Detail předmětu

Číslicové filtry

FEKT-KCIFAk. rok: 2011/2012

Předmět postihuje celou šíři číslicového zpracování signálů od implementace číslicových systémů v reálném čase, přes metody analýzy jednorozměrných číslicových systémů až po základní metody návrhu jednorozměrných číslicových filtrů: používané formáty pro vyjádření čísel, aritmetika v pohyblivé a pevné řádové čárce, harvardská architektura signálových procesorů, architektura s velmi dlouhým instrukčním slovem (VLIW), zápis programů v jazyce symbolických adres (asembler) a jazyce C (příkazy preprocesoru, intrinsic funkce, implementačně závislé funkce), komunikace s okolím v reálném čase; vlastnosti číslicových systémů (přenosová funkce, impulsní charakteristika, kmitočtová charakteristika), stabilita a kauzalita číslicových systémů, číslicové systémy s konečnou a nekonečnou impulsní charakteristikou, struktury implementace číslicových systémů, graf signálových toků, vliv kvantování na vlastnosti číslicových systémů; metody návrhu jednorozměrných číslicových filtrů, systémy s více vzorkovacími kmitočty, banky filtrů.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

6

Výsledky učení předmětu

Absolvent především získá:
* Přehled o technických prostředcích pro realizaci číslicových systémů,
* přehled o jednotlivých generacích signálových procesorů a jejich vlastnostech,
* zkušenosti s úpravou číslicových algoritmů pro aritmetiku v pevné řádové čárce,
* zkušenosti s tvorbou softwarového vybavení pro mikrokontroléry v jazyce C,
* praktické zkušenosti s implementací metod číslicového zpracování signálů v reálném čase.
Tyto zkušenosti může absolvent uplatnit především:
* Při optimalizaci algoritmů číslicového zpracování signálů,
* jako vývojář mikroprocesorových zařízení,
* jako vývojář telekomunikačních zařízení.

Prerekvizity

Jsou požadovány základní znalosti z oblasti číslicového zpracování signálů (vzorkování, reprezentace signálů s diskrétním časem, popis systémů s diskrétním časem, apod.) a mikroprocesorové techniky (principy mikroprocesorů, registry, typy pamětí, zpracování programu, základy tvorby softwarového vybavení v asembleru a jazyce C, apod.). Vhodnými kurzy, ve kterých lze uvedené znalosti získat, jsou povinné a volitelné kurzy oboru Teleinformatika nebo jejich obdoby:
* Počítače a programování (KPC2),
* Analýza signálů a soustav (KASS),
* Digitální obvody a mikroprocesory (KDOM).

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

Metody vyučování závisejí na způsobu výuky a jsou popsány článkem 7 Studijního a zkušebního řádu VUT.
Tutoriály mají charakter výkladu základních principů, metodologie dané disciplíny, problémů a jejich řešení.
Laboratorní cvičení probíhají na vývojových kitech se signálovými procesory a v prostředí Matlab.

Způsob a kritéria hodnocení

Hodnocení se řídí Studijním a zkušebním řádem VUT a Směrnicí děkana FEKT doplňující studijní a zkušební řád VUT.
Řešení domácích úkolů max. 40 bodů
Písmená zkouška max. 60 bodů

Osnovy výuky

1. Technické prostředky pro realizaci číslicových systémů, Von-Neumannova architektura mikrokontrolérů, harvardská architektura signálových procesorů, generace signálových procesorů, rozhraní pro ladění v reálném čase.
2. Tvorba softwarového vybavení, použití jazyka C, průběh překladu, příkazy preprocesoru, vestavěné funkce intrinsic, sestavování programu, jazyk symbolických adres, propojení s jazykem C.
3. Komunikace signálového procesoru s okolím, připojení A/D a D/A převodníků, kruhová vyrovnávací paměť, dvojitá vyrovnávací paměť, obsluha přerušení, řadič programu.
4. Vnější a vnitřní popis číslicových systémů, diferenční rovnice, přenosová funkce, nulové body, póly, graf signálových toků, Masonovo pravidlo, základní vlastnosti číslicových systémů, kmitočtová charakteristika, impulsní charakteristika, stabilita.
5. Aritmetika v pohyblivé řádové čárce, aritmetika v pevné řádové čárce, dynamický rozsah, saturace, kvantovací šum, aritmetická jednotka signálového procesoru, analýza vlivu kvantování na přenosovou funkci a vlastnosti číslicového systému, mezní cykly.
6. Struktury realizace číslicových systémů, kanonické formy realizace, rozdělení číslicových systémů, realizace číslicových systémů s konečnou a nekonečnou impulsní charakteristikou.
7. Hardwarové cykly, adresovací jednotka, adresovací režimy, použití v jazyce a asembleru, využití pro optimalizaci implementace číslicových systémů, sledování výpočetní náročnosti.
8. Metody návrhu číslicových filtrů s konečnou impulsní charakteristikou: metoda váhové posloupnosti, metoda vzorkování kmitočtové charakteristiky, metoda rovnoměrně zvlněných aproximací, Remezův algoritmus.
9. Metody návrhu číslicových filtrů s nekonečnou impulsní charakteristikou: metoda bilineární transformace, metoda impulsní invariance. Rozdělení na sekce 2. řádu.
10. Inverzní filtrace, optimální Wienerova filtrace, Wiener-Hopfova rovnice. Adaptivní filtry, algoritmus LMS, algoritmus RLS, vlastnosti a použití adaptivních filtrů.
11. Systémy se změnou vzorkovacího kmitočtu, podvzorkování a nadvzorkování v poměru celého čísla, převzorkování v poměru racionálně lomeného čísla, polyfázová realizace číslicových filtrů.
12. Banky filtrů, DFT banka filtrů, banka filtrů modulovaná funkcí kosinus, dvoukanálová banka filtrů, podmínky dokonalé rekonstrukce, kvadraturní zrcadlové filtry.
13. Základy nelineárního číslicového zpracování signálů, filtry založené na třídění, homomorfní filtrace, kepstrální analýza.

Učební cíle

Prohloubit základní znalosti z oblasti číslicového zpracování signálů získané v předchozích předmětech. Seznámit s principy implementace číslicových systémů v technických prostředcích (v signálových procesorech i v procesorech pro všeobecné použití). Seznámit s tvorbou softwarového vybavení pro signálové procesory v jazyce symbolických adres a jazyce C. Seznámit s rozdíly a problémy implementace metod číslicového zpracování signálů v pohyblivé a v pevné řádové čárce.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Tutoriály jsou nepovinné.
Počítačová cvičení jsou povinná.
Odevzdání samostatných úloh je povinné.

Základní literatura

PROAKIS, J. G.;MANOLAKIS, D. G.:Digital Signal Processing. Prentice Hall: New Jersey, 1996. 3 edition. 966 p. ISBN 0-13-373762-4 (EN)
VÍCH,R., SMÉKAL,Z.: Digital Filters (Číslicové filtry). Academia, Praha 2000. ISBN 80-200-0761-X (In Czech) (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program EEKR-BK bakalářský

    obor BK-TLI , 3 ročník, zimní semestr, volitelný oborový

  • Program EEKR-CZV celoživotní vzdělávání (není studentem)

    obor ET-CZV , 1 ročník, zimní semestr, volitelný oborový

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

39 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Základní vlastnosti číslicových filtrů, obecná diferenční rovnice, přenosová funkce, impulsní charakteristika, nulové body a póly, stabilita a kauzalita, kmitočtová charakteristika. Rozdělení číslicových filtrů.
2. Struktury realizace číslicových filtrů, kanonické a nekanonické struktury, metody analýzy pomocí grafu signálových toků, Masonovo pravidlo. Vliv kvantování, mezní cykly. Metody návrhu číslicových filtrů typu FIR - metoda váhové posloupnosti, metoda vzorkování kmitočtové charakteristiky, metoda rovnoměrně zvlněných aproximací.
3. Metody návrhu číslicových filtrů typu IIR - metoda bilineární transformace, metoda impulsní invariance, metoda nejmenších čtverců.
4. Adaptivní filtry, algoritmus LMS, algoritmus RLS, aplikace adaptivních filtrů. Systémy se změnou vzorkovacího kmitočtu, nadvzorkování v poměru celého čísla, podvzorkování v poměru celého čísla, převzorkování v poměru racionálního čísla.
5. Banky filtrů, polyfázové filtry. Waveletová transformace, analýza s vícenásobným rozlišením. Nelineární číslicové filtry, homomorfní systémy, komplexní a reálné kepstrum.

Laboratorní cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Struktury implementace číslicových filtrů.
2. Metody návrhu číslicových filtrů.