Course detail

Selected Topics in Ecology of Production

FEKT-BPC-VPEAcad. year: 2025/2026

The subject deals with the issue of electrical engineering production and its impact on the environment. Within selected chapters, specific aspects of ecological practices and procedures in industrial production are examined. The subject focuses on the principles of sustainable production and its main goals, such as waste minimization, efficient resource utilization, emission reduction, and pollution prevention. Part of the subject addresses the issue of sustainable development of human society, closely related to the Green Deal initiative. The Green Deal initiative introduces a range of changes in various areas, with one of the key areas being the reduction of greenhouse gas emissions and pollutants in electrical engineering production. The student will gain a comprehensive understanding of the goals and tools used to achieve carbon neutrality within the Czech Republic, or the European Union (EU). 

Language of instruction

Czech

Number of ECTS credits

5

Mode of study

Not applicable.

Entry knowledge

The subject is designed as an introduction to the issues of production ecology in the context of contemporary demands for environmental protection and the reduction of emissions of pollutants. No special knowledge or skills beyond the scope of regular high school studies are required to complete the subject. 

Rules for evaluation and completion of the course

Completed project on a selected topic, up to a total of 40 points, including:
- Project presentation: maximum of 20 points
- Research for the project: maximum of 20 points

Final exam in written form: maximum of 60 points.

Conditions for successfully completing the subject are determined annually by the updated decree of the subject guarantor. 

Aims

The graduate of the subject will gain a comprehensive overview of the production of major greenhouse gases and pollutants from the environment of electrical engineering production. Within the subject, the student will become acquainted with significant sources of pollution both from the field of electrical engineering production and directly from the production and processing of electrical energy (emissions and pollution directly related to the production of electricity in thermal power plants). The subject graduate will also learn to define individual toxic substances and greenhouse gases along with the main mechanisms contributing to global warming. Concepts such as sustainability, product life cycle, linear vs. circular economy, carbon neutrality, Green Deal, FitFor55, COP conferences, Kyoto and Montreal Protocols, etc., will be introduced and explained within the subject. The graduate of the subject will thus acquire the basic knowledge necessary to understand the broader context in the field of production ecology and associated environmental protection. 

Study aids

Not applicable.

Prerequisites and corequisites

Not applicable.

Basic literature

Elektronická skripta předmětu (CS)

Recommended reading

J. M. Pedraza, Electrical Energy Generation in Europe, Springer Cham, (2016), ISBN:978-3-319-36042-3 (CS)
P. Roth, Kniha ekologie, Universum, (2020), ISBN: 978-80-242-7011-1 P. Roth, Kniha ekologie, Universum, (2020), ISBN 978-80-242-7011-1 (CS)

Classification of course in study plans

  • Programme BPC-MET Bachelor's 3 year of study, summer semester, compulsory-optional

Type of course unit

 

Lecture

26 hod., optionally

Teacher / Lecturer

Syllabus

Aktuální témata projektů jsou každoročně součástí aktualizované vyhlášky garanta předmětu. 1. Definice odpadů, produkce všech odpadů a komunálních odpadů, indikátory odpadového hospodářství, produkce odpadů v jednotlivých krajích ČR 2. Lokální i globální zdroje znečištění ovzduší, aktuální legislativa. Odstraňování látek škodlivých pro ozonovou vrstvu: historie, vývoj, legislativa. 3. Ekologičnost provozu elektrického vozidla, ekologie výroby, provozu a likvidace osobních spalovacích a elektrických vozidel. 4. Rozdílné světové pohledy na životní prostředí, Evropská legislativa, Americká legislativa, rozvojové země. 5. Strategie trvalé udržitelnosti, historický vývoj a stávající stav. Prognostické modely v ŽP. Ekonomie ŽP. Komplexní péče o ŽP. 6. Elektromobilita, enviromentální, sociální a politické aspekty v měřítku České republiky a Evropské unie. 7. Státní politika životního prostředí ČR. Zpráva o životním prostředí ČR. Porovnání posledních 30 let a strategické směřování do roku 2030, 2050 8. Mezinárodní závazky v boji s klimatickými změnami, historie a současný vývoj. 9. Výroba elektrické energie a energetický mix v České republice a státech Evropské unie. Energetická budoucnost České republiky, budoucí energetický mix. Zastoupení obnovitelných zdrojů energie a vize jaderné energetiky v České republice. 10. Cirkulární ekonomika a potenciál uzavřených materiálových toků na úrovni města i státu. Nová odpadová legislativa, zákon o odpadech, zákon o obalech, zákon o výrobcích s ukončenou životností a změnový zákon, změny a dopady na samosprávu i obyvatele. 11. Chráněné krajiné oblasti České rpeubliky, Natura 2000, CHKO, NP jejich popis, specifikace, porovnání s národními chráněnými oblastmi. 12. Aktuální fotovoltaický (FV) „boom“ v České republice a koncept sdílené energetiky. Využití energie z fotovoltaických systémů, výkup a distribuce FV energie v rámci České republiky. 13. Systém sběru a recyklace baterií – primárních a sekundárních článků, rozdíl mezi oběma typy. Recyklace olověných a lithium-iontových akumulátorů, účinnost recyklace, výhody a nevýhody, legislativa.

Fundamentals seminar

26 hod., compulsory

Teacher / Lecturer

Syllabus

1. Ekologie a společnost, definice, ekologická stabilita, stresory, trvale udržitelný rozvoj 2. Vývoj a nakládání s odpadem, historie, katalog odpadů, recyklace, zákon o odpadech 3. Globální oteplování a vliv člověka, historický vývoj teplot, skleníkový efekt a skleníkové plyny, zprávy IPCC a predikce 4. Problematické aspekty elektrotechnické výroby a její vliv na životní prostředí 5. Výroba a rozvod elektrické energie, energetický mix v České republice a státech Evropské unie 6. Emise látek znečišťujících v ovzduší a skleníkových plynů, lokální i globální zdroje znečištění ovzduší 7. Konference OSN o změně klimatu, mezinárodní závazky v boji s klimatickými změnami, Kjótský protokol, Pařížská dohoda, legislativní rámec uhlíkové neutrality 8. Vodíkové hospodářství, rozdělení, zdroje, úložiště, spotřeba, přidávání do zemního plynu, metanizace 9. Elektromobilita v nákladní a osobní dopravě, primární a sekundární emisní znečištění 10. Obnovitelné zdroje v kontextu České republiky, vliv obnovitelných zdrojů na životní prostředí 11. Chráněné krajinné oblasti v České republice a EU 12. Životní cyklus výrobku LCA, Ekologicky šetrný výrobek, Čistší produkce