Publication detail

NIZKOPEVNOSTNÍ SAMOZHUTNITELNÉ BETONY

OSUSKÁ, L. HELA, R. ŤAŽKÝ, M. ŤAŽKÝ, T.

Original Title

NIZKOPEVNOSTNÍ SAMOZHUTNITELNÉ BETONY

English Title

Low-strength self-compacting concrete

Type

miscellaneous

Language

Czech

Original Abstract

Samozhutnitelné betony představují nový stavební materiál, který má veliký potenciál využití a široký rozsah aplikací. Jeho vznik a vývoj je považován za velký průlom v technologii betonu a to zejména z důvodu jeho jednoduché aplikace ukládání bez nutnosti použití vnějších dynamických sil v podobě vibračních zařízení, které mohou značně ovlivnit výsledné vlastnosti betonu.Běžné SCC betony jsou vyráběny ve stejných pev-nostních třídách jako tradiční betony. Problémem je však výroba SCC betonů nižších pevnostních tříd a to zejména v nutnosti zachování velkého množství jemných složek. Pro dodržení reologických vlastností čerstvé-ho betonu a zároveň dosažení nižších výsledných pevností je potřebné v návrhu počítat s menším množstvím cementu, respektive jeho částečným nahrazením některou z běžně používaných příměsí, které se však chemic-ky příliš nezúčastňují hydratačních procesů a nenavyšují tak výsledné pevnosti. Tento příspěvek se bude zabývat ověřením funkčnosti použití inertní příměsi pro výrobu SCC nižších pevnost-ních tříd jako C 16/20 nebo C 25/30 dle ČSN EN 206. V tomto příspěvku byla použita příměs kamenný prach z lomu Želešice, která má relativně vysokou nasákavost. Klíčové bylo zejména ověření reologických vlastností čerstvého betonu při použití této inertní příměsi. Výsledky experimentu poukazují na možnost výroby SCC nižších pevností, což umožňuje rozšířit portfolio použitelnosti tohoto moderního materiálu s ohledem na jeho nižší výrobní náklady.

English abstract

SSelf-compacting concretes (SCC) are relatively modern building material that has great potential for using in a wide range of applications. Its origin and development is considered a major breakthrough in concrete technolo-gy, especially because of its ease of placement without the need to use external dynamic forces in the form of vibrations. This can significantly affect the resulting properties of concrete as well as working conditions on the building site. To maintain the fresh concrete’s rheological properties and, at the same time, achieve lower final strength, reduced amount of Portland cement needs to be proposed in mixture design. Then, to keep the number of fine particles at high level, it is necessary to use fine grained cement compatible additives which do not chem-ically participate on hydration process – at least not too much – and thus do not increase the resulting strength. This paper will address the verification of inert additives functionality for the production of lower-strength self-compacting concretes, namely in strength classes C16/20 and C25/30 according to ČSN EN 206. The inert ad-mixture used in this experiment – stone dust from Zelesice quarry – has a relatively high water absorption. Therefore, the particularly crucial part was the fine-tuning of fresh SCC’s rheological properties. The results are clearly pointing to the possibility of lower-strength self-compacting concretes’ production and thus makes it possible to expand the usability portfolio of this type of modern construction material with regard to its lower production costs.

Keywords

příměsi, samozhutnitelný beton, reologie, portlandský cement

Key words in English

self-compacting concrete, admixtures, rheology, portland cement

Authors

OSUSKÁ, L.; HELA, R.; ŤAŽKÝ, M.; ŤAŽKÝ, T.

Released

31. 5. 2017

Publisher

STU v Bratislave

Location

Bratislava

ISBN

978-80-227-4689-2

Book

CONSTRUMAT 2017 – International Conference on Structural Materials. Zborník recenzovaných príspevkov z XXIII. medzinárodnej konferencie.

Pages from

190

Pages to

194

Pages count

5

BibTex

@misc{BUT139331,
  author="Lucia {Ťažká} and Rudolf {Hela} and Martin {Ťažký} and Tomáš {Ťažký}",
  title="NIZKOPEVNOSTNÍ SAMOZHUTNITELNÉ BETONY",
  booktitle="CONSTRUMAT 2017 – International Conference on Structural Materials. Zborník recenzovaných príspevkov z XXIII. medzinárodnej konferencie.",
  year="2017",
  pages="190--194",
  publisher="STU v Bratislave",
  address="Bratislava",
  isbn="978-80-227-4689-2",
  note="miscellaneous"
}