Detail předmětu

Teorie obrábění, tváření a nástroje

FSI-GTNAk. rok: 2016/2017

Předmět je rozdělen na dvě části a to teorie obrábění a nástroje a na teorie tváření a nástroje. V první části posluchači získají základní vědomosti v oblasti tvorby třísky, metod obrábění a experimentálních závislostí v teorii obrábění. Jsou probírány zákonitosti při zobrazování řezných nástrojů. Dále uvádí základy optimalizace řezného procesu včetně volby řezných materiálů a jejich vlivu na trvanlivost a životnost nástrojů. Ve druhé části posluchači získají základní vědomosti o matematickem popisu tvářecích dějů při uplatnění fyzikálních, mechanických a termodynamických principů přeměny kovových těles z elastického do plastického stavu a jejich přetváření do požadovaného tvaru. Předmět zahrnuje výpočty zatížení tvářecího nástroje, která jsou potřebná pro první návrh tvářecího stroje.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

4

Výsledky učení předmětu

Získané znalosti umožňují navrhnout technologický postup obrábění nebo tváření s prvním návrhem a stanovením dimenzí obráběcích či tvářecích nástrojů a výběrem potřebných strojů.

Prerekvizity

Předpokladem úspěšného zvládnutí předmětu jsou znalosti z aplikované matematiky a fyziky, nauky o materiálu, pružnosti, pevnosti a plasticity a přehled o technologiích obrábění a tváření.

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

Předmět je vyučován formou přednášek, které mají charakter výkladu základních principů a teorie dané disciplíny. Cvičení je zaměřeno na praktické zvládnutí látky probrané na přednáškách.

Způsob a kritéria hodnocení

Pro udělení zápočtu je nutná presence ve cvičení, vypracování a přijetí zadaných elaborátů.
V oddůvodněných případech může učitel zadat náhradní program cvičení. Zkouška je veřejná a prověřuje znalosti z obou částí předmětu zaměřeného na obrábění a tváření.

Učební cíle

Osvojení metody sestavení výpočtového modelu potřebného pro inženýrský návrh technologie obrábění a technologie tváření.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Nahrazení neúčasti ve cvičeních v laboratořích je prováděno během semestru cestou zadání náhradních témat cvičení a konzultacemi.

Základní literatura

BEŇO, Jozef. Teória rezania kovov. Košice: Vienala, 1999, 256 s. ISBN 80-709-9429-0. (SK)
DAVIS, Joseph R. a Steven R.LAMPMAN. Machining. 9. ed. Metals Park, Ohio: American Society for Metals, 1989. ISBN 08-717-0022-0. (EN)
HUMÁR, Anton. Slinuté karbidy a řezná keramika pro obrábění. 1.vyd. Brno: CCB s.r.o. 1995. 266 s. ISBN 80-85825-10-4. (CS)
MIELNIK, Edward M. Metalworking science and engineering. New York: McGraw-Hill, c1991, 976 p. McGraw-Hill. ISBN 0-704-1904-3. (EN)

Doporučená literatura

FOREJT, Milan a Miroslav PÍŠKA. Teorie obrábění, tváření a nástroje. Brno: A N CERM, 2006. 226 s. ISBN 80-214-2374-9. ( dotisk 2008, 2012, 2015, 2018) (CS)
FOREJT, Milan. Teorie tváření a nástroje: Učeb. texty. 1.vyd. Brno: Nakl. VUT, 1991, 187 s. ISBN 80-214-0294-6. (CS)
CHLADIL, Jan a Anton HUMÁR. Teorie obrábění-příklady a cvičení. 1.vyd. Brno: Nakladatelství VUT. 1991. (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program M2I-P magisterský navazující

    obor M-VSR , 1 ročník, letní semestr, povinně volitelný
    obor M-VSR , 1 ročník, letní semestr, povinně volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Základy zobrazování řezných nástrojů.
2. Fyzikální a technologické parametry řezného procesu.
3. Mechanismus tvorby třísky, průvodní jevy deformačního procesu.
4. Dynamika řezného procesu, silové vztahy pro způsoby obrábění.
5. Řezné materiály a jejich aplikace.
6. Trvanlivost a životnost řezných nástrojů. Optimalizace řezného procesu.
7. Fyzikální podstata tvárné deformace.
8. Tvařitelnost kovů a slitin. Přetvárné odpory.
9. Podmínky vzniku plastické deformace. Zákony tváření.
10.Teorie plastických deformací. Analýza procesu přetvoření.
11.Metody řešení tvářecích procesů.
12.Základní operace objemového tváření za tepla a za studena.
13.Základní operace plošného tváření.

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1.Geometrie břitu nástroje. 2.Vyhodnocování experimentálních závislostí. 3.Řezné síly, kroutící momenty a výkony při obrábění. 4.Praktické a přímé měření řezných sil. 5.Výpočet tepelných parametrů při obrábění. 6.Určování závislosti trvanlivosti nástroje na řezné rychlosti. 7.Vyhodnocení parametrů přetvoření, rychlosti přetvoření. 8.Vyhodnocení křivek přetvárých odporů. 9.Výpočty deformačních odporů a sil při pěchování. 10.Napjatost a síly při dopředném protlačování. 11.Zápustkové kování, výpočet kovacích sil. 12.Napjatost, síly a počet tažných operací. 13.Napjatosti a síly při běžném a přesném stříhání.