Přístupnostní navigace
E-application
Search Search Close
Course detail
FSI-EESAcad. year: 2025/2026
Předmět studentům zprostředkovává základní znalosti o stavbě silových a řídících hydrostatických a pneumatických obvodů. Získané znalosti jsou předpokladem pro další práci studentů v oblasti konstruování a projektování strojních zařízení a to především za pomoci hydraulických a pneumatických zařízení (tekutinových mechanismů), například v pohonné technice výrobních strojů a průmyslových robotů.V laboratorních cvičeních se jedná o seznámení se s prvky, používanými ve stavbě hydraulických a pneumatických obvodů, s jejich funkcí, vlastnostmi a charakteristikami a praktické procvičení syntézy a analýzy hydraulických a pneumatických obvodů.
Language of instruction
Number of ECTS credits
Mode of study
Guarantor
Department
Entry knowledge
Základní znalosti o tekutinových mechanismech a pohonech používaných ve strojírenství.
Rules for evaluation and completion of the course
Povinná účast ve cvičeních - laboratoři hydraulických a pneumatických mechanismů.Podmínky udělení zápočtu:1. 100 % účast v praktických cvičeních (v odůvodněných případech může student absolvovat náhradní cvičení s jinou skupinou).2. Opravené a odsouhlasené protokoly ze cvičení, pokud budou cvičícím žádány.
Přednášky jsou nepovinné, avšak doporučené z hlediska jejich užitečnosti pro výuku ve cvičeních a následné úspěšné zvládnutí zkoušky, jenž je písemná a ústní.
Aims
Seznámit studenty s konstrukcí a stavbou hydro- a pneumostatických zařízení především z uživatelského hlediska tak, aby byli schopni orientovat se v již v praxi postavených a funkčně odzkoušených zařízeních tohoto druhu a rovněž aby mohli znalosti dále využít v konstrukci a projektování výrobních strojů a průmyslových robotů a manipulátorů (včetně periferních zařízení a koncových efektorů) a manipulačních zařízení obecně.
Základní znalosti jsou určeny pro: projekci a konstrukci výrobních strojů a zařízení, mechanizační a automatizační techniky a to s využitím hydrostatických a pneumatických mechanismů a vytvoření základu pro vlastní studium tohoto technického oboru. Seznámení se s metodikou návrhu (zapojení) a případně i měření základních charakteristik hydraulických prvků a metodikou zpracování výsledků měření do odpovídající formy písemných zpráv a protokolů, budou-li ve cvičeních žádány.
Study aids
Prerequisites and corequisites
Basic literature
Recommended reading
Classification of course in study plans
specialization KSB , 3 year of study, winter semester, compulsory-optional
Lecture
Teacher / Lecturer
Syllabus
1. Rozdělení hydraulických a pneumatických obvodů2. Hydrostatické mechanismy3. Schémata hydrostatických obvodů4. Řízení velikosti průtoku5. Hydraulické obvody uzavřené a složené6. Řídící veličiny tekutinových obvodů7. Servomechanismy a servopohony8. Prvky hydraulických obvodů9. Hydromotory translační a rotační10. Rozváděče a ventily11. Pomocné hydraulické prvky12. Pneumatické obvody silové a řídící13. Silové obvody výkonové a řídící, pneumatické logické prvky ve vazbě na Průmysl 4.0
Laboratory exercise
1. Úvod do laboratoří2. Charakteristiky zubového čerpadla3. Odporové charakteristiky ventilů4. Syntéza hydraulického obvodu5. Analýza složitého hydraulického obvodu6. Konstrukční provedení hydraulických prvků7. Úvod do cvičení z pneumatických obvodů8. Simulace pneum. obvodů na PC9. Sestavování Ha P obvodů na experimentálním zařízení10. Způsoby škrcení pro řízení rychlosti pneumotorů11. Simulace složitých pneumatických obvodů12. Sestavení pneumatických obvodů na exp. zařízení13. Simulace pneum. obvodů s vzájemnou vazbou pohybů, odzkoušení pneum. obvodů na exp.zařízení