Detail předmětu

Management kvality procesů

FSI-XKP-KAk. rok: 2015/2016

Principy procesního managementu. Identifikace procesů. Mapování procesů. Metrizace procesů. Kritické faktory úspěchu. Dimenzování procesů (kapacitní propočty lidí, zařízení). Legislativní rámce realizace procesů. Statistická regulace statisticky zvládnutých procesů a speciální metody statistické regulace. Diagnostika procesů, interní audity. Zajišťování kvality vstupů, výběr a hodnocení dodavatelů. Management dodavatelských procesů.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

6

Výsledky učení předmětu

Znalosti potřebné pro jednoznačnou identifikaci procesů, stanovení jejich kritických faktorů úspěchu a logické odvození znaků, jejichž řízením jsou procesy vedeny k jakostním výstupům. Dovednosti identifikovat procesy, analyzovat rizika a používat vhodné nástroje umožňující včasné korekční zásahy. Dovednosti používat preventivní metody FMEA a QFD k minimalizaci nesprávných zadání na vstupech procesů.

Prerekvizity

Absolvování předmětů Integrované systémy managementu, Statistické řízení procesů u studentů FSI nebo předmětů se srovnatelným obsahem u studentů z jiných škol.

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

Předmět je vyučován formou přednášek, které mají charakter výkladu základních principů a teorie dané disciplíny. Cvičení je zaměřeno na praktické zvládnutí látky probrané na přednáškách.

Způsob a kritéria hodnocení

Podmínky udělení zápočtu:
Presence ve cvičení. Realizace cvičného auditu a přednesení referátu o výsledcích. Vypracování jedné seminární práce na téma vypsané na začátku semestru. Při nesplnění těchto podmínek učitel může v odůvodněných případech stanovit náhradní podmínku.
Zkouška (kombinovaná písemná a ústní).
Klasifikační hodnocení studenta: výborně (91 – 100 bodů), velmi dobře (81 – 90 bodů), dobře (71 – 80 bodů), uspokojivě (61 – 70 bodů), dostatečně (51 – 60 bodů), nevyhovující (0 – 50 bodů).

Učební cíle

Vyložit principy procesního managementu. Naučit provádění identifikace procesů, vytváření procesních modelů. Dimenzování zdrojů. Zásady pro tvorbu řídicí dokumentace. Naučit používání technik a nástrojů efektivního řízení procesů. Naučit techniky analýzy rizik a jejich prevence. Naučit kladnému transferu všech dříve absolvovaných teoretických předmětů a jejich využívání jako nástrojů pro účinné a efektivní řízení procesů ke kvalitě.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Kontroluje se účast ve cvičeních. Každý student musí absolvovat všechny bodované aktivity. Vyučující může studentovi stanovit náhradní podmínky pro uznání předmětu a udělení zápočtu.

Základní literatura

Dolanský, V., Měkota, V., Němec, V.: Projektový management. Grada Publishing, Praha, 1996
Fiala, A., Becková, M. a kol.: Management procesů. Verlag Dashöfer, Praha, 2006 – 2011
Montgomery, D.C.: Introduction to Statistical Quality Control. 4th ed. John Wiley and Sons, New York, 2001
Schulte, Ch.: Logistika. Victoria Publishing, Praha, 1991

Doporučená literatura

Juran, J. M.; Gryna F. M.: Juran´s Quality Control Handbook. McGraw-Hill, Inc., New York, 1988
Mills Ch.A.: The Quality Audit. ASQC Quality Press, Milwaukee. McGraw-Hill Publishing Company, New York, 1989
Taguchi, G., Elsayed, E. A., Hsiang, T.: Quality Engineering in Production Systeme. McGraw-Hill, Singapore, 1989

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program M2I-K magisterský navazující

    obor M-KSB , 2 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Konzultace

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Principy managementu. Funkce managementu. Liniové řízení, funkční řízení. Procesní řízení. Vztah organizační struktury, infrastruktury a procesů v rámci podniku (organizace) jako systému.
2. Modelování procesů. Mapování procesů, identifikace zdrojů, tvorba řídicí dokumentace. Plánování a kapacitní propočty. Optimalizace zdrojů, 5S, Poka Yoke. Analýza užitné hodnoty. Analýza rizik. QFD, FMEA, HACCP.
3. Měření výkonnosti procesů. Určování indikátorů, analýza faktorů úspěšnosti, zjišťování kritických faktorů úspěšnosti.
4. Monitorování procesů. Regulace procesů. Metoda kumulovaných součtů, regulační diagramy pro aritmetický průměr s výstražnými mezemi, přejímací regulační diagramy.
5. Management konfigurace. Řízení změn procesů.
6. Charakteristika sociotechnických systémů. Chování sociotechnických systémů. Diagnostické znaky. Audit jako prostředek diagnostiky sociotechnických systémů. Plánování auditů v systému managementu jakosti. Strategie interních auditů.
7. Praxe v provádění interních a externích auditů systémů managementu jakosti. Program auditu, příprava auditorů, zahajovací jednání, získávání důkazů, zpracování zápisu, závěrečné jednání. Záznamy o neshodách, nápravná opatření, následné ověřování.
8. Výběr dodavatelů. Dotazníky. Zákaznické audity. Zkoušky prvních kusů. Klasifikace dodavatelů. Hodnocení dodavatelů. Příručka kvality pro dodavatele. Kvalita materiálových vstupů. Technické dodací podmínky. Kvalita strojů a zařízení.