Detail předmětu

Veřejné finance

FP-KvfPAk. rok: 2012/2013

Obsah přednášky je zaměřen na seznámení s rozpočtovou politikou, rozpočtovou soustavou, veřejnými výdaji, programy a projekty v České republice. Bude zdůrazněna problematika veřejných zakázek, PPP projektů, alternativních zdrojů financování ve veřejné správě, stejně jako oblast financování zdravotnictví, školství a územních celků České republiky. Neopomenutelnou součástí výkladu je seznámení studentů s regionální politikou EU, metodikou vypracování projektů pro čerpání finančních prostředků z fondů EU a vysvětlen význam podpory podnikání a exportního financování ze strany vlády a ministerstev ČR.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

4

Zajišťuje ústav

Výsledky učení předmětu

Studenti získají základní znalosti makroekonomických finančních toků ve smíšené ekonomice, zásad hospodářské politiky státu, zásad moderních systémů zdanění. Východiskem je pochopení veřejné volby jako mechanismu rozhodování ve veřejném sektoru. Po absolvování předmětu by studenti měli umět promítnout tyto znalosti do konkrétních praktických podmínek.

Prerekvizity

Středoškolské znalosti politického a volebního systému v České republice. Základní makroekonomické agregáty a vztahy. Hospodářská politika státu. Rozpočtová soustava.

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

Metody vyučování závisejí na způsobu výuky a jsou popsány článkem 7 Studijního a zkušebního řádu VUT.

Způsob a kritéria hodnocení

Požadavky na udělení zápočtu: Studenti jednotlivě a samostatně vypracují na každém cvičení zadaný úkol, jenž navazuje na přednášenou látku. Podklady pro vypracování daného úkolu je student povinen samostatně vyhledat. Požadavky na údaje mohou studenti nalézt v aktualitách předmětu. Vypracovaný úkol mají za povinnost studenti na konci cvičení odevzdat k posouzení vyučujícímu. Za správné splnění úkolu obdrží student jeden bod, student tak může získat maximálně 5 bodů. Podmínkou pro udělení zápočtu je získání alespoň 4 bodů. Studenti si mohou nahrazovat cvičení i v jiných hodinách seminářů, než které korespondují s individuálním rozvrhem studenta. Ve cvičení č. 6 mají studenti možnost dopracovat chybějící údaje v již odevzdaných dokumentech.
Pozn: Student donese na první cvičení složku, do které v průběhu semestru bude vkládat jednotlivá dílčí řešení úkolů.

Forma zkoušky: Zkouška je pouze písemná. Písemná práce má formu testu (otázky s nabídkou 4 variant odpovědí - z nichž právě jedna je správná, otázky s odpovědí ano/ne). Čas na vypracování: 30 minut. Max. bodů z pp - 100. 2. opravný termín zkoušky bude realizován ve formě ústní. Pravidla klasifikace – viz Studijní a zkušební řád VUT.

Osnovy výuky

základní pojmy veřejných financí, rozpočtová soustava, státní rozpočet, financování ÚZC, financování školství, financování zdravotnictví, financování sociálního zabezpečení, veřejné zakázky, mezinárodní aspekty veřejných financování

Učební cíle

Hlavním cílem předmětu je vytvoření vazby mezi teorií veřejných financí a v širokém pojetí i teorií veřejné ekonomie a moderní praxí veřejných financí. Předmět seznamuje studenty se základními kategoriemi teorie veřejných financí a dává jim nástroje k pochopení současné politicko ekonomické situace.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Účast na přednáškách je doporučená, účast na cvičeních je kontrolovaná. Výuka probíhá dle semestrálního rozvrhu. Způsob nahrazování zameškané výuky je plně v kompetenci učitele.

Základní literatura

LAJTKEPOVÁ, E. (2013): Veřejné finance v České republice : teorie a praxe. Brno: Akademické nakladatelství CERM. (CS)
LAJTKEPOVÁ, E. - ŽIŽLAVSKÝ, O. (2011): Veřejné finance: pracovní listy. 2. přeprac. vyd. Brno: Akademické nakladatelství CERM. (CS)

Doporučení literatura

PEKOVÁ, J. (2011): Finance územní samosprávy: teorie a praxe v ČR. 1. vyd. Praha: Wolters Kluwer. (CS)
PROVAZNÍKOVÁ, R. (2015): Financování měst, obcí a regionů: teorie a praxe. 3. aktual. a roz. vyd. Praha: Grada Publishing. (CS)
MAAYTOVÁ, A., OCHRANA, F. a J. PAVEL.(2015): Veřejné finance v teorii a praxi. 1. vyd. Praha: Grada. (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BAK bakalářský

    obor BAK-EP , 1 ročník, letní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Cvičení

13 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

Semináře :
•Úvod. Politický a volební systém. Podmínky zápočtu, organizace předmětu apod.
•Financování politických stran. Etická stránka vztahů veřejných financí a politických stran.
•Financování vzdělávacích aktivit a školství.
•Financování zdravotní péče. Etika práce ve zdravotnictví vs. způsoby financování.
•Místní finance, místní rozpočty.
•Sociální zabezpečení. Etika sociálního zabezpečení vs. způsoby financování
•Zápočtový test.