Přístupnostní navigace
E-application
Search Search Close
Publication detail
STRÁNSKÝ, K. JANOVÁ, D. KAVIČKA, F. STRÁNSKÝ, L. SEKANINA, B.
Original Title
K těžbě a hutnimu zpracování polymetalických Pb-Ag-Cu-Zn rud v Jezdovicích u Třeště na Jihlavsku
English Title
To the mining and mealurgical processing of complex Pb-Ag-Cu-Zn ores in Jezdovice near Trest south from Jihlava
Type
journal article - other
Language
Czech
Original Abstract
Příspěvek pojednává o historii těžby a způsobu tavení polymetalických Pb-Ag-Cu-Zn rud v Jezdovicích u Třeště na Jihlavsku. Příspěvek se opírá o podrobný průzkum terénu v Jezdovicích a blízkém okolí, průzkumu lokalit těžby a hutnického zpracování vytěžených polymetalických rud, dále o sběr hutnických strusek a jejich chemickou analýzu. Zároveň vychází z regionálních a celostátně publikovaných literárních pramenů. Polymetalické rudy, převážně rudy sulfidického typu se v Jezdovicích a blízkém okolí těžily a hutnicky zpracovávaly již ve 14. a 15. století. K těmto rudám náležel pyrit, sfalerit, galenit a z rud železných též limonit. První doly byly otevřeny v lokalitě jmenované Puchýrna, kde bylo kromě těžby zároveň soustředěno jejich hutnické zpracování. Ještě začátkem 20. století se zde nacházela štola, která byla postupně zasuta. Řada stop po těžbě rud, odvaly a šachtice, se zároveň nacházela a doposud nachází v lokalitě zvané Prachovna. Soubor hutnických strusek a minerálů nalezených v odvalech Prachovny podrobených chemické analýze ukázal, že byly těženy a převážně zpracovávány galenit, pyrit a sfalerit. Ze složení strusek doposud nacházených v lokalitě Puchýrně lze usuzovat též na těžbu a zpracování nerostu chalkopyritu. Statisticky významná korelace mezi olovem ve zdejších hutnických struskách a součtovým obsahem stříbra, mědi a zinku potvrzuje, že zde byly těženy a hutnicky zpracovávány polymetalické rudy obsahující olovo, stříbro měď a zinek. Strusky zde obsahují poměrně nízký obsah olova a vysoký obsah železa, v průměru 2,21 hm.% Pb a 29,61 hm.% Fe. V porovnání s tím pracovali ve 14. až koncem 15. století hutníci v okolí Havlíčkova Brodu v průměru s obsahy olova ve struskách 0,79 a 1,62 hm.% Pb a železa 24,9 a 33,50 Fe. Poměr olova a železa tak činil v jezdovických struskách Pb/Fe = 0,0749, zatímco v hutnických struskách z okolí Havl. Brodu byly poměry olova a železa Pb/Fe = 0,0317 a 0,0484. Metalurgie tavení surového olova v okolí Havlíčkova Brodu (Stříbrné Hory, Bartoušov) byla tudíž úspornější než v Jezdovicích a vedla k větším výtěžkům olova.
English abstract
This article deals with the history of the mining and smelting of complex Pb-Ag-Cu-Zn ores in village Jezdovíce near Třešť (Trest) south from Jihlava. The contribution includes a detail investigation of the local terrain in Jezdovice and its surroundings, the inquiry of the locality of mining and of the locality of metallurgy of complex ores and mined out ores, further the possibilities of logging of metallurgical slags and their chemical analyses. Simultaneously respects regional and all-state literary information about these localities. The complex ores Pb-Ag-Cu-Zn, created mainly by meanes of sulphide minerals, were in Jezdovice mined and metalurgical elaboration already in 14th and 15th centuries. To these ores pertained pyrite, sfalerite, galenite and also limonite from iron ores. The first metal mains were opened in locality named Puchyrna (in Czech from repulsive stench) in which was simultaneously concentrated their metallurgical elaboration. In this locality Puchyrna was build-up a gallery which was in early of 20. century closed. The series of stops after mining of ores is till now in the locality named Prachovna (in Czech from powder). These are numereous dump, waste bank, blind shaft, exploration pit, or test pit and other. The set of metallurgical slags from waste banks demonstrated also the mining of chalcopyrite. The statistical significant correlation among total concentration of Ag, Cu and Zn and lead (plumbum - Pb) in metallurgical slags evidences the process with complex ores. The metallurgical slags in Jezdovice have a low content of lead and a high content of iron at a medium 2,21 wt.% Pb and 29,61 wt.% Fe. But in comparison with slags from surroundings of Havlickuv Brod where on the place the metallurquists worked at a medium with the content of 0,79 as far as 1,62 wt.% Pb and 24,9 as far as 33,50 wt.% Fe that were less profits of plumbum (Pb) in 15th century. The rate of Pb/Fe in Jezdovice slags was 0,0749, whereas at the same time in surroundings of Havlickuv Brod (Stribrne Hory, Bartousov) the same rate Pb/Fe was 0,0317 as far as 0,0484. The mealurgical process of melting of crude lead has been in surroundings of Havlickuv Brod more effectively than in Jezdovice.
Keywords
Historie metalurgie, tavení rud, hutnické strusky, analýza
Key words in English
history of the metallurgy, smelting of ores, metallurgical slags, analyses
Authors
STRÁNSKÝ, K.; JANOVÁ, D.; KAVIČKA, F.; STRÁNSKÝ, L.; SEKANINA, B.
RIV year
2012
Released
25. 6. 2012
Publisher
VŠB-TU Ostrava
Location
Třinec
ISBN
0018-8069
Periodical
Hutnické listy
Year of study
LXV (2012)
Number
3
State
Czech Republic
Pages from
62
Pages to
68
Pages count
7
BibTex
@article{BUT92789, author="Karel {Stránský} and Drahomíra {Janová} and František {Kavička} and Lubomír {Stránský} and Bohumil {Sekanina}", title="K těžbě a hutnimu zpracování polymetalických Pb-Ag-Cu-Zn rud v Jezdovicích u Třeště na Jihlavsku", journal="Hutnické listy", year="2012", volume="LXV (2012)", number="3", pages="62--68", issn="0018-8069" }