Detail předmětu

TZB I

FA-TZ1Ak. rok: 2016/2017

Předmět Technická zařízení budov (dále TZB) syntetizuje rozsáhlý materiál řady technických oborů.Ve výuce, přednáškách i seminářích jsme se zaměřili především na koncepční otázky a vazby technických zařízení k celé stavbě. Důraz je kladen zejména na ty části domovních instalací, které by měl budoucí architekt znát pro svou úspěšnou spolupráci se specialisty. Přednášky v I. části TZB zahrnují zásobování objektů vodou, plynem, elektrickou energií a hospodaření s odpady, zejména kanalizace a likvidaci odpadních vod s ohledem na životní prostředí.Cílem je získat souhrnnou představu o technických zařízeních v budovách, které jsou nedílnou součástí staveb občanských, obytných, průmyslových a zemědělských, a které lze tvůrčím způsobem uplatnit v projektové činnosti.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

4

Garant předmětu

Zajišťuje ústav

Ústav stavitelství (US)

Výsledky učení předmětu

Posluchač po absolvování předmětu technická zařízení budov I bude mít souhrnnou představu o podílu technických zařízení v budovách, zejména ve zdravotně technických instalacích a elektroinstalacích. Získané vědomosti může uplatnit při projektování a vytváření architektonického interiéru budovy.

Prerekvizity

Posluchač by měl znát základní typologii zejména hygienických místností v budovách, základy projektování pozemního stavitelství, umět připravit zjednodušené výkresy pro zapracování technických zařízení do budov.

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

Metody vyučování závisejí na způsobu výuky a jsou popsány článkem 7 Studijního a zkušebního řádu VUT.

Způsob a kritéria hodnocení

Pro získání zápočtu je nutná korekce v předepsaných dvou termínech ( v průběhu semestrální výuky), minimálně 70 % účast ve cvičeních a odevzdání projektu v požadovaném termínu, rozsahu a kvalitě.
Zkoušku může posluchač vykonat po splnění podmínek zápočtu. Zkouška je písemná a skládá se ze dvou částí, teoretické a praktické. V rámci klasifikace je počítáno 60% na teoretickou část, 15 % na praktickou a 25 % ze seminární práce a práce ve cvičeních.

Osnovy výuky

Projektování technických zařízení v budovách, hygienické místnosti, zařizovací předměty a zásady jejich umísťování, předstěnové instalace. - Kanalizace – druhy odpadních vod, vnitřní kanalizace - její rozdělení, používané materiály, způsoby odkanalizování objektů. - Dešťová kanalizace, odvodnění níže položených míst, dimenzování kanalizačního potrubí, objekty vnitřní kanalizace. - Likvidace odpadních vod, jímky na vyvážení, domovní čistírny odpadních vod, kanalizace ve výškových budovách. - Venkovní kanalizace a kanalizační přípojky. - Zásobování vodou. Venkovní vodovody, zdroje vody, rozdělení vod podle účelu použití, vodovodní přípojky, měření odběrů vody. - Vnitřní vodovody. Konstrukční řešení rozvodů vody a armatury na vnitřních vodovodech. - Trubní materiály vodovodů, příprava a rozvod teplé vody, požární vodovody a vodovody ve výškových budovách. - Dimenzování vnitřních vodovodů. Domovní studny. - Plynovody, druhy topných plynů a jejich vlastnosti, domovní plynovodní přípojky, vnitřní rozvody plynu, materiály a armatury plynovodních potrubí. - Plynové spotřebiče, měření a regulace plynu, zásobování objektů propanem, propan-butanem, rozvody potrubí a umísťování zásobníků plynu. - Hromosvody. Elektroinstalace v budovách. - Umělé osvětlení – zásady pro osvětlení vnitřních prostorů, světelné zdroje.

Učební cíle

Cílem je získat souhrnnou představu o technických zařízeních v budovách, zejména zdravotně technických instalací a elektroinstalací, které tvoří nedílnou součást staveb občanských, obytných, průmyslových a zemědělských. Získané vědomosti lze tvůrčím způsobem uplatnit v projektové činnosti a v další ateliérové tvorbě.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Kontrola je prováděna průběžně ve cvičeních, korekce rozpracovanosti semestrální práce je dvakrát v semestru ve stanovených týdnech výuky. Náhrada zameškané výuky bude formou individuálního zadání náhradního programu.

Základní literatura

Lhotáková Z., trnková K.: Nové trendy v koupelnách (CS)
lhotákova Z.,Trnková K.: kuchyně (CS)
Lhotáková:Technická zařízení budov (CS)
Příslušné normy a předpisy uváděné ve cvičeních a přednáškách (CS)

Doporučená literatura

firemní literatura (CS)
Kucbel, Fiala, ondroušek: Technické zariaděnia budov II (SK)
Lhotáková,Z.: Technická zařízení budov I (CS)
Pokorný - Bystřický: Technická zařízení budov (CS)
příslušné předpisy a normy uváděné na cvičeních (CS)

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

- Projektování technických zařízení v budovách, hygienické místnosti, zařizovací předměty a zásady jejich umísťování, předstěnové instalace.
- Kanalizace – druhy odpadních vod, vnitřní kanalizace - její rozdělení, používané materiály, způsoby odkanalizování objektů.
- Dešťová kanalizace, odvodnění níže položených míst, dimenzování kanalizačního potrubí, objekty vnitřní kanalizace.
- Likvidace odpadních vod, jímky na vyvážení, domovní čistírny odpadních vod, kanalizace ve výškových budovách.
- Venkovní kanalizace a kanalizační přípojky.
- Zásobování vodou. Venkovní vodovody, zdroje vody, rozdělení vod podle účelu použití, vodovodní přípojky, měření odběrů vody.
- Vnitřní vodovody. Konstrukční řešení rozvodů vody a armatury na vnitřních vodovodech.
- Trubní materiály vodovodů, příprava a rozvod teplé vody, požární vodovody a vodovody ve výškových budovách.
- Dimenzování vnitřních vodovodů. Domovní studny.
- Plynovody, druhy topných plynů a jejich vlastnosti, domovní plynovodní přípojky, vnitřní rozvody plynu, materiály a armatury plynovodních potrubí.
- Plynové spotřebiče, měření a regulace plynu, zásobování objektů propanem, propan-butanem, rozvody potrubí a umísťování zásobníků plynu.
- Hromosvody. Elektroinstalace v budovách.
- Umělé osvětlení – zásady pro osvětlení vnitřních prostorů, světelné zdroje.

Seminář

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor