Přístupnostní navigace
E-application
Search Search Close
Publication detail
MISÁK, P. KOCÁB, D. CIKRLE, P.
Original Title
Využití tvrdoměrné metody k určení vhodného okamžiku odbednění betonové konstrukce
English Title
Using of the rebound hammer method to determine the appropriate moment of stripping of a concrete structure
Type
article in a collection out of WoS and Scopus
Language
Czech
Original Abstract
Určování pevnosti betonu v tlaku v počátečních fázích jeho zrání je v posledních letech stále aktuálnější téma, a to především s ohledem na bezpečné odstranění bednění konstrukce nebo její části. Pevnost betonu v tlaku, při které je možné bednění odstranit tak, aby nedošlo k poškození konstrukce, je možné označit jako “odbedňovací pevnost”. Bezesporu je výhodou umět určit okamžik bezpečného odbednění nedestruktivně, tedy bez zásahu do konstrukce. Moderní tvrdoměrné metody se jeví jako vhodný nástroj, pomocí kterého je možné snížit dobu technologických přestávek spojených se zráním betonu na minimum, a tím snížit i celkové náklady na výstavbu. Použití těchto metod má však celou řadu úskalí. Jak ukazují mnohé provedené experimenty, neexistuje jeden převodní vz tah (regresní model) mezi nedestruktivními tvrdoměrnými metodami a pevností v tlaku. Je tedy vhodné si vždy vytvořit unikátní převodní vztah pro každý jednotlivý beton. Navíc je potřeba si uvědomit, že běžné metody regresní analýzy pracují s 50 % spolehlivostí. Ve stavebním zkušebnictví se však nejčastěji pracuje s tzv. charakteristickou hodnotou, která je definována jako 5% kvantil. Tato hodnota je tedy určena s 95 % spolehlivostí. V tomto článku je ukázána konstrukce tzv. “charakteristické křivky”, pomocí které je možné odhadnout pevnost betonu v tlaku v konstrukci prostřednictvím tvrdoměrných metod s 95 % mírou spolehlivosti. Hodnoty získané z charakteristické křivky mohou být následně velmi jednoduše použity v praxi.
English abstract
Determining the compressive strength of concrete in the initial stages of its curing is an increasingly relevant topic in recent years, especially with regard to the safe removal of the formwork of the structure or its part. This paper shows the construction of the so-called "characteristic curve", which can be used to estimate the compressive strength of concrete in the structure using rebound hammer method with a 95% degree of reliability. The values obtained from the characteristic curve can then be very easily used in practice.
Keywords
Beton; tvrdoměrné metody; charakteristická hodnota
Key words in English
Concrete; rebound hammer test; characteristic value
Authors
MISÁK, P.; KOCÁB, D.; CIKRLE, P.
Released
27. 11. 2020
Publisher
Česká betonářská společnost ČSSI
Location
Praha
ISBN
978-80-907611-3-1
Book
27. Betonářské dny - sborník ke konferenci
Pages from
358
Pages to
363
Pages count
6
BibTex
@inproceedings{BUT166366, author="Petr {Misák} and Dalibor {Kocáb} and Petr {Cikrle}", title="Využití tvrdoměrné metody k určení vhodného okamžiku odbednění betonové konstrukce", booktitle="27. Betonářské dny - sborník ke konferenci", year="2020", pages="358--363", publisher="Česká betonářská společnost ČSSI", address="Praha", isbn="978-80-907611-3-1" }