Detail předmětu
Geotechnická laboratoř
FAST-CF54Ak. rok: 2011/2012
Cílem inovovaného předmětu je seznámit studenty s novými metodami vyhodnocení fyzikálně-mechanických vlastností zemin včetně fyzikální podstaty plastických deformací, nelineárního chování zemin, metody dráhy napětí.
Naučit studenty posoudit vliv geotechnických staveb na životní prostředí (na podzemní vodu, horninové prostředí) a přiblížit problematiku regenerace krajiny poškozené lidskou činností. Jedná se o aktuální problém, neboť člověkem narušené a poškozené plochy tvoří stále větší výměru.
Laboratorní zkoušky budou zaměřeny pro řešení vstupních hodnot pro konstitutivní vztahy pro matematické modelování, řešení objemových změn před porušením, dilatance a kontraktance, stanovení pórových tlaků, dráh napětí a to jak pro zatížení proměnné s časem, tak pro konstantní napětí, pro zeminy nasycené, i s částečným stupněm saturace. Studenti se také naučí důležitost zohlednění fyzikálně-indexových vlastností na posuzování mechanického chování zemin . Seznámí se ze speciálními zkouškami, které se nejčastěji provádí v souvislosti s realizací zemních těles, CBR zkouška, Proctorova zkouška, ekvivalent písku, stanovení vápna a uhličitanů v zemině ap. Stanovení překonsolidačního napětí a prosedavost zemin.
Pro sledování časového a prostorového vývoje znečištění budou provádět zkoušky geochemie, chemické a mineralogické analýzy, stanovení obsahu rizikových prvků v zemině a identifikaci zdroje zvýšeného obsahu těchto prvků.
Vliv geotechnikých staveb na životní prostředí. Česká a EU legislativa o posuzování vlivu staveb na životní prostředí. Geotechnika a ochrana životního prostředí. Úkoly geotechniky při ukládání a zneškodňování odpadů - skládky, haldy, odkaliště, využití do zemních těles.
Nové metody vyhodnocení fyzikálně-mechanických vlastností geomateriálů. Inovace metodických postupů v souvislosti se zavedením nových evropských norem v oblasti laboratorního zkušebnictví a seznámení studentů s postupy platnými podle těchto norem.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Prerekvizity
Způsob a kritéria hodnocení
Osnovy výuky
2. Fyzikálně indexové zkoušky a zvláštní zkoušky pro zemní tělesa(zkoušky in situ).
3. Nové metody vyhodnocení mechanických vlastností zemin.
4. Stanovení vstupních údajů pro konstitutivní vztahy.
5. Stanovení pórových tlaků, objemových změn a metoda dráhy napětí.
6. Hodnocení vlivů geotechnických staveb na životní prostředí, laboratorní zkoušky geochemie.
7. Úkoly environmentální geotechniky v odpadovém hospodářství. Vlastnosti odpadových materiálů.
8. Sanace starých ekologických zátěží. Stanovení obsahu rizikových prvků.
Součástí předmětu je realizace celodenních exkurzí na vybraná staveniště za účelem seznámení posluchačů s problematikou náročných geotechnických staveb a s prováděním polních zkoušek a realizace exkurzí do geotechnických laboratoří v rámci České a Slovenské republiky.
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
SARSBY, R.: Environmental Geotechnics. Thomas Telford Publishing, 2000. (EN)
WEIGLOVÁ, Kamila: Mechanika zemin. Brno: AN CERM , s.r.o., 2007. (CS)
Doporučená literatura
Český normalizační institut: ČSN EN 1997-2 , Eurocode 7. Český normalizační institut, 2007. (CS)
MÜHLHAUS, H. B.: Continuum Models for Materiále with Microstructure. USA: John Wiley & Sons, 1995. (EN)
Zařazení předmětu ve studijních plánech