Posouzení a uznání zahraničního vzdělání
Posouzení zahraničního vzdělání
pro přijímací řízení na VUT Uznání zahraničního vzdělání
pro ostatní účely
Posouzení zahraničního vzdělání v rámci přijímacího řízení na VUT
Následující postup se netýká uchazečů se vzděláním ze Slovenska, Maďarska, Polska, Německa a uchazečů se středoškolským nebo vysokoškolským magisterským vzděláním ze Slovinska. Doklad o vzdělání z těchto zemí je automaticky rovnocenný s dokladem o vzdělání v České republice.
VUT je jako vysoká škola, která má institucionální akreditaci, oprávněna posoudit zahraniční vzdělání svých uchazečů v rámci přijímacího řízení na všechny fakulty a vysokoškolské ústavy VUT. Takové posouzení vzdělání je však pouze posouzením, zda uchazeč o studium na VUT splňuje podmínku předchozího vzdělání nutného podle § 48 zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách) (dále jen „zákona“) pro přijetí do konkrétního studijního programu. Posouzení vzdělání v rámci přijímacího řízení na VUT není uznáním vzdělání obecně platným v České republice, ani na jiných vysokých školách v České republice či v zahraničí.
O posouzení svého zahraničního vzdělání musí uchazeč požádat. VUT při posuzování zahraničního vzdělání postupuje v souladu s § 48 zákona a Směrnicí č. 11/2019. Za úkony spojené s tímto posouzením zahraničního vzdělání je uchazeč povinen uhradit poplatek, jehož výši pro aktuální přijímací řízení stanovuje rektor Rozhodnutím č. 4/2024.
Postup při podání žádosti:
- Uchazeč vyplní formulář žádosti a spolu s dokladem o vzdělání (úředně ověřenou kopií originálu) odešle na fakultu, na kterou se hlásí. Doklad o vzdělání musí mít ověřenu pravost podpisů a razítek dle podmínek státu, kde má škola, na které uchazeč vzdělání získal, sídlo. Formulář žádosti nalezne uchazeč také ve své e-přihlášce. Žádost podává uchazeč ke každé své e-přihlášce zvlášť.
- Současně s podáním žádosti uchazeč uhradí poplatek. Údaje o platbě nalezne uchazeč ve své e-přihlášce. Poplatek je uchazeč povinen uhradit za každou podanou žádost.
- Fakulta kromě vlastního dokladu o vzdělání může požadovat další doklady, a to
- úředně ověřený překlad dokladu,
- doplňující informace o obsahu a rozsahu studia,
- potvrzení příslušné zahraniční školy nebo jiného příslušného zahraničního orgánu o tom, že absolvent je v uvedeném cizím státě oprávněn ucházet se o přijetí ke studiu v konkrétním typu studijního programu,
- potvrzení příslušného zahraničního orgánu o tom, že daná zahraniční škola je v uvedeném cizím státě oprávněna poskytovat požadované vzdělání.
- Poté, co uchazeč předloží vše potřebné, je posouzeno, zda dokládané vzdělání splňuje podmínku předchozího vzdělání nutného pro přijetí do příslušného studijního programu dle zákona. Fakulta doklad přijme, pokud nemá pochybnosti o tom, že jím uchazeč prokázal splnění této podmínky pro přijetí.
- Výsledek posouzení je uchazeči oznámen.
- Pokud doklad nebyl přijat, je uchazeč vyzván k předložení dokladu o obecném uznání vzdělání v České republice.
- Pokud uchazeč nedodá potřebné doklady, vyjádří svou vůli v řízení dále nepokračovat či přestane v řízení jakkoli spolupracovat, pohlíží se na něj v rámci přijímacího řízení, jakoby své vzdělání nijak neprokázal.
- Uhrazený poplatek se v případech uvedených pod bodem 6 a 7 nevrací a jeho úhradu nelze započítat do poplatku za případnou žádost o obecné uznání vzdělání („nostrifikaci“).
Uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání
A. Uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání získané studiem na zahraniční vysoké škole upravují tyto právní předpisy:
- Zákon č.111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), § 89, § 90, § 90a, § 90b, § 106
- Zákon č. 500/2004 Sb., o správním řízení (správní řád)
- Dvoustranné smlouvy o právní pomoci
- Mezinárodní smlouvy, kterými je vázána ČR (dvoustranné mezinárodní smlouvy o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání)
- Úmluva o uznávání kvalifikací ve vysokém školství (Lisabonská úmluva)
- Haagská úmluva
B. Orgány, které rozhodují o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání
- Veřejné vysoké školy rozhodují o uznávání vysokoškolského vzdělání viz seznam států (s výjimkou vzdělání v oblasti vojenství a bezpečnostních služeb ministerstva obrany a ministerstva vnitra) a které uskutečňují obsahově obdobný akreditovaný studijní program
- Ministerstvo obrany – rozhoduje o vzdělání získaném v oblasti vojenství
- Ministerstvo vnitra – rozhoduje o vzdělání získaném v oblasti bezpečnostních sil
- Postup podle ekvivalenčních dohod - Slovensko, Polsko, Německo, Maďarsko, Slovinsko viz informace na webu MŠMT.
C. Žádost o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání
Absolvent zahraniční vysoké školy podává písemnou žádost rektorátu veřejné vysoké školy, která uskutečňuje stejný nebo obdobný akreditovaný studijní program.
Pokud je VUT příslušným uznávacím orgánem, podává absolvent písemnou Žádost (řádně vyplněný formulář) na adresu:
Rektorát Vysokého učení technického v Brně
Odbor studijních záležitostí
Antonínská 548/1
602 00 Brno
Kontaktní osoba:
Ing. Michaela Fojtová, fojtova@vutbr.cz, tel: +420 541 145 243
V současné době jsou případné konzultace možné pouze telefonicky nebo e-mailem (osobní návštěvy jsou zrušeny).
V pochybnostech určí příslušnost veřejné vysoké školy MŠMT.
Vyhledávání vhodné vš a studijního programu: https://regvssp.msmt.cz/registrvssp/csplist.aspx
Poplatek za úkony spojené s řízením o žádosti
§90a zákona č.111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů, stanovuje povinnost vybírat poplatek 3 000,-Kč za úkony spojené s řízením o žádosti o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace při podání této žádosti veřejné vysoké škole. Poplatek 3000,-Kč tedy žadatel platí na začátku procesu.
Při podání žádosti je nutné doložit doklad o zaplacení tohoto poplatku.
Uhrazení poplatku:
Poplatek 3000,-Kč uhraďte bankovním převodem nebo poštovní složenkou (s uvedením Vašeho jména a účelu platby: žádost o uznání zahr. vzdělání) na účet VUT (vedený u ČSOB – RCB Brno, Milady Horákové 6, CZ-601 79 Brno):
č. účtu: 111043273/0300
var. symbol: 6499939121
pro platby ze zahraničí navíc:
IBAN: CZ21 0300 0000 0001 1104 3273
BIC (SWIFT): CEKOCZPP
Náležitosti žádosti, které musí žadatel splnit, aby žádost byla formálně přijata a řízení zahájeno:
1) Písemná žádost absolventa zahraniční vysoké školy obsahuje:
- jméno a příjmení absolventa zahraniční vysoké školy
- státní příslušnost
- adresa trvalého bydliště
- adresa místa hlášeného pobytu v ČR (pokud existuje)
- název absolvované vysoké školy, její sídlo (adresa)
- datum zahájení a ukončení studia
- název studijního programu a oboru
- datum podání a podpis absolventa zahraniční vysoké školy (podává-li žádost zástupce absolventa zahraniční vysoké školy, pak překládá úředně ověřenou plnou moc)
- účel za jakým žadatel o uznání žádá (zda žádá za účelem dalšího studia nebo pro výkon povolání v České republice).
2) Povinné přílohy žádosti:
- originál nebo úředně ověřená kopie diplomu nebo obdobného dokladu o řádném ukončení studia vydaného zahraniční vysokou školou
- dodatek k diplomu nebo jiný výpis studia (vykonaných zkoušek) za celou dobu studia
- úřední překlady obou dokladů do českého jazyka (u dokladů anglickém jazyce se překlady nepožadují)
- písemná plná moc, žádá-li jiná osoba než absolvent
- rozhodnutí o přiznání postavení uprchlíka, žádá-li o uznání osoba, které bylo toto postavení přiznáno
- k žádosti o uznání doktorského studia je nutné dodat také seznam publikací a disertační práci v AJ nebo její překlad do ČJ
- doklad o zaplacení poplatku 3000,-Kč
D. Ověřování pravosti podpisů a otisků razítek na originálech dokladů
Pravost podpisů a otisků razítek na originálech dokladů musí být podle § 90 zákona o vysokých školách ověřena. Ověření musí být provedeno ministerstvem zahraničních věcí státu, v němž má sídlo vysoká škola, která doklad vydala, nebo příslušným cizozemským orgánem a příslušným zastupitelským úřadem České republiky, pokud mezinárodní úmluva, kterou je ČR vázána, nestanoví jinak.
Podle existujících mezinárodních závazků lze rozdělit postup při ověřování do tří skupin.
1. Dvoustranné smlouvy o právní pomoci
umožňují předkládat veřejné listiny (diplomy a další doklady o vzdělání) vydané ve smluvním státě orgánům druhého smluvního státu bez dalšího ověření).
2. Mnohostranná smlouva o zjednodušení ověřování cizích veřejných listin /Haagská úmluva/
Dle tzv. Haagské úmluvy se mezi signatáři nevyžaduje superlegalizace listin zastupitelským úřadem, ale postačuje vyšší ověření tzv. Apostilou, kterou vystavuje pověřený orgán státu, v němž byl diplom vydán (tzv. apostilní úřad).
Seznam apostilních úřadů je k dispozici na stránkách Haagské konference na: http://hcch.e-vision.nl - Authorities, per Convention, úmluva číslo 12, přímý odkaz: http://hcch.e-vision.nl/index_en.php?act=conventions.authorities&cid=41
3. Ostatní státy
Pravost podpisů a otisků razítek na originálech dokladů musí být ověřena Ministerstvem zahraničních věcí státu, v němž má sídlo vysoká škola, která doklad vydala, nebo příslušným cizozemským orgánem a příslušným zastupitelským úřadem ČR v zemi, kde sídlí vysoká škola, která diplom vydala.
Tabulka - požadované ověření vysokoškolských diplomů členěných podle států, v nichž bylo vzdělání získáno a vydán vysokoškolský diplom.
Otázku legalizace a superlegalizace diplomů a dokladů o ukončení studia v zahraničí lze konzultovat s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky, Oddělení legalizace dokladů konzulárního odboru. Adresy zastupitelských úřadů ČR v zahraničí a zastupitelství zahraničních najdete na internetové adrese Ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz.
Odpovědnost: Ing. Michaela Fojtová