Detail předmětu

Ateliér - vizuální design I

FSI-YV1Ak. rok: 2013/2014

Praktická řešení základních typů zadání vizuálního designu. Tvůrčí složkou práce je prvotní návrh vizuální image pro zadaný obsah. Navazuje typografická práce a rozvinutí do praktických aplikací pro elektronická či tištěná média.
Příklady témat prací: „Plakát", „Kniha", „Časopis", „Katalog" apod..
Během semestru jsou dále zadány 2-3 jednodenní (klauzurní) úkoly na samostatné téma.

Předmět je vytvořen s podporou projektu OPVK. Projekt Studio digitálního sochařství a nových médií, reg č. CZ.1.07/2.2.00/28.0278 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

9

Zajišťuje ústav

Výsledky učení předmětu

Studenti se naučí zpracovávat podrobně designérský projekt. Adjustace výsledné práce by měla odpovídat reálnému designérskému projektu/zakázce, jehož součástí je i realizace maket/modelů simulujících reálné výstupy.

Prerekvizity

Schopnost analýzy problému, kresebného podání myšlenky; základní znalost kompozice, barvy a technologií používaných v produkci designu vizuálních komunikací. Znalost 2D grafických aplikací (Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, CorelDraw), 3D modelování a renderingu.

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

Tvůrčí práce v ateliéru.

Způsob a kritéria hodnocení

Podmínky udělení zápočtu: prezence ve cvičení (ateliéru), zpracování klauzurních prací, odevzdání zadaných prací ve stanovených termínech. Ústní obhajoba zpracovaného úkolu. U každého úkolu se hodnotí zvlášť navržený design a úroveň prezentace.
Práce bude vč. zdrojových souborů kompletně odevzdána i v elektronické podobě vč. uploadu dat do virtuální galerie prací.
Výsledné hodnocení se skládá z hodnocení projektů. Celkem je možno získat až 100 bodů. Výsledná klasifikace se určí podle stupnice ECTS.
Hodnocení i pouze jediného úkolu nižším než polovina z maximálního počtu bodů je celková klasifikace předmětu „nevyhovující“.
Podle čl. 13 Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně se užívá klasifikační stupnice ECTS. KLASIFIK. STUPEŇ ECTS / BODOVÉ HODNOCENÍ / ČÍSELNÁ KLASIFIKACE // A / 100–90 / 1 / výborně // B / 89–80 / 1,5 / velmi dobře // C / 79–70 / 2 / dobře // D / 69–60 / 2,5 / uspokojivě // E / 59–50 / 3 / dostatečně //F / 49–0 / 4 / nedostatečně.

Učební cíle

Posluchači získají přehled o šíři oboru design vizuálních komunikací a jeho nejatraktivnějších disciplínách a během zpracovávání úkolů i o přístupech k různým typům zadání.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Účast v ateliérové výuce je kontrolovaná. Student je povinen být přítomen v rozvrhem stanovené době v ateliéru, pracovat na úkolech a vyčkat konzultace, pokud vyučující nezvolí individuálně jiný postup. Student musí pedagogovi předem sdělit, kde bude v době výuky pracovat (ateliér, dílny, modelárna, event. koleje, domov, výrobce ap.) - pokud tomu tak není, jde o absenci. Jako omluva nepřítomnosti se uznávají pouze důvody obdobné důvodům podle zákoníku práce, např. nemoc. Neomluvená absence může být příčinou nepřijetí projektu.

Základní literatura

JELENČÍK, Branislav. Manažment zdrojov a marketing v umení a kreatívnom priemysle. Bratislava: Spektrum STU, 2020. ISBN 978-80-227-5063-9. (SK)
JINDRA, Jan. Reklamní a produktová fotografie: kreativní techniky a neobvyklé postupy. Brno: Computer Press, 2011. ISBN 978-80-251-3112-1. (CS)

Doporučená literatura

FUCHS, Philippe; MOREAU, Guillaume a GUITTON, Pascal. Virtual reality. 1. Boca Raton, Fla: CRC Press, 2011. ISBN 9780203802953. (EN)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program M2A-P magisterský navazující

    obor M-PDS , 1 ročník, zimní semestr, volitelný (nepovinný)
    obor M-PDS , 2 ročník, zimní semestr, volitelný (nepovinný)