Master's Thesis

The Analysis of Factors Affecting Electricity Consumption

Final Thesis 2.42 MB Appendix 626.51 kB

Author of thesis: Ing. Jan Seiml

Acad. year: 2016/2017

Supervisor: prof. Ing. Petr Toman, Ph.D.

Reviewer: Mgr. Lukáš Mařica

Abstract:

The aim of this thesis is to describe the course of consumption of electricity. One of the feasible ways of description is statistical analysis, which enables to calculate statistically significant factors and their combinations that contributed to the course of consumption of electricity. These factors may be used for modulation of future electricity consumption, and therefore also for long-time prediction.
The second chapter discusses the expansion of electricity usage in the Czech Republic from the turn of the 19th century until nowadays. The chapter describes the development of transmission system, development of electricity consumption in the sectors of the national economy, possibilities of using electric energy, and overall balance of electricity and sources of energy.
The third chapter presents an overview of usage and consumption of electrical energy in the neighboring European countries as well as in the most interesting countries of the World.
The fourth chapter contains statistical analysis. The first part of the chapter details a list of the analyzed quantities of individual consumptions, of the investigated factors, and the analyzed countries. Further, the chapter explains the method of statistical analysis via using simple and multiple regression and its subsequent application and evaluation for the Czech Republic and the others European countries. According to the result, it is GDP that has the main impact on the trends in the course of consumption of electricity. However, it is necessary to consider other factors influencing the consumption of electricity, too, and not rely solely on GDP in terms of long-time prediction of electricity consumption.
The fifth chapter discusses the reduction of electricity consumption and savings, which can be both political and macroeconomic result. Quantification of savings is not always unequivocal and any cost-saving actions can lead to an increase in electricity consumption, which can, in effect, be bigger than any possible savings.

Keywords:

Statistical analysis, multiple regression, electricity consumption, electricity, savings, Jevons paradox, energy, energy development, electricity consumption factors, electricity, electricity consumption development

Date of defence

07.06.2017

Result of the defence

Defended (thesis was successfully defended)

znamkaEznamka

Grading

E

Process of defence

Student seznámil komisi se svojí diplomovou prací s názvem Analýza faktorů ovlivňujících vývoj spotřeby elektrické energie. Vedoucí práce doc. Petr Toman přečetl posudky vedoucího a oponenta diplomové práce. Student odpověděl na otázky oponenta. Doc. Petr Baxant upozornil na neshodu tvrzení studenta a hodnot uvedených v grafu, který byl použit v prezentaci. Ing. Jiří Ptáček položil otázku, v jaké míře se jednotlivé faktory podílejí na ovlivnění spotřeby el. energie? Student pouze částečně na tuto otázku odpověděl. Druhá otázka se týkala použití průměrných teplot udávaných ČHMÚ a jejich porovnáním s aktuální teplotou. Odpověď studenta nebyla správná. Ing. David Mezera se zeptal na rozdíl mezi netto a brutto spotřebou. Student odpověděl s výraznou pomocí tázajícího.

Language of thesis

Czech

Faculty

Department

Study programme

Electrical, Electronic, Communication and Control Technology (EEKR-M)

Field of study

Power Electrical Engineering (M-EEN)

Composition of Committee

prof. Ing. Petr Toman, Ph.D. (předseda)
doc. Ing. Petr Mastný, Ph.D. (místopředseda)
doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D. (člen)
Ing. Branislav Bátora, Ph.D. (člen)
Ing. David Mezera, Ph.D. (člen)
Ing. Jiří Ptáček, Ph.D. (člen)

Supervisor’s report
prof. Ing. Petr Toman, Ph.D.

Cílem diplomové práce bylo provedení podrobné statistické analýzy faktorů ovlivňujících spotřebu elektrické energie a následné vyhodnocení možností využití pro predikci spotřeby elektrické energie. Dále pak zhodnocení vlivu úsporných opatření na spotřebu elektrické energie.
Úvodní část práce je zaměřena na historický vývoj energetiky a spotřeby elektrické energie v ČR a v zahraničí. Praktickou část tvoří kapitola 4, která popisuje provedenou statistickou analýzu ČR a vybraných států EU. Kapitola 5 pak popisuje vliv úsporných opatření na spotřebu elektrické energie.

Připomínky:
-práce obsahuje překlepy, gramatické a typografické chyby, řada vět je obtížně srozumitelná, některé věty jsou neúplné,
-kap. 1 – obsah kapitoly neodpovídá názvu a umístění – ve druhé části se jedná spíš o anotaci či abstrakt práce,
-str. 13 – tvrzení pod obr. 6 je zavádějící – nejvýznamnější podíl na poklesu spotřeby fosilních paliv mezi roky 1990 a 2015 má výroba v jaderné elektrárně Temelín,
-kap. 3.1.1 – chybně uvedená jednotka spotřeby v roce 1990,
-str. 19 – název kapitoly 4 je zavádějící – „Statická analýza….“; správně má být „Statistická analýza…“,
-kap. 4.3.2 – informace o denostupních je příliš stručná – chybí zmínka o rozdělení na denostupně pro vytápění a denostupně pro chlazení (heating degree days, cooling degree days),
-kap. 4.3.7 – chybně uvedené jednotky typické roční spotřeby elektrické energie domácnosti v ČR,
-kap. 4.3.11 – definice KVET je uvedena chybně,
-str. 30 – autor uvádí: „Značí to opět úzkou závislost mezi počtem obyvatel a celkovou netto spotřebou“ a o několik řádků dále: „…tyto dvě veličiny nejsou spolu úzce provázané…“, což je protichůdné tvrzení,
-kapitola 5 je velmi stručná. Informace zde uvedené jsou převážně obecného charakteru bez provázanosti na provedené analýzy.

Zadání práce bylo po formální stránce splněno. Statistická analýza popsaná v kapitole 4 je komplexní a poskytuje řadu zajímavých informací, úroveň splnění bodu 5 je ale velmi nízká. Podobně je velmi nízká také jazyková úroveň zpracování práce.
Student pracoval samostatně, dílčí výsledky prezentoval a konzultoval až ve druhé polovině semestru. Z textu práce je zřejmé, že práce byla dokončována v časové tísni. Konstatuji, že řada připomínek z průběžných konzultací nebyla zapracována. Rozsah použité literatury je odpovídající, zdroje jsou řádně citovány. Grafická úroveň práce je dobrá. Points proposed by supervisor: 62
Display more

Grade proposed by supervisor: D

Reviewer’s report
Mgr. Lukáš Mařica

Viz příloha. Points proposed by reviewer: 60

Grade proposed by reviewer: D

File inserted by the reviewer Size
Posudek oponenta [.pdf] 1,53 MB

Responsibility: Mgr. et Mgr. Hana Odstrčilová