Přístupnostní navigace
E-application
Search Search Close
Publication detail
VONDRÁK, J.
Original Title
Aplikace zrcadlově symetrické Fresnelovy difrakce v geodézii
English Title
Using of enantiomorphic Fresnel s diffraction
Type
presentation
Language
Czech
Original Abstract
Od roku 1999 se autor systematicky věnuje problematice vytyčování přímek pomocí laserového svazku na vzdálenosti až 1000m. Na základě dřívějších zkušeností a experimentálního měření se ukázala jako perspektivní laserová měřická metoda využívající zrcadlové symetrie Fresnelovy difrakce teoreticky rozpracovaná v [1]. Používáme difrakci laserového světla na filtru tvořeném kvadranty s touž amplitudovou propustností, přičemž sousední kvadranty posouvají fázi prošlé vlny o . Filtr je prostorově omezen kruhovou clonou 3. Funkce propustnosti takového filtru je uvedena v 4. Poloha osy laserového svazku, tedy bodu vytyčované přímky, je dána průsečíkem os zrcadlové symetrie (přímek nulové intenzity) Fresnelova difrakčního obrazce 1, 4. Na UFI FSI VUT v Brně byl vyvinut laserový nádstavec teodolitu Theo 010A 2, který byl použit k rozsáhlým testovacím měřením Cílem měření bylo stanovit přesnost detekce osy laserového svazku a vliv prostředí v měřickém prostoru na detekci osy laserového svazku. Dále byla metoda testována v reálných aplikacích charakteru inženýrské geodézie [5]. Výsledkem experimentu je určení modelu závislosti přesnosti detekce na vzdálenosti a stanovení střední kilometrové chyby detekce osy laserového svazku při měření ve volném terénu. Z několika testovaných modelů byl vybrán lineární model závislosti přesnosti detekce na vzdálenosti. Střední kilometrová chyba dosáhla hodnoty 8,6mm ve vertikální rovině a 2,6mm v rovině horizontální. Byla navržena a rozpracována metodika použití diskutované metody pro geodetickou praxi v různých podmínkách prostředí v měřickém prostoru. Při použití v reálných aplikacích difrakční metoda dosáhla výsledky přesnosti minimálně odpovídající přesnosti obvyklých metod měření a ukázala se být jednodušší, rychlejší a ekonomičtější. Využitím diskutované metody se otevírají nové možnosti vývoje laserových metod měření, které jsou předmětem probíhajícího výzkumu vedeného autorem.
English abstract
The use of enantiomorphic Fresnel s diffraction is a new trend in the development of laser measurement in geodesy. The text summarises tests of laser method using the mentioned diffraction in the field and in the underground. The accuracy of laser beam axis detection was established and the influence of environmental parameters was evaluated. The measurement procedures allowing for the maximal elimination of undesirable environmental influence were suggested. It is possible to say that the laser diffraction method is more accurate and more economical in comparison with commonly used surveying methods based on the focusing of laser beam in the detection point.
Key words in English
Aplications enantiomorphic Fresnel diffraction in Geodesy
Authors
Released
17. 5. 2002
Publisher
AR Wroclaw
Location
Wroclaw
ISBN
83-87299-86-3
Book
Sborník VII Mezinárodní konference SKN, AR Wroclaw 2002 (in Poland)
Edition
1
Edition number
Pages from
86
Pages to
Pages count
BibTex
@misc{BUT63585, author="Jiří {Vondrák}", title="Aplikace zrcadlově symetrické Fresnelovy difrakce v geodézii", booktitle="Sborník VII Mezinárodní konference SKN, AR Wroclaw 2002 (in Poland)", year="2002", series="1", edition="1", pages="1", publisher="AR Wroclaw", address="Wroclaw", isbn="83-87299-86-3", note="presentation" }