldberg, výkonný ředitel institutu, je zároveň garantem kurzu nazvaného Beyond Sillicon Valley, který studující seznamuje s fungováním a strukturou celého podnikavého ekosystému, především v méně rozvinutých regionech. Základem je stejnojmenný online kurz dostupný na platformě Coursera, kterým za přibližně 10 let prošly tisíce studujících po celém světě.
Profesor Goldberg v anotaci kurzu uvádí: „Cesta podnikatelů k růstu jejich firem mimo rozvinuté podnikatelské ekosystémy, jako je Silicon Valley, je náročná. Většina trhů po celém světě nevypadá a nikdy nebude vypadat jako Silicon Valley. Na transformujících se trzích s omezeným přístupem k financování ze soukromého sektoru, jejichž příkladem je Cleveland, experimentují vládní úředníci, dárci a podnikatelé s kreativními přístupy k podpoře růstu podnikatelů.“
Podnikání na jižní Moravě jako hlavní téma kurzu Beyond Sillicon Valley
V novém akademickém roce 2024/2025 se v rámci rozvoje spolupráce podařilo s profesorem Goldbergem dohodnout, že kurz bude zaměřen na podnikavý ekosystém Jihomoravského regionu. Jako hosté se v průběhu semestru do jednotlivých tematických seminářů zapojí zástupci institucí, které na jJižní Moravě aktivně podnikavost podporují. Studující na CWRU tak získají dobrou představu o společných rysech a rozdílech mezi fungováním regionálního podnikavého ekosystému v Clevelandu a v Brně a o možnostech, které jim může v budoucnu Jihomoravský region nabídnout.
Stejně tak mohou studující nebo akademici VUT, kteří se do kurzu přihlásí, získat detailní představu o všech faktorech, které jsou potřebné pro rozvoj podnikavého ekosystému. Kapacita kurzu je pro VUT omezena na 5 účastníků. Kurz bude probíhat online v zimním semestru 2024/2025, každé úterý a čtvrtek od 17.30-18.45. Důležitá kritéria pro přijetí do kurzu jsou velmi dobrá znalost angličtiny – minimálně úroveň C1 a základní přehled o podnikatelském prostředí nejen v ČR, ale v mezinárodním kontextu.
Odpovědnost: Ing. Michaela Indruchová