Detail předmětu

Oborový ateliér I - Produktový design - letní

FaVU-B1PD-LAk. rok: 2011/2012

Těžištěm výuky produktového designu je atelierový program. Zde je rozvíjena schopnost uplatnit výtvarnou kreativitu, jako důležitý inspirativní fenomen integrující spektrum oborů podílejících se na procesu navrhování produktů kusové a hromadné výroby. Jde zejména o produkty vytvářející bezprostřední životní prostředí. K orientaci v těchto oborech slouží škála odborných předmětů technického a humanitního charakteru: technické kreslení, perspektivní zobrazování,strojírenská technologie, počítačové metody navrhování, nauka o barvě,ergonomie,historie designu, dějiny umění, estetika, psychologie, filosofie, ekologie,sociologie a další předměty jako volitelné.Další doplňující povinné předměty jsou modelování a kresba, kde se studenti zdokonalují v základních výtvarných metodách.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

15

Výsledky učení předmětu

Znalost širšího uměleckého kontextu ateliéru.

Prerekvizity

Teoretické a praktické zkušenosti z uzavřeného prvního semestru studia.

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

Metody vyučování závisejí na způsobu výuky a jsou popsány článkem 7 Studijního a zkušebního řádu VUT..

Způsob a kritéria hodnocení

Klauzurní zkouška.

Osnovy výuky

Úkoly jsou zadávány výhradně pedagogem. Jedná se o projekty s jednoduchou funkční strukturou a důrazem na výtvarnou stránku návrhu. Pokud přichází student z prostředí, kde získal výtvarné zkušenosti v omezené míře, je mu zadána úloha volného kompozičního charakteru. 1. ročník se v tomto smyslu stává přípravným (vyrovnávacím).

Učební cíle

Cílem je, aby lidé obdařeni přirozeným výtvarným kreativním talentem si osvojili metodičnost při navrhování, pochopili širší kontext navrhovaných objektů jako prostředků v procesu lidských aktivit a ptali se po jejich smyslu. Aby si uvědomovali kontinuitu oboru s kulturní historií, na kterou navazuje a ve filosofické rovině byli schopni postihnout etické aspekty tvorby v designu.Je třeba maximálně využit intelektuální platformy , kterou skýtá koexistence užitných a volných oborů na naší fakultě.Jejich vzájemné přesahy jsou podporovány jak v oborové výuce, tak možností stáže studenta v jiném oboru.V této mezioborové pluralitě vidím jeden z významných zdrojů inspirace.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Účast ve výuce je povinná.

Prerekvizity a korekvizity

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program bakalářský

    obor APD , 1 ročník, letní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

81 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

Přednášku vede vedoucí ateliéru podle potřeb aktuální výuky.

Seminář

324 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

Výuka probíhá podle pokynů vedoucího ateliéru a v souladu s individuálními tvůrčími kvalitami studentů.