Master's Thesis

Computer aided calculations for energetics and new trends in simulations

Final Thesis 4.48 MB

Author of thesis: Ing. Tomáš Horáček

Acad. year: 2007/2008

Supervisor: doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D.

Reviewer: Ing. Branislav Bátora, Ph.D.

Abstract:

Computer aided calculations are booming nowadays and thanks to more powerfull computers and sofistikated simulators we are able to modelling more and more complex problems in much more engineering domains. Also in power engineering are are simulators used more frequntly. They are used for or checking transmission lines and in testing different kinds of working states including fails.

Keywords:

Simulation; transmisstion lines; transient effects; power engineering; modelling; ATPDraw; PSCAD; DYNAST; DYMOLA

Date of defence

09.06.2008

Result of the defence

Defended (thesis was successfully defended)

znamkaDznamka

Grading

D

Process of defence

Diplomant nejdříve odpověděl na dotazy oponenta i vedoucího práce a následně odpovídal na otázky zkušební komise, a tím úspěšně obhájil svou diplomovou práci.

Language of thesis

Czech

Faculty

Department

Study programme

Electrical, Electronic, Communication and Control Technology (EEKR-M)

Field of study

Power Electrical Engineering (M-EEN)

Composition of Committee

prof. Ing. Petr Toman, Ph.D. (předseda)
prof. Ing. Zdeněk Hradílek, DrSc. (místopředseda)
doc. Ing. Vladimír Blažek, CSc. (člen)
doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D. (člen)
doc. Ing. Petr Mastný, Ph.D. (člen)
Ing. Petr Skala, Ph.D. (člen)
Ing. Jiří Potěšil (člen)
Ing. Jan Macháček, Ph.D. (člen)

Supervisor’s report
doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D.

Diplomová práce pana Bc. Tomáše Horáčka měla za cíl pojednat o možnostech dnešních simulačních programů se zaměřením na energetiku. Student se držel bodů osnovy a dá se říci, že se mu podařilo požadavky zadání splnit, i když spíše formálně než fakticky. Některá pojednání jsou příliš obecná bez konkrétní vazby na vybrané programy, které navíc nejsou kompletním výčtem programů, které je možné v energetice využívat.

Aktivitu studenta během semestru musím hodnotit jako nedostatečnou, neboť jsem nezaznamenal odpovídající množství konzultací, které by průběžně korigovaly obsah práce. Výběr ukázkového příkladu je značně primitivní, navíc není provedeno numerické srovnání a výsledky průběhů z jednotlivých programů vizuálně nekorespondují.

Na druhou stranu je patrné, že student vykonal řadu testů a musel se seznámit s několika programy, aby úlohy vůbec zvládnul. Je otázkou, zda tyto testy byly dostatečné, když některé z vlastností programů ani neobjevil (např. nastavení volitelného měřítka grafů u Dynastu). Jako pozitivní lze tedy hodnotit zejména o pojednání o programu DYMOLA a PSCAD, které zatím na ÚEEN nejsou využívány a lze tedy zpracovanou rešerši využít pro studijní účely.

Přes uvedené nedostatky doporučuji práci k obhajobě.
Evaluation criteria Grade Points Max. points
Splnění zadání C 35 50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) E 10 20
Formální zpracování práce B 17 20
Využití literatury B 8 10
Points proposed by supervisor: 70
Display more

Grade proposed by supervisor: C

Reviewer’s report
Ing. Branislav Bátora, Ph.D.

Cílem předložené diplomové práce bylo popsat trend v oblasti uplatnění počítačových simulací v elektroenergetice. Cíl práce se diplomantovi podařilo až na menší nedostatky splnit. Za zmínění nedostatek bych považoval jen velice okrajové nastínění metody výpočtu u specifických případů jako jsou simulace přechodných dějů, simulace chování elektrických sítí a modelování prvků elektrizační soustavy. 

Odborná úroveň práce je uspokojivá. Diplomant poměrně dobře a objektivně popsal zadanou problematiku a seznámil se s prostředím a možnostmi některých simulačních programů. Konkrétní testované simulace se jeví být příliš jednoduché a jen méně uspokojivě poukazují na možnosti simulačních programů. Dále práce postrádá zpětnou analýzu simulovaných průběhů a jejich objektivní vyhodnocení.

Interpretace výsledků je uspokojivá. Práce postrádá větší výběr simulačních programů. Za pozitivní považuji dostatečné zvládnutí zmíněných simulačních programů a  provedení úspěšných testů, čehož  v závěru možno považovat jako přínos v oblasti uplatnění simulačních programů  v oblasti elektroenergetiky.

Formální zpracování diplomové práce je na velmi dobré úrovni. V některých případech chybí vysvětlení použitých zkratek. Drobné gramatické chyby nemají zásadní vliv na hodnocení práce. Abstrakt k předložené prácí je nevhodně formulovaný a představuje spíš část úvodu práce.
Evaluation criteria Grade Points Max. points
Splnění požadavků zadání B 16 20
Odborná úroveň práce D 33 50
Interpretace výsledků a jejich diskuse D 13 20
Formální zpracování práce B 8 10
Topics for thesis defence:
  1. Vysvětlete rozdíl mezi výsledky v simulaci průběhu fázových napětí pomocí programů ATPDraw, PSCAD a programů DYNAST a DYMOLA, které uvádíte ve své práci.
Points proposed by reviewer: 70
Display more

Grade proposed by reviewer: C