Course detail

Basic Elements of Economics

FP-ZEAcad. year: 2023/2024

Předmět pojednává o mikroekonomických vztazích a souvislostech, pojmech a nezbytných teoretických základech nutných pro mikroekonomický rozbor problémů, umožňující vytvoření uceleného obrazu vedoucího k racionálnímu chování mikroekonomického subjektu v tržním prostředí. Obsahová náplň předmětu je zaměřena zejména na problematiku chování spotřebitele a firmy v prostředí dokonalé i nedokonalé konkurence. Předmět dále pojednává o problematice výrobních faktorů a produkčních funkcí. V náplni předmětu je také zastoupena oblast státních zásahů z mikroekonomického hlediska.
Ve druhé části předmět pojednává o základních ekonomických vztazích a souvislostech, pojmech a nezbytných teoretických základech nutných pro rozbor aktuálních otázek současné ekonomiky. Posluchač získá ucelené pensum znalostí o racionálním chování subjektů v tržním prostředí ve vztahu k otázkám dotýkajících se spotřeby, investic, inflace a nezaměstnanosti, měření výstupu ekonomiky a jeho dlouhodobého růstu, hospodářského cyklu, fiskální a monetární politiky. Předmět vede k pochopení chování ekonomiky jako celku.

Language of instruction

Czech

Number of ECTS credits

7

Mode of study

Not applicable.

Entry knowledge

Not applicable.

Rules for evaluation and completion of the course

Student získá zápočet, pokud obdrží minimálně 20 ze 40 možných bodů udělovaných na cvičeních. Body je možné získat ze 2 průběžných písemných prací, a to průběžná písemná práce z části mikroekonomie psaná v 8. týdnu semestru a průběžná písemná práce z části makroekonomie psaná ve 13. týdnu semestru. Maximální počet bodů z písemný prací je 40 bodů a je rozdělen v poměru 60 : 40, tedy maximální počet bodů z písemné práce z části mikroekonomie je 24 bodů, minimální počet bodů pro úspěšné absolvování je 12 bodů z písemné práce a maximální počet bodů z písemné práce z části makroekonomie je 16 bodů, minimální počet bodů pro úspěšné absolvování je 8 bodů z písemné práce. Student má nárok na náhradu termínu jak první, tak druhé průběžné písemné práce. Náhradní termín pro obě písemné práce bude na začátku zkouškového období. Upřesňující informace o čase a místu konání náhradního termínu průběžných písemných prací budou uvedeny v e-learningu, případně v aktualitách z předmětu, případně sděleny cvičícím. Účast studentů na cvičení není kontrolována.

Zkouška obsahuje pouze teoretické otázky (výjimku tvoří otázky s charakterem početní úlohy, nejedná se však o komplexní příklady, které jsou probírány na cvičeních) a všechny otázky ve zkušebních testech mají buď formu testových otázek, u kterých bude pouze jedna varianta správné odpovědi, nebo formu otázek pravda/nepravda. U testových otázek může student získat 2 body za správnou odpověď, otázka bez odpovědi a otázka se špatnou odpovědí bude hodnocena 0 body. U otázek pravda/nepravda může student získat 1 bod za správnou odpověď, žádná nebo chybná odpověď bude hodnocena 0 body. Otázky v testu jsou zastoupeny v poměru 60 : 40 mikroekonomie a makroekonomie. Student musí ze zkoušky získat nejméně 30 bodů.
Stupnice pro výslednou klasifikaci (student může získat ze cvičení max. 40 bodů a max. 60 bodů ze zkoušky, tj. celkem 100 bodů):
A: 90 – 100 b.
B: 80 – 89 b.
C: 70 – 79 b.
D: 60 – 69 b.
E: 50 – 59 b.
F: méně než 50 b

Student má právo se od zkoušky odhlásit nejpozději 24 hodin před jejím začátkem. Student, který se od zkoušky odhlásil, je posuzován, jako kdyby nebyl ke zkoušce přihlášen. Odstoupí-li student od zkoušky po jejím začátku, nedostaví-li se ke zkoušce bez řádné omluvy, nebo jeho omluva není přijata, je klasifikován stupněm „F”. Neodhlásil-li se student včas od zkoušky, může se z vážných, zejména zdravotních, důvodů omluvit zkoušejícímu i dodatečně, a to nejpozději do 5 pracovních dnů od určeného termínu pro konání zkoušky nebo od odpadnutí překážky bránící omluvě.

ZAKONČENÍ PŘEDMĚTU PRO STUDENTY S INDIVIDUÁLNÍM STUDIEM
Jestliže je studentovi schválen individuální studijní plán, je tento student povinen odevzdat písemně vypracované příklady předložené vyučujícím a napsat si opakovací písemné práce z části mikroekonomie i makroekonomie pro získání zápočtu. Z části mikroekonomie bude vybráno 10 příkladů ke zpracování, z části makroekonomie bude vybráno taktéž 10 příkladů ke zpracování. Zadané příklady k vypracování musí student odevzdat alespoň 2 dny před domluveným termínem pro průběžnou písemnou práci.
Zkouška je písemná a pro její splnění jsou stanovena stejná pravidla jako pro standardní zakončení předmětu.

Aims

Účelem předmětu je osvojení a uspořádání základních znalostí z oblasti ekonomické teorie. Na základě seznámení se základními pojmy mikroekonomie a makroekonomie studenti porozumí logice tržního procesu a působení tržních mechanizmů v každodenním životě. Hlavním cílem je analýza reálných jevů z tržního prostředí a při návrhu řešení uplatnit získané znalosti.
Student bude schopen vysvětlit základní pojmy z ekonomické teorie, principy ekonomického chování člověka, jakož i porozumí základnímu mechanismu národní ekonomiky a její rovnováhy, včetně propojení národní ekonomiky se světovou a jejich vliv na lokální zájmy firem a institucí.

Study aids

Not applicable.

Prerequisites and corequisites

Not applicable.

Basic literature

KUČEROVÁ, V. Makroekonomie 1. Brno: CERM, 2013. 126 s. ISBN: 978-80-214-4798- 1. (CS)
ŠKAPA, S. Mikroekonomie 1. VUT v Brně, FP 2016. 140 s. ISBN 978-80-214-5391-3. (CS)

Recommended reading

HOLMAN, R. Ekonomie. 5. vyd. C.H.Beck, 2011. 696 s. ISBN 978-8074000065. (CS)
MANKIW, G. N. Principles of Economics. 7th ed. Cengage Learning, 2014. 880 p. ISBN 128516587X. (EN)
SAMUELSON, P.A. a NORDHAUS, W. D. Economics. 19th ed. McGraw-Hill Education, 2009. 744 p. ISBN 978-0073511290. (EN)

Elearning

Classification of course in study plans

  • Programme BAK-MIn Bachelor's 1 year of study, winter semester, compulsory
  • Programme BAK-PM Bachelor's 1 year of study, winter semester, compulsory

Type of course unit

 

Lecture

39 hod., optionally

Teacher / Lecturer

Syllabus

Základní tematická náplň přednášek předmětu:

  1. Úvod do předmětu a základní východiska - Vznik ekonomie a jejího předmětu. Základní ekonomické principy, jejich měření. Chyby v ekonomickém způsobu myšlení a uvažování. Ceny jako mechanismus koordinace lidských činností.
  2. Racionální chování člověka. Statky a výrobní faktory. Domácnosti a firmy. Alternativní ekonomické systémy. Ekonomický koloběh výrobních faktorů a statků, důchodů domácností a příjmů firem.
  3. Chování spotřebitele a formování poptávky – Teorie užitu. Optimum (rovnováha) spotřebitele. Tržní poptávka. Zákon klesající poptávky. Elasticita poptávky.
  4. Chování firmy na dokonale konkurenčním trhu - účetní náklady a ekonomické náklady. Účetní zisk a ekonomický zisk. Dělení nákladů. Zisk jako rozdíl výnosů a nákladů. Rovnováha firmy. Křivka nabídky a bod uzavření firmy. Elasticita nabídky.
  5. Tržní rovnováha a efektivnost - tržní rovnováha a rovnovážná cena. Dosahování tržní rovnováhy. Stabilita tržní rovnováhy. Vyrovnání mezního užitku a mezních nákladů. Externality.
  6. Chování firmy v podmínkách nedokonalé konkurence - vznik nedokonalé konkurence, základní charakteristika tržních struktur: monopol, oligopol. Monopolistická konkurence. Monopson.
  7. Trh výrobních faktorů – trh kapitálu, trh práce a trh půdy (poptávka na trhu úvěrového kapitálu, nabídka peněžního kapitálu, rovnováha na trhu peněžního kapitálu, nabídka práce, poptávka po práci, rovnováha na trhu práce). Nezaměstnanost, její formy a příčiny vzniku. Měření nezaměstnanosti. Státní politika zaměstnanosti.
  8. Mikroekonomická politika státu a zásahy státu do cen - Formy zásahů státu na ochranu trhu. Cenový strop. Účinek spotřební daně na změnu ceny a množství statku. Subvence k ceně (cenová podlaha).
  9. Agregované veličiny - agregátní nabídka a agregátní poptávka. Růst a pokles AD a AS, agregátní výdaje, sklon křivky AS, sklon křivky AD. Model AS-AD.
  10. Měření výkonnosti ekonomiky. Ukazatele typu produkt a důchod. Nominální, reálný a potenciální HDP. Alternativní ukazatele životní úrovně.
  11. Teorie peněz, rovnováha na trhu peněz, peněžní multiplikátor. Inflace a její příčiny, druhy inflace. Teorie Phillipsovy křivky.
  12. Makroekonomické cíle a hospodářská politika státu. Fiskální politika – veřejné finance, státní rozpočet, vestavěné stabilizátory, diskrétní opatření, expanzivní a restriktivní fiskální politika.
  13. Monetární politika. Nástroje a cíle monetární politiky, expanzivní a restriktivní monetární politika.

Exercise

26 hod., optionally

Teacher / Lecturer

Syllabus

Základní tematická náplň cvičení předmětu:

  1. Informace o organizaci cvičení, požadavky k zápočtu. Úvod do ekonomie.
  2. Racionální chování člověka. Statky a výrobní faktory. Domácnosti a firmy. Ekonomický koloběh výrobních faktorů a statků, důchodů domácností a příjmů firem. Trh, typy trhů, tržní subjekty a tržní mechanismus.
  3. Chování spotřebitele a formování poptávky. Elasticity poptávky.
  4. Chování firmy v DK; Rovnováha firmy; Křivka nabídky, bod zvratu a bod uzavření činnosti. Odvození nabídky. Elasticita nabídky.
  5. Tržní rovnováha; Vyrovnání MU a MC; přebytek spotřebitele a výrobce ze směny. Externality.
  6. Nedokonale konkurenční trhy: Monopol, Oligopol, Monopolistická konkurence.
  7. Trhy výrobních faktorů.
  8. Průběžný test z mikroekonomie. Tržní zásahy státu do cen. Cenový strop. Cenová podlaha. Spotřební daň.
  9. Model AS-AD. Formování křivek, působení cenových a necenových faktorů.
  10. Měření výkonu ekonomiky – HDP, metody výpočtu HDP, hospodářský cyklus. Nezaměstnanost.
  11. Trh peněz. Inflace.
  12. Fiskální politika.
  13. Průběžný test z makroekonomie. Monetární politika.

Elearning