Bakalářská práce Františka Jeřábka, zabývající se podrobnou STM analýzou vrstvy modrého fosforenu na povrchu měděného krystalu v různých stádiích růstu, je na velmi vysoké úrovni. Je až s podivem, že podrobná analýza tohoto systému v literatuře není prozatím ucelena. Práce je velmi podrobná a přehledně a logicky dělena na tři hlavní části: teorii, popis experimentálních metod a experimenty samotné.
Teoretická část je zaměřená výhradně na popis struktury a různých způsobů výroby vrstvy černého a modrého fosforenu na různých kovových substrátech. Velmi oceňuji úvodní popis struktury, který je pro pochopení výsledků nezbytný. V obou případech bych v obrázku i textu uvítal zmínku o vzdálenostech mezi horní a spodní vrstvou fosforenu, která je důležitá i při interpretaci naměřených dat. Z popisku u obrázku 1.1 mám pocit, že autor popisuje 2D mřížku, ale zahrnuje i atomy ve spodní vrstvě. Autor vhodně zvolil publikace pro popis současného stavu vývoje v dané oblasti, se zaměřením na růst fosforenu na kovových substrátech (popř. oxidu). Některá prohlášení bych v sekci trochu mírnil, popř. byl více specifický (v textu je uvedeno že modrý fosforen je rosten na těchto substrátech s (111) terminací, protože mají rozumně shodnou mřížkovou konstantu, ten rozdíl je ale značný pokud by se srovnal čísly). Srovnání substrátů Au, Ag a Cu pro růst fosforenu je tedy logickou volbou, zajímavé by bylo podrobnější srovnaní vztahu jejich reaktivity k typu růstu. I když byla druhá část teoretické práce (zaměřená právě na popis experimentů s různými substráty) dělena do odstavců podle experimentů, trochu obtížněji se mi zde dařilo soustředit na popis a vyhledávat v obrázcích. Velmi by pomohlo rozdělení této kapitoly do podkapitol, i když chápu, že autor se snažil upozornit na některé nekonzistentní výsledky v publikované literatuře, což oceňuji.
Popis experimentálních metod je také logicky uspořádána. U obrázku 2.1 bych se zaměřil na podstatné věci a měnil barvy, které vyústí v nečitelný text. Pro tuto práci není podstatný poměř šumu FTIR metody. V sekci 2.2.1 už by bylo vhodné zmínit, o jaký substrát se v této práci bude jednat. V sekci 2.2.2, ani v celé práci, jsem se nedozvěděl, na jakou teplotu se cela zahřívala. U popisu tabulky 2.1 bych sjednotil indexy. Určitě bych dodal parametry měření u obrázku 2.4, i když je ilustrativní. Velmi musím ocenit srovnání TEMu s LEEM metodou i obrázek 2.3.
Experimentální část práce ukazuje velké množství velmi zajímavých výsledků. Charakterizací růstu fosforenu na mědi přímo v LEEMu bylo nejdříve Bc. Jiřím Davidem pozorováno, že v závislosti na pokrytí dochází ke třem různým typům růstu. Autor se pak zaměřil na jejich STM charakterizaci. Naměřené výsledky jsou velmi kvalitní a je zřejmé, že se nejednalo a jednoduchý úkol. Při popisu LEEM obrázků není vhodně zvolen pojem kontrast. Obecně by při interpretaci STM výsledků bylo prospěšné používat (třeba i schematické) modely uspořádání atomů. Velmi by to usnadnilo představu STM obrázků a všech měřených struktur. Např. u první struktury mi není jasné, jestli jsou atomy fosforu součástí měděné mřížky, nebo na povrchu. Z profilu na obrázku 3.2 mohu usuzovat, že by mělo jít o jejich součást, ale v teoretické části práce je napsáno, že na Au jsou to adatomy. Sama tato struktura se mi zdá zajímavá. Není mi jasné, jestli se 3 pozorované periodicity objevují současně, nebo při různých teplotách substrátů. Poměrně pozdě v textu jsem se také dozvěděl, že se substrát při depozici zahřívá na 180 °C. V jednom obrázku je uvedeno, že byl substrát zahříván na při 160 °C, tak mi také není jasné zda to nemůže souviset s tímto. U třetí struktury je zajímavá změna difrakce, která není pozorována pomocí STM.
Po formální stránce je práce pečlivě napsána, s drobnými nedostatky jako jsou: špatná vzdálenost v obrázku 3.5b, přehozené označení profilu v popisu obrázku 3.4, chybějící informace k měření obrázku 3.1 a 3.7, nevysvětlení některých zkratek (ARPES, FOV, PES …, seznam zkratek sám o sobě je pečlivě zpracován), znaménka mínus, velikost mezer před jednotkami a několik překlepů (koncentrovaných převážně v popiscích obrázků). Obecně ale tyto drobné nedostatky nijak zvlášť tuto velmi kvalitní bakalářskou práci neovlivňují. Práci hodnotím výborně.
Evaluation criteria |
Grade |
Splnění požadavků a cílů zadání |
A |
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod |
A |
Vlastní přínos a originalita |
A |
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry |
A |
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii |
A |
Logické uspořádání práce a formální náležitosti |
B |
Grafická, stylistická úprava a pravopis |
B |
Práce s literaturou včetně citací |
A |
Topics for thesis defence:
- V úvodu zmiňujete, že grafen v okolí Diracových bodů vykazuje lineární závislost. Proč tomu tak je? A v jakém okolí?
- Vysvětlete rozdíl mezi pojmy kontrast a intenzita.
- Můžete upřesnit uspořádání povrchových atomů v první struktuře? Na čem závisí periodicita fosforenu?
- Uvádíte, že černý fosforen má 4 a modrý 2 atomy na jednotkové buňky. Proč?
- Máte nějaký model pro třetí zig-zag strukturu? Jaké periodicitě tedy náleží pozorovaný difrakční obrazec?