Project detail

Inovativní metody diagnostiky materiálů a monitoringu inženýrské infrastruktury pro zvýšení její odolnosti a životnosti (INODIN)

Duration: 01.01.2025 — 31.12.2028

Funding resources

Evropská unie - MEZISEKTOROVÁ SPOLUPRÁCE

- whole funder

On the project

Výzkumná činnost práce je rozdělena do tří výzkumných záměrů (VZ), které představují tři oblasti: VZ1: Diagnostika, testování a modelování materiálů VZ2: Monitorování, digitalizace a modelování stavební infrastruktury VZ3: Odolnost a stabilita pozemních a podzemních konstrukcí VZ1: První výzkumný záměr se zabývá analýzou, modelováním a návrhem materiálů. Jeho cílem je využít a efektivně kombinovat nástroje a poznatky z oblastí výpočetní fyziky, technologií založených na datech, matematické statistiky a experimentálních přístupů pro navrhování udržitelných kompozitních materiálů odolných vůči provozním i povětrnostním podmínkám, včetně extrémních. Pro zahrnutí nejistoty v uvažovaném zatížení bude pro návrh a model materiálu použita pravděpodobnostní formulace, což umožní modelovat šíření nejistoty na úroveň odezvy celé konstrukce a následně tak posoudit její spolehlivosti a životnost. VZ2: Druhý výzkumný záměr se zabývá konstrukcemi a jevy na jejich úrovni. Tým složený z odborníků z několika různých výzkumných institucí a firem bude řešit problémy, které se objevují při navrhování, monitorování, diagnostice a správě inženýrských staveb. Synergická spolupráce mezi výzkumným a aplikačním sektorem bude zaměřena na dvě klíčová témata nezbytná pro bezpečný a efektivní životní cyklus konstrukcí. (i) Společné úsilí povede k vývoji nových monitorovacích strategií a zařízení umožňujících inteligentní sběr zásadních údajů o chování konstrukcí a hodnocení jejich stavu. (ii) Pokročilé numerické metody založené na nejmodernějších technologiích a simulačních postupech se uplatní při analýze spolehlivosti konstrukcí a jejich životnosti. Očekávaného pokroku bude dosaženo sdílením odborných znalostí vědeckého týmu a rozsáhlých zkušeností z aplikačního sektoru, dále také spoluprací s ostatními výzkumnými záměry a s mezinárodními partnery. VZ3: Hlavním cílem tohoto WP je prohloubit aplikační potenciál výzkumných organizací podporou dlouhodobé spolupráce mezi různými sektory zapojenými do oblasti stavebního inženýrství. Konkrétně se WP3 zaměřuje na nasměrování výsledků výzkumu, včetně těch získaných z WP1 a WP2, do strategií pro meziodvětvovou spolupráci a praktické průmyslové aplikace. Mezi cílové skupiny uživatelů patří výzkum, průmysl a správa. Zapojení zúčastněných stran je realizováno s ohledem na dva různé způsoby interakce: 1) technicko-technický režim, jehož cílem je vytvořit participativní platformu mezi výzkumným a průmyslovým sektorem za účelem sdílení technických informací souvisejících k budování odolnosti a udržitelnosti založené na výkonovém inženýrství; 2) technický-sociologický režim, řeší spolupráci mezi výzkumným sektorem a rozhodovacími institucemi za účelem transformace technických poznatků do strategií pro lepší řízení inženýrské infrastruktury, jakož i pro optimalizované alokace finančních a lidských zdrojů.

Keywords
Diagnostika; Materiály; Monitorování; Digitalizace; Stavební infrastruktura; Odolnost; Stabilita konstrukcí; Spolupráce výzkumu a průmyslu

Default language

Czech

People responsible

Kala Zdeněk, prof. Ing., Ph.D. - fellow researcher
Lehký David, prof. Ing., Ph.D. - fellow researcher
Novák Lukáš, doc. Ing., Ph.D. - fellow researcher
Vořechovský Miroslav, prof. Ing., Ph.D. - fellow researcher
Eliáš Jan, prof. Ing., Ph.D. - principal person responsible

Units

Institute of Structural Mechanics
- co-beneficiary (2024-01-17 - not assigned)
Institute of Geonics AS CR
- co-beneficiary (2025-01-01 - 2028-12-31)