Bachelor's Thesis

Thermostat data acquisition and processing system

Final Thesis 4.37 MB Appendix 407.23 kB Appendix 146.12 kB

Author of thesis: Ing. Lukáš Trizna

Acad. year: 2013/2014

Supervisor: Ing. Stanislav Pikula, Ph.D.

Reviewer: Ing. Jan Klusáček

Abstract:

The aim of this bachelor thesis is to design a system for monitoring and evaluating data from temperature sensors during thermostat testing in thermal chambers. The designed solution involves an extension of the G35 processor software by additional remote monitoring setting screens. An UDP SysLog client at the G25 processor forwards messages from G35 processor to an UDP SysLog server. The server is implemented by an application running on a PC written in C# language.
The thermal data are saved to a file and drawn in a graph by the application. The designed system is used as a part of the thermostat development in the Honeywell s. r. o. company. The system enables test automation, helps the operator and provides immediate feedback about the running tests.

Keywords:

Thermal testing, thermostat, C#, Wi-Fi.

Date of defence

18.06.2014

Result of the defence

Defended (thesis was successfully defended)

znamkaCznamka

Grading

C

Process of defence

Student obhájil bakalářskou práci s výhradami.

Language of thesis

Slovak

Faculty

Department

Study programme

Electrical, Electronic, Communication and Control Technology (EECC Bc.)

Field of study

Automation and Measurement (B-AMT)

Composition of Committee

doc. Ing. Bohumil Horák, Ph.D. (předseda)
prof. Ing. Pavel Václavek, Ph.D. (místopředseda)
Ing. Radovan Holek, CSc. (člen)
Ing. Soňa Šedivá, Ph.D. (člen)
Ing. Soběslav Valach (člen)

Supervisor’s report
Ing. Stanislav Pikula, Ph.D.

Pan Lukáš Trizna měl za úkol nastudovat aktuální řešení vyčítání dat při testování termostatů v teplotních komorách používané ve firmě Honeywell a následně navrhnout a realizovat metodu pro online získávání dat. Zadání vycházelo z požadavku firmy Honeywell ve které student práci konzultoval i realizoval. Práce navazovala na semestrální projekt. V rámci bakalářské práce pan Trizna zvolil vhodné řešení a úspěšně dokončil nový bezdrátový systém vyčítání dat z termostatů. Z formálního hlediska byly všechny body zadání splněny.

Během realizace bakalářské práce využíval pan Trizna konzultací s vedoucím sporadicky. Z dokumentu je patrné, že samotný text začal vznikat poměrně pozdě, takže samotný text práce nemá ideální formu a některé její části by bylo možné zpracovat přehledněji. Vzhledem k realizaci ve společnosti Honeywell doporučuji přihlédnout i k posudku konzultanta (v příloze). Přes nedostatky písemné práce je výsledné řešení funkční a použitelné a pan Trizna tedy prokázal bakalářské schopnosti, navrhuji známku C, 75 bodů. Points proposed by supervisor: 75
Display more

Grade proposed by supervisor: C

Reviewer’s report
Ing. Jan Klusáček

Úkolem studenta bylo seznámit se s problematikou testování termostatů v teplotních komorách. Dále má popsat současně používaná řešení získávaní dat z termostatů za účelem kompenzace vlivu tepla vznikajícího v termostatu. Na základě získaných informací by měl navrhnout možnosti jak číst data z regulátoru on-line. Navržený systém by měl realizovat. Zadání práce hodnotím jako středně náročné.

Celá práce je členěna šesti kapitol. První kapitola je pojmenována "Testovanie termostatov". Tato kapitola obsahuje popis funkce termostatů, jejich rozdělení z hlediska propojení s okolím a popis vybraných výrobků. Problematice testování termostatů je zde věnována pouze jediná stránka, která stručně popisuje motivaci pro prováděná měření. V současnosti používaný postup testování je popsaný v druhé kapitole.

Ve třetí kapitole je popsáno několik možných řešení přístupu k datům v regulátoru z hlediska použitého rozhraní. V této kapitole se student zmiňuje o procesorech použitých v regulátoru. HW regulatoru použitého v práci však není nikde popsán, určitou představu je možné si vytvořit pouze z informací roztroušených v celé práci. Procesory použité v regulátoru bývají označovány pouze jako G35 a G25 (až v následující kapitole se dozvíme že se jedná o procesory z rodiny SAM9, bez bližší specifikace).

V následující kapitole, nazvané "Voľba riešenia", je na začátku shrnut obsah předchozí kapitoly. Dále je zde zmíněn regulátor kterým se práce zabývá a jeho stručný popis (jeden odstavec) spolu se stručným popisem v současnosti používaného řešení (jeden odstavec). Volbě použitého řešení je věnován pouze jeden odstavec (kapitola 4.2).

V páté kapitole je popsána vlastní realizace provedených úprav. Ta se dá rozdělit na tři části. Úpravu firmware dvou procesorů označovaných jako G35 a G25. Třetí částí je popis aplikace pro PC která přijímá a zpracovává data odesílaná regulátorem. V kapitolách popisujících úpravy firmware se zmiňuje o tom že tyto úpravy byly provedeny pracovníky firmy Honeywell (kapitoly 5.1 a 5.2), vzhledem k tomu kolik je těmto úpravám věnováno prostoru však předpokládám že na nich nějaký podíl má i student. Hlavní práce studenta spočívá v tvorbě PC programu který přijímá data zasílaná přes udp a uart. Tyto data jsou prezentována v podobě grafu a jsou ukládána do textových souborů. Tento program je originální prací studenta a jeho funkce je demonstrována videem na přiloženém CD.

Celá práce má problémy s logickým členěním, obsah kapitoly je často jiný než to co by odpovídalo nadpisu. V práci chyby kapitola která by popisovala HW a SW regulátoru. Podrobnosti pravděpodobně nemohly být uvedeny, protože se jedná o intelektuální vlastnictví firmy Honeywell, ale bylo by vhodné popsat alespoň základní parametry HW a SW použitého regulátoru.

Přes výše uvedené nedostatky považuji práci za důkaz bakalářských schopností studenta a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením "D/Uspokojivě" Topics for thesis defence:
  1. Jaký podíl máte na úpravách firmware regulátoru.
  2. Na obrázku 19 na straně 29 je u propojení dvou procesorů označení UART(RedLink), dle popisu v kapitole 3.2 je však RedLink protokol bezdrátového přenosu dat. Co znamená označení v obrázku?
Points proposed by reviewer: 60
Display more

Grade proposed by reviewer: D