Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Kvalitu a spolehlivost dodávky elektrické energie výrazně ovlivňují poruchy v elektrických sítích, které proto musí být včas lokalizovány a co nejrychleji odstraněny. V případě jednopólové poruchy (spojení jedné fáze se zemí) v soustavách neúčinně uzemněných vzniká zemní spojení. Tato porucha je jen velmi obtížně lokalizovatelná, což prodlužuje dobu pro její odstranění. Nabízíme zařízení, které umí toto zemní spojení rychle a přesně vyhledat.
Současné metody pro detekci zemního spojení nepředstavují optimální řešení pro jejich širší využití. Je to způsobeno tím, že během detekce pomocí současných metod dochází k nadbytečnému přerušování dodávek elektřiny v distribuční síti vlivem nepřesné lokalizace, případně nemusí být lokalizace poruchy vůbec možná vzhledem ke složitosti distribučních sítí vysokého napětí.
Naše nové zařízení odstraňuje nedostatky současných možností detekce zemních spojení. Vynález se zakládá na metodě pro rychlé a přesné nalezení místa poruchy uvnitř distribuční sítě a to zejména v kompenzovaných sítích, kde je lokalizace poruchy nejsložitější. Tato komplexní metoda umožňuje lokalizovat místo zemního spojení či nesymetrického zkratu uvnitř distribuční sítě vysokého napětí, která je provozována jako izolovaná, neúčinně či přímo uzemněná. Pro lokalizaci místa poruchy jsou využity zaznamenané změny zpětných složek napětí a proudů, které jsou vyvolány poruchou způsobenou nesymetrií. Jednotlivé změny zpětných složek napětí jsou monitorovány na straně nízkého napětí všech či vybraných distribučních transformátorů sledované soustavy a zpětná složka proudu je monitorována v místě napájecího transformátoru či na jednotlivých vývodech z napájecí rozvodny.Autor: Pastorius 2011 Wikimedia Commons
Nabízíme licenci pro území, kde je tato technologie chráněná té společnosti, která zajistí uplatnění tohoto zařízení na trhu.
prof. Ing.
Ph.D.
Manažer transferu znalostí
+420 54114 6971 koton@vut.cz
Odpovědnost: Mgr. Tereza Stodolová